Sladké hry minulého léta

Impresionisticky laděný film inspirovaný eroticky laděnou povídkou G. de Maupassanta "Muška".
1969 Slovensko délka: 66 min
Jana Plichtová19Lots(Muška)v několik scénách je nahoře bez, ale svá drobná prsa ukáže jen párkrát
František VeleckýBrief-(Rotschild)má pár milostných scén s Muškou, ale decentně:-)
Milan Lasica29(Baron)
Julius Satinský27(Flamengo)
Miriam Kantorková34Lots-(Marieta)Muščina spolubydlící, při umývání hlavy je jí v hlubokém překlonu hezky vidět do otevřeného výstřihu
Čtveřice mladíků si o víkendech užívá bohémského života. V pátek taneční večírky se slečinkami, v sobotu a v neděli pak vyrážejí na loďce k dalšímu příteli, malíři přezdívanému Goya, žijícím v osamělém domku. Tam s sebou už ale své slečinky neberou, vždy se na něco vymluví.

Pak však poznají milenku jednoho z nich, Rotschilda. Maličkou a, řekněme to na rovinu, ne příliš krásnou Riu. Na rozdíl od "slečinek" je však Ria plná života, otevřená a na nic si nehraje. Okamžitě si získá sympatie všech a dostane přezdívku Muška. A samozřejmě s nimi může ke Goyovi.

Ostatní kamarádi Rotschildovi Mušku závidí a pod různými záminkami se s ní snaží setkat i o samotě. Rotschild totiž o Mušku přehnaný zájem nejeví, a když za ním přijde se zprávou, že je těhotná, podotkne, že otcem může být kdokoliv z nich. O Mušku s dítětem se chtějí postarat všichni. Nikdo totiž nechce přiznat, že právě s ním Muška nespala. Ve skutečnosti je tím jediným pouze Rotschild, Muška však prohlásila, že dítě může být kohokoliv z nich a ješitnost nikomu z nich nedovolí přiznat, že on s Muškou nic neměl.

Příští víkend dokonce vezmou ke Goyovi i svoje slečinky, víc než jich si však vnímají Mušky. Ta si ale těhotenství příliš nepřipouští, dopřává si alkohol a v dešti vyrazí s chlapci na lodičce na řeku. To se jí stane osudným, protože spadne do vody a málem se utopí. Chlapci ji sice z vody vytáhnou, ale ona potratí. Smutná událost trochu ztlumí jejich veselí, ale život jde dál a dítě přece můžou udělat Mušce nové.

Podle povídky Guy de Maupassanta Muška. (-k-)

Představitelka bezstarostné a potřeštěné Mušky Jana Plichtová se později stala váženou profesorkou psychologie. Díky skvělé kameře získal snímek Hlavní cenu na festivalu v Monte Carlu 1970. (-ČT-)

Režie: Juraj Herz
Scénář: Alla Vášová, Juraj Herz
Kamera: Jozef Dodo Šimončič
Hudba: Štěpán Koníček
Země: Slovensko
Rok výroby: 1969

Hrají:
Jana Plichtová (Muška)
František Velecký (Rotschild)
Milan Lasica (Baron)
Július Satinský (Flamengo)
Ľubor Záhon
Peter Debnár (Goya)
Miriam Kantorková (Marieta)
Marta Rašlová
Hana Lelitová
Eva Matejková
Mikuláš Ludižinský
Eugen Senay
Aktualizováno: 11.1.2009