Temné slunce

Dramatický příběh nadějného vědce a jeho vynálezu ničivé trhaviny volně podle románu Karla Čapka Krakatit.
1980 Česko délka: 135 min

Příběh vědce Prokopa (Radoslav Brzobohatý), který vynalezl výbušninu Krakatit s obrovskou ničivou silou je převeden do doby o pár desítek let později. Prokop pracuje na izolaci prahmoty a při tom zjistí, že se dá velmi snadno odpálit a její ničivé účinky jsou strašné. Už velmi malé množství Krakatitu je účinnější než vodíková puma, Krakatit však nezamořuje prostor, takže zničené oblasti lze ihned zabrat. O Prokopův objev projeví zájem několik mocenských společností, které touží po získání nadvlády nad světem.

Nejaktivněji si počíná jistá společnost Atlantik, která Prokopa unese do svých laboratoří a nutí jej dokončit výzkum Krakatitu a hlavně chtějí získat výrobní postup. Na druhé straně stojí Svaz lidových států, jehož cílem je nastolit celosvětový mír. Tady byl Čapkův román zneužit k propagaci tehdejšího režimu a očernění západních států, i když názvy zemí jsou smyšlené.

Ve společnosti Atlantik se Prokop seznamuje s charismatickou Kris (Magda Vašáryová), čerstvě vdanou za obchodního ředitele společnosti. Kris je Prokopem přitahována a ani on nezůstane chladný k její kráse. Když dokončí vývoj Krakatitu, pomůže mu Kris utéct. Prokop ji ale opustí a přidá se k hippie demonstraci za mír (tady už se musí Čapek v hrobě obracet). Je zatčen a posazen do letadla společnosti Atlantik. To však unese teroristická skupina mezinárodní organizace Černé gardy, mezi nimiž je Kris. Černé gardě jde údajně o svobodu všech, ale ve skutečnosti prahne po moci stejně jako ostatní. Po přistání na letišti jsou teroristé postříleni a Prokop se znovu stává rukojmím, tentokrát podivně mocného muže z letadla. I jemu jde o to, získat pomocí Krakatitu nadvládu nad světem.

Na vývoji Krakatitu pracuje mezitím nezávisle doktor Tomeš (Luděk Munzar), kterému se Prokop v horečkách svěřil. Tomeš Krakatit ještě vylepšil, vytvořil z něj neutronovou bombu, takže neničí věci, jen život. Netuší ale, že jeho výzkum je sledován a je připraven satelit s gama laserem, který dokáže Krakatit odpálit. Prokop se snaží Tomeše varovat, ten je ale k jeho snaze hluchý. Jakmile je proces výroby Krakatitu dokončen, dojde k výbuchu, který zahubí vše živé v okruhu několika kilometrů. Prokop stačil z laboratoře včas utéct, po výbuchu pak už však nachází jen mrtvá těla. Za hranicí dosahu výbuchu se Prokop setkává s chlapcem, který čeká, až se jeho rodiče vrátí z města, v němž došlo k výbuchu. Prokop si uvědomuje, co jeho vynález způsobil a jak mnoho škody by mohl napáchat. Tohle Prokop nechtěl, jeho výzkum měl sílu Krakatitu zkrotit, ne ji obrátit proti člověku.

Kromě toho, že se film snaží tak trochu propagovat tehdejší režim, je příliš dlouhý a přeplácaný - demonstrace hippies, únos letadla, další tajemný muž disponující organizací s obrovskými možnostmi (sledování všech atomových center na světě, gama laser), to vše působí poněkud uměle. (-k-)

Režie: Otakar Vávra
Scénář: Karel Čapek, Jirí Sotola, Otakar Vávra
Kamera: Josef Illík, Miroslav Ondříček, Zdeněk Prchlík
Hudba: Martin Kratochvíl

Hrají:
Radoslav Brzobohatý (Prokop)
Magda Vašáryová (Kris)
Rudolf Hrušínský (Carson)
Jerzy Kamas (Dai Mon)
Günther Naumann (Holz)
Vladimír Šmeral
Luděk Munzar (Tomeš)
Nora Neméth (dívka)
Sándor Szabó
Lenka Pichlíková (Anči)
Vasilij Lanovoy (vědec)
Ota Sklenčka (profesor)
Jozef Adamovíč (Dan)
Heinrich Schramm (plukovník)
Jaroslav Radimecký (Harry)
Milan Riehs (Bill)
Jiří Klem
Eliška Sirová (holčička)
František Pokorný
Rudolf Fleischer
Karel Urbánek
Petr Sedlák
Mufid-Al Jazairí
Jana Brežková (teroristka)
Lenka Machoninová (teroristka)
Vladimír Kratina (terorista)
Alexei Okunev (terorista)
Zdeněk Kutil
Jan Přeučil (detektiv)
Karel Chromík (detektiv)
Ema Černá

Aktualizováno: 15.8.2006