Swingtime

Ďábelský nápad StB - falešná státní hranice uvnitř republiky - a fiktivní příběh lidí, kteří ji překročili.
2006, Česko
Alois Švehlík(66)(Jiří)
Michal Dlouhý(37)(Major)
Ingrid Timková(39)(Hana)
Saša Rašilov(33)(Václav)
Oldřich Vlach(64)(výpravčí)
Otakar ml. Brousek(49)(Stehlík)
Michal Pavlata(60)(velitel)
Jan Pohan(76)(otec)
Píše se rok 1951. Pianista Pavel se svou ženou a s kapelou utíkají na Západ. Hana na poslední chvíli ztratí odvahu a vrací se zpět. Pavel zůstává sám. Chce svou kapelu dostat do Ameriky, kde už jednou byl a zná to tam. Převaděč je dovede k hranici a rozloučí se. Za chvíli stojí Pavel a jeho kapela před vysněným srubem americké armády. Americký major je vítá na svobodné půdě a dává jim dotazníky. Všichni ochotně píší jména a adresy možných spolupracovníků Američanů. Pak jsou naloženi do auta a odvezeni do vnitrozemí. Cestou zabloudí na české území a zajme je česká policie. Jediný kdo zůstává, je Pavel. Vrací se do amerického srubu. Tam, ke svému úžasu, potká převaděče. Postupně začíná chápat léčku, do které se dostal.

Státní bezpečnost postavila ve vnitrozemí falešnou státní hranici a přes ní převádí zájemce o útěk na Západ. Když je zpravodajsky vytěží, odvleče je do lágrů. Pavel je vydírán. Bojí se o svou ženu Hanu. Tu zatím v Praze kontaktuje agent StB a přináší ji falešnou zprávu od Pavla. Pavel se stává součástí léčky. Sedí za klavírem, hraje jazz a sleduje další zájemce o emigraci. Zoufá si a pije. Postupně se sblíží s převaděčem. Ten je na tom podobně jako on. Taky je v pasti a plní jen co musí. V Praze zatím agent StB získává od Hany kontakt na jejího otce, jaderného experta, spolupracujícího se sovětskými poradci. Teprve pak je Haně umožněno společně s Pavlem přejít státní hranici. Ale to už tomu ani jeden z nich nevěří. Přesto jdou. Jsou zastřeleni při pokusu o přechod státní hranice, aniž kdy pochopili, v jak vysoké hře StB se ocitli. Hlášení o zastřelení podává major americké armády - převaděči. To on je náčelníkem celé Akce Kámen.

Nejrafinovanější akce StB, akce Kámen, ožívá ve filmu Jana Drbohlava a Jaromíra Polišenského Swingtime v celé své zrůdnosti. Do ďábelské léčky falešné hranice upadne celá jazzová kapela, která se pokouší o útěk na Západ. Všichni jsou odvlečeni do pracovních táborů, jen pianista Pavel zůstává. Je, proti své vůli, vtažen do zrůdného stroje "Akce Kámen" a musí sledovat další nebožáky, kteří mu podlehnou. Proč? To ani on nechápe. Netuší, co prožívá jeho žena Hana, která s ním na poslední chvíli odmítla odejít. Netuší jaká hra je kolem nich rozehrána. A nikdy se to nedozví. (-ČT-)

Režie: Jaromír Polišenský
Scénář: Jan Drbohlav
Produkce: Ilona Jirásková
Hudba: Petr Hanzlík
Kamera: Jaromír Malý
Země: Česká republika
Rok výroba: 2006

Hrají:
Vladimír Dlouhý (Pavel)
Alois Švehlík (Jiří, převaděč, plukovník)
Michal Dlouhý (Major)
Ingrid Timková (Hana)
Saša Rašilov (Václav)
Vlasta Žehrová (Olga)
Vera Uzelacová (Matka)
Jan Pohan (Otec)
Michal Pavlata (Velitel)
Oldřich Vlach (Výpravčí)
Otakar ml. Brousek (Stehlík)
Aktualizováno: 21.2.2007