Sluneční stát

Psychologický příběh čtyř kamarádů a jejich rodinných i pracovních problémů ukazuje prázdnotu a beznaděj života v chudém kraji
Sluneční stát: Aneb hrdinové dělnické třídy / Slnečný štát
2005 Česko délka: 95 min
Sluneční stát Po prodeji firmy a svém propuštění se čtyři kamarádi rozhodnout podnikat. Koupí si společně náklaďák, kterým ve firmě jezdili a nabízí služby stěhováků a snaží se vykupovat nábytek, starožitnosti a podobné harampádí, co lidé mají doma. Jenže smůla se jim lepí na paty. Jediný kšeft, na kterém něco vydělají, je odvoz exekučně zabavených věcí, což jim není zrovna příjemné a Tomáš dokonce odmítne stěhovat. K dovršení vší smůly Tomášovi auto ukradne náhodný kolemjdoucí, když zavírá bránu a nechá auto nastartované.

Navíc se každý vypořádává s problémy doma. Igor Bareš je rozvedený, stará se o syna Bandiho. Bývalá manželka Anna Šišková pije a na syna nemá dobrý vliv. I Bandi holduje alkoholu a fláká školu. Oldřich Navrátil žije v katolické rodině, má čtyři dcery a až na nedostatek peněz by mohl být spokojený. Jenže i k němu se obrací štěstí zády, manželku srazilo auto a ona skončila v nemocnici s vážnou zlomeninou. Tomáš se se svou labilní povahou těžko vyrovnává s tím, co se kolem něj a začíná jít na nervy nejenom kamarádům, ale i manželce Martě. Ta vyhledá podporu u čtvrtého z kamarádů (který je, jako většina postav ve filmu, bezejmenný). Jenže je při tom přistihne jeho (ex)přítelkyně Eva, která se chce odpoutat od slabošského Emila (Csongor Kassai). Eva se cítí podvedená, vrací se k Emilovi a všechno vyzvoní Tomášovi. Ten upadá do ještě hlubší deprese a pokusí se o sebevraždu, naštěstí hodně neúspěšně. Kamarádi jsou tu ale pořád od toho, aby si pomáhali.

Film byl natočen s přispěním Ministerstva kultury Slovenské republiky a Státního fondu pro České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. V roce 2005 získal film dvě ceny Českého lva za nejlepší hudbu a nejlepší střih. (-k-)


Režie: Martin Šulík
Produkce: Čestmír Kopecký (První veřejnoprávní)
Scénář: Marek Leščák, Martin Šulík, Alice Nellis
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Vladimír Godár
Země: Česká republika, Slovensko
Rok výroby: 2005

Hrají:
Oldřich Navrátil (Karel)
Ivan Martinka (Tomáš)
Luboš Kostelný (Vinco)
Igor Bareš (Milan)
Anna Cónová (Tereza)
Petra Špalková (Marta)
Anna Šišková (Vilma)
Lucie Žáčková (Eva)
Martin Jůza (Bandy)
Jan Vondráček (Vilo)
Csongor Kassai (Emil)
Martin Jůza
René Šmotek
Jan Číhal
Norbert Lichý (taxikář)
Kateřina Ondřejková
Alice Nellis
Tibor Hájek
Jan Hájek
Míša Bokov
Adéla Toračová
Klára Toračová
Zuzana Samsonová
Dominik Hájek
František Šmehlík
Radek "Sunny" Aubrecht
Kostas Zerdaloglu
Daniela Fialková
Ivan Feller
Vladimír Čapka
Szandor Mertoš
Petr Bzenecký
Ladislav Vybíral
Josef Slavík
Petr Kozár
Lumír Antošík
Jan Kozák
Ivan Hrdlička
Aktualizováno: 18.6.2006