Stav ztroskotání

Rodinná prázdniová komedie o putování po řece
1983 Česko délka: 73 min
Vladimír Kratina31Brief(Tom)
Martin Zounar16Brief(Honza)
Sagvan Tofi18(Karči)
Yvetta Blanarovičová19Lots-(Andrea)jde se v noci koupat do řeky nahá, zabraná je ale zezadu
Kateřina Brožová15Brief(Hanka)jede na lodi v bikinách
Filip Renč17(Krája)
Michal Hofbauer19(Pípák)
Michal Kocourek(Píďala)
Mládežnický oddíl sjíždí prázdninovou Ohři pod taktovkou zkušeného vedoucího Toma (Vladimír Kratina). Na své plavbě se setkávají s partou mladých Cikánů, kteří také "sjíždějí" Ohři, ale po svých. Prvotní nepřátelský střet se brzy změní ve společný večer u ohně. I tady je však cítit jiskření mezi "našimi a vašimi", na druhou stranu se, zvlášť u dívek rodí láska, v obou případech neopětovaná.

Potíže a první rozkoly mezi vodáky začínají, až když Jana svou neopatrností ztratí peníze výpravy. Tom vyhlašuje stav ztroskotání a nechává hlasovat, zda pokračovat v plavbě i s minimálními finančními prostředky, které složili všichni členové. Ovšem ne všichni dali celé své úspory. Zástupce vedoucího Honza (Martin Zounar) si nechal stovku jako železnou zásobu pro případ, že by společné došly. Synáček bohatého papínka Jindra (Stanislav Aubrecht) si také nechal slušnou finanční rezervu, ovšem ze zcela sobeckých důvodů.

Druhé setkání vodáků s cikánskou partou končí krádeží dvou stokorun ze společné pokladny, které se sušili na šňůře mezi stromy. Nikdo nevěří, že by peníze mohl ukrást někdo z party, a tak podezření padá logicky na nové přátele a dochází ke rvačce a novému rozchodu, tentokrát ve zlém. Jenže brzy se ukazuje, že peníze vzal přece jen někdo z oddílu, což se negativně podepisuje na náladě. Zloděj je nakonec usvědčen a prázdninové setkání dvou různorodých skupin mladých lidí končí definitivním smírem.

Z dnešního hlediska je film zajímavý hlavně tím, že se v něm objevují v raném věku pozdější známé herecké osobnosti. (-k-)

Režie: Vít Olmer
Scénář: Vojtěch Vacke, Petr Švéda
Námět: Vojtěch Vacke
Kamera: Juraj Fándli
Hudba: Zdeněk John

Hrají:
Vladimír Kratina (Tom)
Stanislav Aubrecht (Jindra)
Kateřina Brožová (Hanka)
Markéta Glancová (Jana)
Michael Hofbauer (Pípák)
Michaela Jílková (Eliška)
Michal Kocourek (Píďala)
Jiří Petkov (Buchta)
Kateřina Pindejová (Ivana)
Filip Renč (Krája)
Michal Suchánek (doktor)
Jan Valenta (Kolouch)
Martin Zounar (Honza)
Sagvan Tofi (Karčí)
Yvetta Blanarovičová (Andrea)
Boleslav Skalski
Vladimír Koki
Roman Karász
Karel Brožek
Vladimír Hrubý
Viktor Nejedlý
Aktualizováno: 28.9.2018