Rudin

Chtěl změnit svět k lepšímu, ale pouhá slova na to nestačila. Televizní zpracování románu I. S. Turgeněva.
1985, Česko, délka: 86 min
Vladimír Kratina(33).(Rudin)
Eliška Balzerová(36).(vdova Lipinová)
Zdeněk Žák(33).(Volyncev)
Zlata Adamovská(26).(Natálie)
Václav Helšus(38)(Ležněv)
Turgeněvův román Rudin pro televizní obrazovku zdramatizoval v roce 1985 Otto Zelenka, dramatik a scenárista. Autor seriálů F. L. Věk, Cirkus Humberto, Sňatky z rozumu, Kamenný řád, Přísahám a slibuji, dramatizací i původních televizních her Vyloženě rodinná historie, V zámku a podzámčí, Cesta domů, filmu Člověk proti zkáze a mnoha dalších v Rudinovi zpracoval nadčasové téma hledání smyslu vlastní existence.

Na jedné ruské vsi žije společnost statkářů a šlechticů svým tradičním, ospalým způsobem. Společně trávené chvíle v salonech u nezajímavé konverzace se změní příchodem mladého Rudina (Vladimír Kratina), který všechny svými názory ovlivní, a některé i oslní. Zvláště mladou dceru statkářky Lasunské Natálii (Zlata Adamovská), kterou tajně miluje Volyncev (Zdeněk Žák), bratr vdovy Lipinové (Eliška Balzerová). Ta má také tajného ctitele, pracovitého, leč málomluvného Ležněva (V. Helšus).

Objevil se náhle a změnil jejich životy. Ten okouzlující příživník byl vlastně nezištný a kdykoliv schopen obětovat své teplé bezpečí, dostalo-li se jeho svědomí do vnitřního konfliktu se situací, která mu ho poskytla. (-ČT-)

Režie E. Sadková
Scénář: Otto Zelenka
Kamera: E. Landisch
Země: Československo
Rok výroby: 1985

Hrají:
Vladimír Kratina (Rudin)
Eliška Balzerová (vdova Lipinová)
Zdeněk Žák (Volyncev)
Zlata Adamovská (Natálie)
Věra Vlčková
Václav Helšus (Ležněv)
Jan Hrušínský
G. Opočenský
Zuzana Fišárková
Aktualizováno: 15.3.2011