Rudá planeta

Dobrodružné sci-fi s trochou romantiky o dobývání Marsu.
Red Planet
2000 Austrálie – USA délka: 101 min
Carrie-Anne Moss32Brief+(Cmdr. Kate Bowma)jednou je zabraná nahá zboku, podruhé se jí rýsují bradavky přes bílé tílko
Val Kilmer40(Robby Gallagher)
Simon Baker31(Pettengil)
Tom Sizemore38(Quinn Burchenal)
Benjamin Bratt36(Ted Santen)
Terence Stamp61(Bud Chantilas)
Rudá planeta Země začíná být přelidněná a znečištěná a je třeba najít nové místo pro život lidí. Vodným kandidátem je Mars, kam už byly vyslány sondy s řasami, které se mají rozmnožit a vytvořit kolem planety dýchatelnou atmosféru. Vše probíhá podle plánu až do chvíle, než řasy začnou z povrchu Marsu mizet. Zjistit příčinu musí vyslaná mise kosmonautů a odborníků na biologii pod vedením kapitánky Bowmanové (Carrie-Ann Moss).

Kosmická loď dorazí k Marsu, kde je postihne první komplikace, tepelná bouře poškodí loď a posádka ji musí urychleně opustit a pokusit se najít na Marsu základnu. Na lodi zůstane jen velitelka Bowmanová, které se podaří uhasit oheň a nahodit záložní systémy. Zbytek posádky mezitím zjistí, že základna je zničená, řasy nikde a jim zbývá kyslík na posledních pár minut. Když už se zdá, že je po všem, zjistí jeden z nich, že i když je to nepochopitelné, je atmosféra na Marsu dýchatelná.

Mise na povrchu Marsu se pochopitelně neobejde bez ztrát. Hned při přistání je těžce zraněn jeden ze členů posádky, další v zoufalství skočí ze skály. Neprospěje jim ani to, že omylem přepnou průzkumný modul na vojenský mód, čímž jej změní v zabijáka, protože je považuje za nepřítele. Jedinou šancí na záchranu je ruský kosmický modul vzdálený několik desítek kilometrů od základny. Po cestě k němu zjistí, že řasy požírají zvláštní brouci, kteří vytvářejí dýchatelnou atmosféru. A tihle brouci by mohli být záchranou i pro zemi. Sežerou totiž všechno, včetně předposledního člena výsadku. Zachrání se tak pouze jediný, technik a údržbář Gallagher (Val Kilmer), kterému se v poslední chvíli podaří odletět ruským modulem na loď na oběžné dráze.

Kromě napětí, dobrodružství a spousty technických nesmyslů nemůže ve filmu chybět ani romantika, a to konkrétně láska mezi velitelkou Bowmanovou a Gallagherem (už je jasné, proč se zachránil právě on, že?). (-k-)

Režie: Antony Hoffman
Produkce: Mark Canton, Bruce Berman, Jorge Baralegui
Scénář: Chuck Pfarrer, Jonathan Lemkin
Kamera: Peter Suschitzky
Námět: Chuck Pfarrer

Hrají:
Val Kilmer (Robby Gallagher)
Carrie-Anne Moss (Kate Bowman)
Tom Sizemore (Quinn Burchenal)
Benjamin Bratt (Ted Santen)
Simon Baker (Chip Pettengil)
Terence Stamp (Bud Chantilas)
Jessica Morton (website fan)
Caroline Bossi (website fan)
Bob Neill (hlas Houstonu)
Neil Ross
Aktualizováno: 29.1.2018