Sedmikrásky

Provakitivně moralizující groteska o dvou dívkách, které se rozhodly být zkažené, protože se jim na tom světě všechno jenom kazí
1966 Česko délka: 74 min
Jitka CerhováBrief(Marie I)několikrát je na plovárně v bikinách, jednou dokonce nahá, ale dokonale se zakrývá krabičkami s motýly
Ivana Karbanová21Brief(Marie II)několikrát je na plovárně v bikinách
Sedmikrásky Dvě dívky - Marie číslo jedna a Marie číslo dvě - spolu bydlí v jednom malém bytě. Již delší dobu mají pocit, že se jim všechno na světě kazí, a proto se jednoho dne rozhodnou, že budou také zkažené. Začnou se důsledně řídit zásadou: "Nic nevadí, hlavně když je legrace," a to nejen doma, ale také na plovárně či v nočních podnicích.

Vyberou si například pána, se kterým se Marie číslo dvě seznámí. Aby muže co nejvíce upoutala, hraje si na skromnou a cudnou dívku, která nechce ani jíst, ani pít. Ovšem pak se objeví přítelkyně, jež se vydává za její sestru. Marie II okamžitě začne zmatkovat, že sestra bude doma určitě žalovat. Dotyčný pán samozřejmě nemá tušení, jak se v podobné situaci zachovat, a proto Marii číslo jedna zaplatí bohatou večeři, pití i cigarety. Tím však legrácky Marií nekončí. Nešťastníka odvezou na nádraží a celého zkoprnělého posadí do prvního vlaku, který ze stanice odjíždí bůhví kam.

Takovýchto opravdu inteligentních žertíků mají v zásobě hned několik. Po čase je ale začnou nudit, a tak dívky hledají nové a zábavnější povyražení. Doma si navzájem zničí věci, ubližují si čím dál tím víc a neustále vymýšlejí další kousky. Jenže když konečně poznají legraci, jakou v životě nezažily, zábava se jim vymkne z rukou.

Chovají se a mluví ovšem jako by měly IQ tykve a jejich představa legrace s počívá v tom někomu ublížit, všechno sežrat, případně zničit. Vůbec celý smysl filmu je podivný a nevysvětluje ho ani napravení dívek ani závěrečné věnování "těm, kteří se rozhodují pouze nad pošlapaným salátem". (-k-)

Režie: Věra Chytilová
Scénář: Věra Chytilová, Ester Krumbachová
Kamera: Jaroslav Kučera
Hudba: Jiří Šlitr, Jiří Šust
Rok výroby: 1966
Země: Československo
Orig. jazyk: Český

Hrají:
Jitka Cerhová (Marie I)
Ivana Karbanová (Marie II)
Julius Albert (starší světák)
Jan Klusák (Mmadý světák)
Marie Češková (žena na toaletách)
Jiřina Myšková (toaletářka)
Marcela Březinová (toaletářka)
Oldřich Hora (světák)
Václav Chochola
Josef Koníček (tanečník ve vinárně)
Jaromír Vomáčka (veselý pán)
Aktualizováno: 2.2.2018