Ta třetí

Tragický příběh lásky na motivy stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka.
2001 Česko délka: 88 min
Lucie Vondráčková21Lots(Adéla)svádí Jiřího tím, že si stáhne vršek šatů a ukáže mu ňadra
Vladimír Dlouhý43(Jiří Mánek)
Ondřej Pavelka45(Teodor, Jiřího bratr)
Taťjána Medvecká47(Marie, Jiřího švagrová)
Milena Steinmasslová46(Adélina matka)
Oldřich Vlach59(Adélin nevlastní otec)
Jan Budař23(Emil)
Blanka Bohdanová71(Jiřího matka)
Jiří Dvořák34(prodavač v obchodě s gramodeskami)
Už skoro starý mládenec Jiří Mánek (Vladimír Dlouhý) se náhodou v obchodě s gramodeskami seznámí s mladou půvabnou Adélou (Lucie Vondráčková). Po několika schůzkách se do sebe zamilují. Adéle na Jiřím imponuje jeho vyzrálost a Jiřímu zase Adélino mládí, upřímnost a otevřenost. Ač spolu chodí již několik měsíců, Adéla odmítá sex a udržuje tak Jiřího v jistém odstupu.

Matka i švagrová Jiřímu jeho lásku rozmlouvají, jen bratr Teodor (Ondřej Pavelka) ho zpočátku podporuje. A jeho syn Ivan se do Adély zamiluje, píše jí dopisy, navštěvuje ji, a když ho odmítá, pokusí se o sebevraždu. Jiří si časem uvědomí, že Adélina otevřenost a upřímnost není vždy příjemná a na Ivanově případu si uvědomí, že Adéla ráda koketuje a manipuluje lidmi. když se pak na svatbě jednoho z příbuzných setká po letech se svou kamarádkou z dětství Milenou (Ilona Svobodová), začne v Jiřím klíčit láska nová.

Adéla se chystá s přáteli na hory. Jiří její přátele moc nemusí, jsou to takoví lehkovážní floutkové, a kromě toho si myslí, že odloučení by jim s Adélou mohlo pomoct. Během Adéliny nepřítomnosti se Jiří začne scházet s Milenou a dojde to tak daleko, že ji slíbí, že se s Adélou rozejde, a Mileně daruje zásnubní prsten.

Adéla je Jiřího návrhem na rozchod zklamaná, ale souhlasí s poslední schůzkou na rozloučenou. Navrhne ji v hotelovém salonku. Tam Jiřího za pomoci rafinovaných ženských svodů (jednoduše odhalí ňadra:-) Jiřího svede. Jiří se domnívá, že je to akt smíření, netuší ale, že ze strany Adély to byl akt promyšlené pomsty. Druhý den jde požádat Adélu o ruku. Ta jej však odmítá. A protože se o jejich usmiřování dozvěděla Milena, odmítne Jiřího i ona a vrátí mu zásnubní prsten. Nešťastný Jiří udělá to, co před časem rozmluvil Ivanovi. Zastřelí se. (-k-)
Režie: Dušan Klein
Scénář: Václav Šašek, Věra Šašková
Kamera: Peter Beňa, Vladimír Dousek
Hudba: Emil Viklický
Země: Česká republika
Rok výroby: 2001

Hrají:
Lucie Vondráčková (Adéla)
Vladimír Dlouhý (Jiří Mánek)
Ilona Svobodová (Milena)
Vladimír Škultéty (Ivan)
Ondřej Pavelka (Teodor, Jiřího bratr)
Taťjana Medvecká (Marie, Jiřího švagrová)
Blanka Bohdanová (Jiřího matka)
Milena Steinmasslová (Adélina matka)
Oldřich Vlach (Adélin nevlastní otec)
Michaela Maurerová (Laura)
Jan Budař (Emil)
Michal Kozelka (Pako)
Jiří Havel
Jiří Bábek
Jan Szymik
Jiří Dvořák (prodavač v obchodě s gramodeskami)
Oldřich Velen
Mirolav Talián
Aktualizováno: 18.7.2009