U Turn

Láska, vášeň, sex, ale hlavně peníze jsou hybnou silou, pod jejímž vlivem lidé dokáží i zabíjet
1997 USA – Francie délka: 125 min
Sean Penn36(Bobby Cooper)
Nick Nolte56(Jake McKenna)manžel krásné Grace
Jennifer Lopez26(Grace McKenna)většinou je sice v sexy šatečkách, ale nic víc
Claire Danes18(Jenny)
Joaquin Phoenix22(Toby N. Tucker)
Jon Voight58(Blind Man)
Bobby (Sean Penn) se vrací z Kalifornie s rancem plným peněz pro svého věřitele. Ten mu před časem pro výstrahu nechal useknout dva prsty, když se Bobby se splátkou dluhu zdržel. Ke vší smůle se Bobbymu pokazí auto uprostřed pouště a stěží dorazí do nejbližšího městečka.

Tam svěří auto podivínskému opraváři Darrellovi (Billy Bob Thorton) v garážích na okraji města a vyrazí se osvěžit do městečka. Tam potká krásnou Grace (Jennifer Lopez), pomůže jí odnést balík záclon, a právě když se schyluje k nejlepšímu je přistihne Gracein výrazně starší manžel Jake (Nick Nolte). Celkem logicky dá Bobbymu přes hubu, ale později jej dojede autem, nabídne svezení a navrhne, aby zabil jeho manželku Grace s tím, že se pak rozdělí o její životní pojistku. Bobby samozřejmě odmítne, jenže to ještě netuší, co ho čeká.

Malý obchůdek, kam si přišel koupit malé občerstvení přepadnou dva ranaři a po dramatické mezihře seberou Bobbymu tašku plnou peněz. To už ale nevydrží prodavačka (a snad i majitelka), starší škaredá Španělka, vytáhne brokovnici a oba lupiče zastřelí. Přitom se však rozletí peníze z tašky a Bobby raději honem bere nohy na ramena i bez peněz (asi k nim moc poctivě nepřišel).

Další problém vyvstane s autem, protože opravář po něm chce za výměnu hadice 150 dolarů, později už 200 dolarů. A to se ještě do Bobbyho začne navážet místní, trochu prostoduchý, ale o to víc namyšlený, borec, jehož dívka se dala s Bobbym do řeči a umanula si, že s ním vypadne z téhle prokleté díry, o čemž samozřejmě Bobby nechce ani slyšet.

V zoufalství se dohodne s Jakeem na zabití Grace, naplánují, že ji shodí ze skály. To ale Bobby nedokáže, naopak ji v poslední chvíli zachrání před skokem ze skály. Za odměnu se dozví, že Jake má plno peněz v sejfu v ložnici. Stačí, když Jakea zabije a s jeho penězi a Grace, která se do něj zamilovala (aspoň to tvrdí), uteče.

Není to sice tak jednoduché, jak to vypadá, ale konečně je Jake mrtev, peníze má Grace v batohu, Bobby má zpátky svoje auto a vrací se pro Grace. S Jakeovou mrtvolou v kufru odjíždějí z městečka, po cestě je ale dohoní šerif Virgill (Powers Boothe) a nárokuje si Grace pro sebe. Bobby se mimo jiné dozví, že Jake byl Gracein otec, který ji od mládí zneužíval a vzal si ji i za ženu. Bobbymu s Grace se podaří zabít i šerifa a s Jakeem je oba hodit ze skály.

Bobby chce vše skončit, odjet do Mexika a tam se s Grace rozejít. Jenže Grace, jak se zdá, jej opravdu miluje a chce s ním zůstat. A navíc má Bobbyho pistoli. Bobby neváhá, Grace udeří a pistoli jí sebere. To ale naštve Grace a shodí Bobbyho dolů k oběma mrtvolám. Chce odjet Bobbyho autem, jenže Bobby byl předvídavý a vzal si klíčky k sobě. Grace nezbývá nic jiného než sešplhat za Bobbym, který zdaleka není mrtvý (skála to nebyla příliš velká), ani nemá zlomenou nohu, jak tvrdí. Přiláká k sobě Grace, strhne ji na zem a uškrtí.

S vítězným úsměvem nasedne do auta, nastartuje a ... opět mu praskne hadice od chladiče, uprostřed pouště, kde není živáčka. Ve filmu plném zvratů se tak nakonec "ďábelsky směje" podivínský opravář aut Darrell. (-k-)

Režie: Oliver Stone
Produkce: Bill Brown, Dan Halsted, John Ridley, Richard Rutowski, Clayton Townsend
Scénář: John Ridley
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Ennio Morricone, Hank Williams
Rok výroby: 1997
Země: Francie, USA
Orig. jazyk: Anglický

Hrají:
Sean Penn (Bobby Cooper)
Nick Nolte (Jake McKenna)
Jennifer Lopezová (Grace McKennaová)
Powers Boothe (Šerif Virgil Potter)
Claire Danesová (Jenny)
Joaquin Phoenix (Toby N. Tucker)
Jon Voight (Blind Man)
Billy Bob Thornton (Darrell)
Abraham Benrubi (Cyklista)
Richard Rutowski (Cyklista)
Aida Linaresová (Jamilla)
Aktualizováno: 25.10.2005