Rozum a cit

Romantický film z prostředí anglické smetánky 19. století svázané přísnými pravidly a tradicemi podle románu Jane Austenové.
Sense and Sensibility
1995 Velká Británie délka: 131 min
Emma Thompson36(Elinor Dashwood)
Kate Winslet19(Marianne Dashwood)
Hugh Grant34(Edward Ferrars)
Alan Rickman50(plukovník Brandon)
Imelda Staunton39(Charlotte Palmer)
Rozum a cit Po smrti svého otce zdědil John Dashwood (James Fleet) veškerý majetek, zatímco jeho matka a sestry zůstaly takřka bez prostředků. Kvůli chladné a chamtivé Johnově manželce Fanny (Harriet Walter) se musejí vystěhovat ze svého sídla. Ještě během té doby se setkávají s Fannimým bratrem Edwardem Ferrarsem, mezi nímž a nejstarší slečnou Dashwoodovou, Elinor (Emma Thompson), vykvete vztah.

Edward však náhle musí odjet do Londýna a slečny Dashwoodovy s matkou se odstěhují do domu, který jim za velmi příznivou cenu pronajme Sir John Middleton (Robert Hardy). Poznávají tam jeho blízkého přítele plukovníka Brandona, který se zamiluje do prostřední ze sester, Marianne (Kate Winslet). I ona by se do něj zamilovala, nebýt setkání s mladým floutkem Johnem Willoughbym (Greg Wise), který Marianne k plukovníkovu zármutku okouzlí. I Willoughby však bez vysvětlení zmizí do Londýna.

Tchyně Sira Johna, paní Jenningsová (Elizabeth Spriggs) se proto rozhodne vyrazit do Londýna také a vezme s sebou i obě starší slečny Dashwoodovy (nejmladší dvanáctiletá Margaret zůstane s matkou). V Londýně vyjde najevo, že Edward je už pět let zasnouben s Lucy Steelovou a jeho hrdost mu nedovolí jeho slovo zrušit. Elinor se to náhodou od Lucy dozvěděla už na venkovském sídle, ještě před příjezdem do Londýna. Štěstí se ale zamračí i na Marianne. Willoughby si pro peníze vezme bohatou slečnu Greyovou.

Zpět na venkov se obě slečny Dashwoodovy vrací zklamané a nešťastné. Nebyl by to ale romantický film, aby se nakonec nedostalo štěstí i na ně. Edward je sice kvůli tomu, že trvá na sňatku s Lucy Steelovou, svou matku vyděděn, Lucy si ale nakonec vezme jeho mladší bratr Robert, takže Edward se může vrátit tam, kam ho srdce táhne, k Elinor. A zakrátko si plukovník Brandon bere Marianne a všichni jsou šťastní až do smrti.

Podle románu Jane Austenové.(-k-)


Režie: Ang Lee
Produkce: Lindsay Doran
Scénář: Emma Thompson
Kamera: Michael Coulter
Hudba: Patrick Doyle

Hrají:
Emma Thompson (Elinor Dashwood)
Alan Rickman (plukovník Brandon)
Kate Winslet (Marianne Dashwood)
Hugh Grant (Edward Ferrars)
James Fleet (John Dashwood)
Harriet Walter (Fanny Dashwood)
Gemma Jones (paní Dashwoodová)
Elizabeth Spriggs (paní Jenningsová)
Robert Hardy (Sir John Middleton)
Greg Wise (John Willoughby)
Imelda Staunton (Charlotte Palmer)
Imogen Stubbs (Lucy Steel)
Hugh Laurie (pan Palmer)
Tom Wilkinson (pan Dashwood)
Emilie Francois (Margaret Dashwood)
Ian Brimbl (Thomas)
Isabelle Amyes (Betsy)
Alexander John (Curate)
Allan Mitchel (Pigeon)
Josephine Gradwell (služebná paní Jeningsové)
Richard Lumsden (Robert Ferrars)
Lone Vidahl (slečna Greyová)
Oliver Ford Davies (doktor Harris)
Eleanor McCready (paní Buntingová)
Lindsay Doran (služka plukovníka Brandona)
Aktualizováno: 15.2.2018