Sněženky a machři

Studenti a kantoři pražského gymnázia na horách aneb radosti i strasti mládí
1982 Česko délka: 83 min
Václav Kopta17(Radek Převrátil)
Radoslav Brzobohatý50(profesor Karda)
Veronika Freimanová26(profesorka Hanka)
Eva Jeníčková17Lots-(Marika, dcera prof. Kardy)nakonec podlehne mladému lyžarskému instruktorovi a nechá si od něj rozepnout košili a podprsenku
Valentina Thielová49(profesorka Boženka)
Sněženky a machři Školní lyžařský výcvik neminul ani studenty druhého ročníku jednoho pražského gymnázia. Jako dozor je na horách mají na povel přísný, ale spravedlivý profesor Karda (Jaroslav Brzobohatý), profesora Boženka (Valentina Thielová) a mladá profesorka Boženka (Veronika Freimanová). Jako lyžařští instruktoři s nimi jede mladík Vláďa (Pavel Marek) a půvabná dcera profesora Kardy Marika (Eva Jeníčková).

Třídním bavičem a vůdce je jednoznačně frajírek Viki (Jan Antonín Duchoslav) a je to především on, kdo vymýšlí různé drobné zlomyslnosti pedagogickému i lyžařskému dozoru. Není divu, že o Mariku se zajímají všichni kluci, v první řadě pochopitelně Viki, ale také poněkud plachý Radek (Václav Kopta). Snaží se Mariku ohromit lyžařským uměním a "dospěláckým" chováním, jenže proti Vláďovi nemají šanci. Ani on se ale s Marikou nedostane až tam, kam by chtěl.

Pobyt na horách vyvrcholí alkoholickým večírkem, na němž se jeden ze studentů dostane až téměř k otravě alkoholem. Profesorka Hanka se cítí podvedená, protože studenti jí slíbili, že všechno bude v rozumných mezích. K organizaci večírku a pašování alkoholu do chaty se nikdo nechce přiznat, a tak celou vinu na sebe vezme Radek. Pro něj to znamená konec lyžařského výcviku, pro Vikiho ztrátu autority za jeho zbabělé chování.

Film Sněženky a machři získal v roce 1983 jednu z hlavních cen na XXI. mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve španělském Gijónu. Po 25 letech natočil režisér Viktor Tauš volné pokračování Sněženky a machři po 25 letech. (-k-)

Režie: Karel Smyczek
Scénář: Ivo Pelant, Radek John
Kamera: Richard Valenta
Hudba: Zdeněk John

Hrají:
Václav Kopta (Radek)
Michal Suchánek (Karel)
Jan Antonín Duchoslav (Viki)
Radoslav Brzobohatý (Profesor Karda)
Veronika Freimanová (profesorka Hanka)
Eva Jeníčková (Marika)
Valentina Thielová (Profesorka Boženka)
Pavel Marek (Instruktor Vláďa)
Boris Halmi (topič)
Dan Šedivák (Novák)
Andrea Skálová (Eva)
Helena Vaiglová
Veronika Neuvirtová
Ivana Grošpicová
Svatopluk Skřivánek
Šárka Helmichová
Lucie Fáberová
Christian Thuri
Filip Sirový
Michal Petrov
Irena Prokešová
Lucie Tesárková
Pavel Tarant
Zdeněk Straka
Martin Stejskal
Jan Valenta
Daniela Wildhageová
Karel Kovář
Filip Smoljak
Jana Fialová
Lenka Fliegelová
Anna Pardonová
Jiřina Jelenská
Aktualizováno: 18.11.2018