Ranč u zelené sedmy

Rodinný seriál České televize o městské rodině, která se odstěhuje na venkov, kde sizaloží menší farmu
1998-2005 Česko
Milena Steinmasslová43(maminka Kudrnová)
Miro Noga38(otec Kudrna)
Simona Stašová43(učitelka Peštová)
Lubomír Kostelka71(děda Jeřábek)
Ivana Škarková18Brief(Elis)dcera Kudrnových v 17. a25. díle má docela sexy noční košilku
Robert Jašków28(veterinář Hroch)vystupuje ve 4. řadě
Lenka Novotná20Lots-(Františka)v posledním díle 4. řady se jde se Štěpánem koupat do lesního jezera nahá, je ale zabrána poměrně z dálky a krátce
Patricie Pagáčová16(Anička Studničková)
V roce 1998 získal za roli Štěpána jeho představitel Marián Beník cenu Zlatý dudek na XXX. Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana.

Režie: Miroslav Balajka
Scénář: Ivo Pelant
Kamera: Roman Pavlíček
Hudba: Jiří Chlumecký, Jiří Veselý
Země: Česká republika
Rok výroby: 1998

I. řada

První řada seriálu existuje ve dvou verzích, buď jako 7 dílů po 52 minutách nebo 14 dílů po 26 minutách. A totéž platí i o dalších dvou řadách, což celý seriál lehce komplikuje. (-k-)

1. díl - Jak jsme se stali rančery

Nečekané dědictví velkého vesnického statku vstoupí do života takové jedné obyčejné městské rodiny. Tatínek Kučera (Miro Noga) pracuje jako programátor, maminka Kudrnová (Milena Steinmasslová) je optička. Kromě tří dětí, dcery Elišky přezdívané Elis (Ivana Škarková) a synů Matěje a Štěpána s nimi žije v panelákovém bytě i babička (Jana Štěpánková) upoutaná na invalidní vozík. Ta jediná spolu s Elis je také proti stěhování na venkov. Jenže rodinná rozhodne jinak a farmářská dobrodružství mohou začít. Naštěstí je tu hodný soused, děda Jeřábek (Lubomír Kostelka), který nezkušeným osadníkům rád pomůže radou i skutkem. (-k-)

2. díl - Jak jsme se rozmnožili

Kudrnovi se na svém novém statku pomalu usazují. Tatínek je nadšený z toho že má na čerstvém vzduch mnohem víc nápadů než paneláku. Trochu se mu to ovšem vymstí, když zapomene na louce notebook a přejede mu mu ho kosící traktor. Maminka jede na trh pro pár malých domácích zvířátek, jenže se vrátí nejen se slepicemi a králíky, ale také s kachnami a dokonce kozou. Jelikož ale rodiče musejí jezdit do práce do města, spadne starost o domácí zvířenu na Matěje se Štěpánem, kteří mají prázdniny, a babičky. Ta se ještě stále nesmířila s proměnou ve farmáře a Eliška se o zvířata starat zásadně odmítá. Kluci po ní dají koze jméno Elis, což jejich starší sestra nese krajně nelibě. A není divu, že péče o hospodářství nedopadne tak, jak by si maminka představovala. Koza je zvíře všetečné a žravé a králíkům s v králíkárně také nelíbí. Mohlo by tu ale být řešení, tatínek může pracovat z domu a maminka si může otevřít optiku ve vsi, vždyť pořád někdo potřebuje opravit brýle. (-k-)

3. díl - Jak jsme kosili

Blíží se konec léta a s ním doba pro neřešitelná rozhodnutí - co se zvěří? Nechat - nemožné. Zabít - nemožné. Takže jediné řešení se nakonec najde v definitivním přesídlení celé rodiny na venkov. Babička s Eliškou chtějí okamžitě odjet stopem do města, zatímco kluci jásají. Tatínek nakonec může počítačové programy krásně tvořit na půdě či na dvorku, maminka slibuje zařídit si malou optiku u králíkárny. A začínají sena...
A proč se od té doby Kudrnovic statku neřekne jinak než Ranč U Zelené sedmy? (-ČT-)

4. díl - Jak jsme našli vodu

Rodina se zabydluje ve vesnickém prostředí, jenže neustále naráží na nové problémy. Díky katastrofálnímu suchu byl vydán zákaz kropení. Tatínek vymyslel řadu zlepšováků, které ve svém důsledku ovšem způsobí další pohromy. A tak se maminka rozhodne vykopat studnu. Jenže jak to vypadá, nikde není voda. Až se stal zázrak - přihlížející babičce, která cosi pletla na své pojízdné židli, se náhle zkřivily dráty a ejhle - nejenže měli Kudrnovi vodu, ale i babičku senzibila. (-ČT-)

5. díl - Jak jsme byli dohnáni k podnikání

Kudrnovi jsou už, coby statkáři, zcela zavedená rodina. Jednotliví členové mají ovšem stále své nesplněné sny - Štěpán, kromě psa, kterého maminka ne a ne z neznámých důvodů dovolit, si také ještě přeje koně. Po tomto živočichovi usilovně touží i Matěj a hlavně tatínek. Kluci se proto rozhodnou tatínkovi koně koupit a začnou spřádat plány, jak vydělat příslušnou sumu peněz. Co takhle cvičené žížaly? Jak to s nimi dopadlo a proč babička sesedla ze své alibistické židle? (-ČT-)

6. díl - Jak jsme se božích darů dočkali

Vánoce na Kudrnově ranči se zdají být opravdu šťastné a veselé. Maminka nadšeně vzdychá nad pravou dřevěnou dojačkou, babička s černým humorem komentuje nové boty. Jen Štěpán je smutný. Nedočkal se pod stromečkem svého vytouženého psa. Jenže, babička dobře ví, po čem její vnoučata touží, a tak Štěpán přece jen psa dostane, čeká na něj na dvoře a dostane jméno Dáreček. Celá rodina si na něj rychle zvykne, jen maminka je nervózní z toho, že honí slepice a vyrušuje kozu, která čeká kůzlata. Na jaře se jí narodí kozlík. A maminka se snaží všechny členy rodiny pít kozí mléko. To Eliška zásadně odmítá a nepomůže ani podvrh jejích bratrů, kteří jí do krabice komerčního kravského mléka nalijí mléko kozí. Teprve až šikovná lest propašovaná do bravíčka ve spolupráci s tatínkem a babičkou přesvědčí Elišku, že každodenní pití kozího mléka je dobré na pleť. Kozlíka chtějí Kudrnovi prodat, jenže maminka si na trhu uvědomí, že se jej nedokáže zbavit s představou, že jej někdo zabije a sní. Kozlík tedy zůstává na ranči a rozšiřuje jeho zvířecí osazenstvo. (-k-)

7. díl - Jak jsme se stali chovateli koní

V rodině Kudrnů, kteří z paneláku přesídlili na venkov, vrcholí tajné přípravy - tatínek bude mít čtyřicátiny. Štěpán s Matějem dobře vědí o jeho snu a rozhodnou se na koně, po němž otec touží, ušetřit stůj co stůj. Protože vydělané finance nestačí, obrátí se tajně se žádostí o půjčku na babičku. I sestra Elis jim nakonec přispěje. Ve stejné záležitosti ovšem osloví babičku, která už vesele chodí, také maminka. Nastává reálné nebezpečí, že tatínek dostane koní hned celé stádo. (-ČT-)

8. díl - Jak jsem se poprvé zamilova

Štěpán už má všechno: ranč, psa, koně, jen jediné ještě nepoznal: lásku. Ta se objeví hned po prázdninách v podobě nové spolužačky Markéty. Jenže láska je to poněkud jednostranná - Markétě jde jen o toho koně, na kterém Štěpán pyšně přijel do školy. Štěpána čekají průšvihy a dokonce domácí vězení a jediná babička má pro jeho trable opravdové pochopení. (-ČT-)

9. díl - Jak tatínek stavěl traktor

Jelikož se starý cirkusový kůň k zemědělským pracem moc nehodí, zatoužil tatínek Kudrna po traktoru. Jako správný chlap se rozhodl si ho postavit sám. A protože staré auto víceméně dosloužilo, rozhodl se ho tatínek přestavět na traktor. Jenže ani s pomocí souseda Kudláčka se mu po půl roce nepodařilo dosáhnout uspokojivého výsledku. Ostatní členové rodiny už začínali mít o tatínka strach, protože kromě práce na traktoru, která se neobešla bez několika drobných zranění, neznal nic jiného. Nakonec si však musel přiznat, že traktor sám postavit nedokáže. A tak mu nezbylo nic jiného, než se vrátit k profesi, kterou ovládá dokonale, tedy k počítačům a software. Jeho touhu po traktoru to ovšem neutlumilo, a tak na radu dědy Jeřábka zašel do hospody, kde své počítačové znalosti vyměnil za pomoc na stavbě traktoru, takže se nakonec svého snu přece jen dočkal. Ovšem zkušební jízda skončila fiaskem. Traktor sice fungoval skvěle, ale nešel zastavit, takže tatínek musel celu noc objíždět louku před domem, než mu došel benzín. (-k-)

10. díl - Jak maminka začala mít ráda dárečka

Pes Dáreček honí maminčiny milované slepice a vybílí lednici. Maminka se definitivně rozhodne dát ho pryč. A tak kluci vymyslí "ďábelský" plán na jeho záchranu. Fingují loupežné přepadení kurníku, při němž statečný Dáreček zažene lupiče. Jako corpus delicti použijí na skládce nalezený kus rukávu staré košile a strčí ho Dárečkovi do tlamy. A tak maminka vystopuje pachatele krádeže v kurníku - dědu Jeřábka. A nebo je všechno jinak? (-ČT-)

11. díl - Jak Elis ke štěstí nepřišla

Rodiče mají vážnou starost o dceru Elišku, neboť se přihlásila k pochybnému konkurzu na modelku do reklamní agentury. Ale skutečná tragédie se dostaví odjinud: liška nemilosrdně vyvraždí všechny maminčiny milované slepice. Krev žádá pomstu - ta dobrá něžná maminka se promění v nelítostnou saň, která si pořídí dokonce střelnou zbraň, aby pobila všechny lišky v okolí. Celá rodina si láme hlavu, jak ji v tom běsnění zastavit. (-ČT-)

12. díl - Jak do babičky vstoupil duch Dobromily Rettigové

Na konferenci ve Frankfurtu se tatínek seznámil s jistým německým podnikatelem, který se rozhodl poslat svého syna na prázdniny ke Kudrnovým, prý aby kluk také poznal, jak se jinde žije, neboli z trestu, jak praví babička. Šestnáctiletý Rudi má dobrou snahu na statku pomáhat, ale protože je nešika, každý, kdo s ním spolupracuje, přijde k nějakému úrazu. Jak babička u Rudiho zvítězila na celé čáře, uvidíte ve dvanáctém pokračování seriálu. (-ČT-)

13. díl - Jak maminka k zimnímu spánku ulehla

Maminka si toho na sebe v poslední době brala příliš, starost o celou rodinu a domácí zvířata ji dohnala až k psychickému zhroucení. S prášky od psychiatra ulehla maminka do postele. Ostatní členové rodiny se do domácích prací po mamince moc nehrnou, a tak se tatínek snaží najít někoho na výpomoc. Když už to vypadá, že žádného vhodného zájemce nenajde, zjeví se jako bájný Herkules cikán Imro a nejenže vyčistí augiášovy chlévy, ale také vypere, vyžehlí a napeče. Jenže po pár dnech za ním přichází celá rozvětvená rodina a usazuje se na Kudrnovic louce. Naštěstí se nezdrží dlouho, hned další den po flámu, kterého se zúčastní i Kudrnovi (maminka s tatínkem), odjedou jinam a vezmou s sebou také Imra. Mamince se ale aspoň díky tomu udělalo lépe. (-k-)

14. díl - Jak jsme dostali všichni klaustrofobii

Nejen nekonečná práce, ale i krutá zima sužuje Kudrnovy. Silvestra ještě oslaví babička s kluky "ďábelským" ohňostrojem, na Nový rok však zamrzne i voda ve statku a prochladlá zvířata je nutno nastěhovat do obytné místnosti. Vyčerpaná rodina se rozhoduje statek opustit a vyměnit za pohodlí panelákového bytu. To se ovšem podnikavým klukům vůbec nelíbí, a tak spolu s babičkou vymyslí lest. (-ČT-)

2. řada

Tatínek programátor, maminka optička, synové Štěpán a Matěj školou povinní, dcera Elis na gymnáziu a babička Eliška v důchodu - chytrá, sarkastická, elegantní dáma - pro zemědělské práce mimochodem zcela nevhodná - to je rodina, která se již před časem sžila s přírodou a se všemi domácími zvířaty na zděděném statku.
Zdálo se, že už je nic nemůže vykolejit.

Stejně jako předchozí, i druhá řada existuje ve dvou verzích jako 7 dílů po 52 minutách nebo 14 dílů po 26 minutách.

15. díl - Černý pátek na ranči

Byl konec školního roku a rodina Kudrnových svážela domů své ratolesti i s vysvědčeními. Tatínek cestou vysvětloval dceři rozdíl mezi svobodou anarchistů a svobodou občana demokratického státu, maminka zastavovala automobil a přenášela přes silnici šneky, když tu zasáhl osud. (-ČT-)

16. díl - Jak jsme znovu našli ztracený ráj

V minulém díle se Kudrnova rodina dozvěděla, že poblíž jejich statku skutečně povede dálnice, a tak se všichni vydali hledat nový domov. A nejenže našli místo, kde by všichni hlavu složili, ale především získali spoustu dalších zvířecích členů do jejich už tak početné domácnosti.

A tak je rozhodnuto, vše se v dobré obrátilo a Kudrnovi se na hájence - svém novém ranči - začali zabydlovat. Jen pes Malamut, který musel zůstat s Kudrnovými, byl smutný a nechtěl jíst ani oblíbené okurky. A babička si zakoupila "prskolet", aby mohla jezdit na návštěvu k dědovi Jeřábkovi. (-ČT-)

17. díl - Jak vypukla česko-americká válka

Po svém návratu z anglického jazykového kurzu byla Elis divná a přestala mluvit česky. Štěpán s Matějem vymysleli, že jí tam asi vyměnili vnitřek, jako když se v počítači vymění disketa. Ale babička byla jiného mínění - a správného: Elis se zamilovala. Ano, Elis se zamilovala do amerického lektora Mikea a babička mamince oznámila, že se bude vdávat. Ona - babička - za souseda Jeřábka. Bylo toho najednou na Kudrnovic rodinu moc - zvláště, když se v šuplíku mezi tatínkovými ponožkami narodila koťata a přijel Mike. (-ČT-)

18. díl - Jak jsme zažili mezinárodní ostudu

Leč neštěstí nechodí po horách ale po hodných lidech a tak - sotva se zažehnala hrozící katastrofa možného vyprání koťat v pračce - udeřil osud na dveře ranče doopravdy. Mikeovi se ztratil ze stanu jeho spací pytel i s jeho hodinkami. Ta ostuda. Celá Kudrnovic rodina se propadala hanbou - návštěva, nápadník jediné dcery, až z USA, a teď tohle. Rodina pátrala po tom, kdo věděl, že mají ve spacáku Američana. Nejmladší Matěj, miláček žen, dovolil svým spolužačkám hledat spacák pod podmínkou, že si každá pátračka vezme kotě. Koťata se udala, leč spacák stále nikde. Pak tatínek vyhlásil odměnu padesáti dolarů a přišel anonymní dopis. (-ČT-)

19. díl - Jak jsme neváhali a točili

Nadešel den svatební. Babička Eliška si bere dědu Jeřábka. Svatební přípravy zprvu vyděsily Mikea, protože se lekl, že se chystá svatba jeho, ale když zjistil, jak se věci mají, půjčil Štěpánovi videokameru, aby mohl celou tu slávu natočit. K oltáři odjížděla nevěsta v kočáře tažením koňmi a to málem celou svatbu překazilo. Kočár sebou nečekaně škubl a babička spadla. Místo k oltáři se jelo do nemocnice. Naštěstí se ukázalo, že se nic vážného nestalo, jen oděrka na tváři, takže svatba nakonec přece jen byla. A babiččině pádu se ze záznamu mohla smát celá rodina. Což přivedlo tatínka na myšlenku poslat toto vtipné video do pořadu Neváhej a toč (Česká televize skutečně vysílala stejnojmenný pořad, do nějž posílali diváci svá vtipná videa, většinou spočívající v tom, že někdo někam spadl nebo dostal nečekanou ránu). (-k-)

20. díl - Jak se nad rančem zablýsklo na lepší časy

Sotva se babička, nyní už Jeřábková, odstěhovala, začaly se na ranči dít věci! Splnil se maminčin sen a tatínek zařídil skvělou luxusní vykachlíkovou koupelnu, neboť civilizace pohlcovala i zdánlivě prostou venkovskou idylu. A pak přišel den, kdy maminka nenakoupila vůbec žádné jídlo a přijel pan Winter, tatínkův německý přítel. A maminka sdělila tatínkovi své tajemství. Přišel čas na nové změny. (-ČT-)

21. díl - Jak jsme se vrátili do minulého století

U Kudrnů nastal hon na všelijaké starodávné předměty. Něco se našlo u Jeřábků na půdě, něco Matějovi přinesly jeho ctitelky. Studničková dokonce z lásky k nejmladšímu z Kudrnů přinesla krásné hodiny. Elis si usmyslela, že poletí s Mikem na rok do Ameriky a tatínek vynaložil veškerý svůj diplomatický um, aby Mikea přesvědčil, ať jede zatím sám. Rozhodujícím argumentem pak nebyla blížící se Eliščina maturita, ale blížící se maminčino miminko. Tatínek pravil, že maminka by se hrozně rozrušila, neboť u slovanských národů jsou pevné vazby i s dospívajícími dětmi. Pravdou ale je, že maminka jen kvetla. A tatínek začal stavět pec. (-ČT-)

22. díl - Jak jsme se probojovali do finále

První kolo Neváhej toč skončilo pro Kudrnovy vítězně. Štěpán však touží po nové kameře a nesmírně rád by proto vyhrál finále. Jenže proti padajícímu miminu to nebude snadné. Tatínka zase trápí sesouvající se pec připomínající šikmou věž v Pise. A Matěj, ten má úplně jiné starosti. Rozhodl se bránit spolužačku Studničkou proti paní učitelce.

S pomocí dědy Jeřábka a jeho kamaráda se podaří pec během tatínkovy třídenní nepřítomnosti pec opravit. Matějovi se podaří najít spolužaččiny ztracené dopisy. A finále Neváhej a toč? Tentokrát se do televize kluci vypravili i s babičkou, po návratu, ale nechtějí nic prozradit. Štěpán si však přiváží kameru, což je neklamné znamení utajovaného úspěchu. (-k-)

23. díl - jak jsem začal mít dobré nápady

Agent renomované německé cestovní kanceláře, který přijel zkontrolovat ranč, jestli je zaručeně starobylý a ekologický, odjel nadšen a slíbil zařadit jej do katalogu. A to navzdory tomu, že jej kobyla Petúnie provezla tryskem po celém kraji. Štěpánovi a Matějovi se jevil život jako velmi zábavný, zvláště pak skrze hledáček kamery. A tak se rozhodli, že vyrobí takové filmové drama, které jim zaručeně vyhraje další kameru. (-ČT-)

24. díl - Jak jsme vzkřísili Joachima Krauseho

Dušičková návštěva místního hřbitova a objevení hrobu Joachima Krause, původního majitele jejich ranče, přivedlo maminku na nápad zavést v rodině černé hodinky. Jenže každý má o černé hodince své představy a zejména ta babiččina se neslučuje s maminčinou. Děda Jeřábek s babičkou a Elis se domluvili a připravili pro ostatní překvapení. Vyvoláváním ducha nastolili tajemnou atmosféru a pak už jen stačilo, aby se na verandě objevil děda Jeřábek s plnovousem jaký nosíval Joachim Krause. Matěj se Štěpánem si prožili opravdový horor a Elis se počůrala smíchy. (-k-)

25. díl - Jak jsme všichni utrpěli šok

Blížily se Vánoce a přišli také první zahraniční hosté, postarší manželský pár, který zatoužil po prostém životě na ekofarmě a zabrousil sem kvůli tomu až ze Spojených států. Maminka s tatínkem se předháněli v lidových zvycích, Elis vítala v kroji s chlebem a solí a Američané - ti utrpěli šok z petrolejky, kádě na mytí a zejména absence televizního přístroje se satelitními programy. Aspoň že jim chutnal maminčin domácí čerstvý chléb. Proč se ale maminka tak rozzlobila a kdo byli ti američtí hosté? (-ČT-)

26. díl - Jak Elis jela rallye

Záhy Elis dospěla k rozhodnutí, že nutně potřebuje řidičský průkaz, aby se v létě mohli s Mikem střídat při řízení, až pojedou přes celou Ameriku. Jenže nějak jí to nevycházelo, navzdory tomu, že se jí tatínek tolik snažil pomoci. Prostě to nešlo a nešlo, vyhodili ji od zkoušek jednou, podruhé, ani bratři jí to už nepřáli. Jenom maminka měla jiné starosti. Blížila se její hodinka a maminka toužila rodit doma, jako za starých časů, jako indiánské ženy, což se ovšem tatínkovi pramálo líbilo. Ale Elis nakonec řidičák udělala a maminka šťstně porodila. A hodně to spolu souviselo. (-ČT-)

27. díl - Jak jsme měli kojence i Japonce

Elis se chystala k maturitě a maminka chtěla být u toho. A tak zapůsobila tatínkova cílová odměna - slíbený výlet do Ameriky. Malá Adélka vzkvétala, všechno vzkvétalo - kromě ekoturistiky. Ke Kudrnům se totiž znavení podnikatelé, toužící po relaxaci v lůně nezkažené přírody, nehrnuli. Zato Matěj přivedl sociální případ - Aničku Studničkovou s malým bratříčkem Lukáškem. Rodiče jim odjeli na dovolenou a oni údajně neměli kde být. Maminka si obě děti oblíbila, o to větší bylo všeobecné zděšení, když se Lukášek jednou ztratil. A taky se ke Kudrnům nahrnulo několik japonských turistů. (-ČT-)

28. díl - Jak se věštba splnila

Už by se mohlo zdát, že Imro, milý spřátelený Rom, který Kudrnovic rodině dozajista svého času zachránil život, se při své věštbě babičce spletl. Věštil totiž, že babiččina sláva se dotkne hvězd. Ale měl pravdu. Všechno začalo tím, že se babička začala zavírat ve svém pokoji a nechala si od Jeřábka jen podstrkovat jídlo. Ani nejela vyprovodit Elis na letiště, když odlétala za Mikem do Ameriky. Pak dokonce zmizela bez vysvětlení na pár dní z domova. A potom přišel balík, který obsahoval vázané ilustrované knihy Ranč U Zelené sedmy. Hrdinkou byla babička, která si ve své knize přisvojila všechny zásluhy o ranč a vystupovala v ní jako důchodkyně - supermanka. (-ČT-)

3. řada

Třetí řada seriálu "Ranč U Zelené sedmy" je o hlavně tom, jak nám ty děti rostou.

I tato série je dílem s psychoterapeutickými účinky, neboť jednak nic tak nepotěší jako pohled na cizí neštěstí a jednak, co potěší ještě víc, je pohled na milou trhlou rodinu, která drží pohromadě i kdyby čert na koze jezdil, což by ovšem maminka nikdy nedovolila!

Třetí série existuje, tak jako i předchozí dvě řady, ve dvou verzích, 7 dílů po 52 minutách nebo 14 dílů po 26 minutách.

29. díl - Jak jsme se vším praštili

Co babička s dědou Jeřábkem? Jak se dalo čekat - místo aby důstojně stárli, tak samozřejmě pokračují v sérii svých katastrofických dobrodružství a pletou se svým potomkům úplně do všeho. Obzvláště do vztahů. Ještěže nejmenší dcera Adélka řeší zatím jen problémy s dudlíkem, protože zbývající trojice přímo zavalila ranč svými citovými problémy. (-ČT-)

30. díl - Jak se Elis postavila globalizaci

Přišel čas, aby také Elis přispěla k rodinnému rozpočtu, a tak začala jezdit do Budějovic. Všem tvrdila, že pracuje v reklamní agentuře. Ve skutečnosti to ovšem bylo jinak, což její mladší bratr hbitě odhalil. Elis však žila jen pro chvíli, kdy přiletí její americký přítel Mike. Den, kdy jej jela přivítat do Prahy na letiště, byl ovšem velmi černým dnem. Záhy pak prohlubující se finanční krize donutila rodinu s těžkým srdcem prodat koně. A tehdy se na Ranči poprvé objevila i nová, velmi důležitá postava, veterinář Hroch. Proč Elis házela kamenem a proč nové slepice nenesly? (-ČT-)

31. díl - Jak se v naší rodině rozmohlo kuplířství

Elis, díky protekčnímu zásahu bratra Matěje, začala učit angličtinu na základní škole, skamarádila se s učitelkou Peštovou a trápila se pro zhrzenou lásku. Štěpán pokračoval úspěšně ve studiích na gymnáziu a neúspěšně ve svých pokusech získat nějakou milovanou bytost. Onemocněla slepice Josefína, která seděla na vejcích. Maminku to strašně trápilo, a tak tatínek sestrojil z jogurtovače umělou líheň. Maminka si oblíbila MVDr. Hrocha, a babička, ta rovnou plánovala začlenit zvěrolékaře do rodiny jako ženicha Elis. A co na to Elis? Ta právě potkala Pavla, majitele autobazaru a motocyklového závodníka. (-ČT-)

32. díl - Jak jsme závodili

Elis šla splatit Pavlovi z autobazaru dluh a tak to vypadá, že o nápadníka už má postaráno. Jenže tím v rodině nastal rozkol - babička s Matějem fandili Pavlovi, novému nápadníkovi Elis, Štěpán, maminka a děda Jeřábek byli proti, neboť se jim nezamlouvala jeho profese majitele autobazaru. Při vášnivých debatách, co je lepší - zda koňská síla v motoru nebo živá zvířecí - se v rodině vylíhla šílená myšlenka uspořádat závod: motocykl versus kůň! (-ČT-)

33. díl - Jak jsme mechanizovali naši rostlinnou výrobu

Ani jasné vítězství koně nad motocyklem Elis nepřesvědčilo a ona dál chodila s Pavlem, k velké žalosti své maminky. A přišla sena, tatínek sestrojil úžasnou sekačku a v záchvatu nadšení posekal najednou všechny louky v okolí. Rodina obracela a bouřila se, a tak přišlo na tatínka velké rozhodnutí. Rozhodl se opravit historickou obracečku sena. (-ČT-)

34. díl - Jak jsme se stali závisláky

A finanční krize na Ranči se prohlubovala. Ani na internet pro babičku nebylo, a tak dostala k výročí sňatku selátko, co původně přivezl doktor Hroch jako příspěvek do kuchyně. Babička si internet pořídila sama a už se od něj neodtrhla. Děda Jeřábek, ze žalu a samoty, začal při svých procházkách s malou Adélkou opět chodit do hospody na mariáš. Tatínek se vrhnul na kříšení počítačových programů, zasažených bleskem a jinými pohromami. A zatímco vypočítával rodině druhy závislostí, kterým propadli: Adélka dudlíku, Jeřábek karbanu, Elis Pavlovi, netušil, že on propadá závislosti nejnebezpečnější - workoholismu! (-ČT-)

35. díl - Jak jsme se vzbouřili

Elis se definitivně odstěhovala k Pavlovi - i s postelí - a mamince se zhroutil sen o kozí farmě. To když jí tatínek oznámil, že díky nezodpovědným uživatelům počítačů neví co dřív - a že už jsou zase bohatí. Paní učitelka Peštová se taky u Kudrnů psychicky zotavuje. A babička s dědou Jeřábkem plánují společnou dovolenou. V kočáře taženém koněm Hubertem. (-ČT-)

36. díl - Jak jsme se léčili ze závislosti

Matěj s Aničkou Studničkovou se rozhodli, že po deváté třídě se půjdou učit na automechanika a automechaničku. Chtěli být spolu za každou cenu, leč narazili na rozzuřeného otce Studničku, který zakázal Aničce s Matějem kamarádit. Tatínek zbavil Adélku závislosti na dudlíku, ale vytvořil jí závislost na hotdogu. Babička chystala zabijačku oblíbeného pašíka a jak známo, zvířeti se nemá dávat jméno, když ho plánujeme na porážku. A Kudrnovi pozvali Studničkovy. (-ČT-)

37. díl - Jak jsme mamince plnili její sen

Při jitrnicích se vyřešil budoucí osud Matěje a Aničky, pan Studnička se přejedl a souhlasil, aby jeho dcera studovala obor chovatelství na střední zemědělské, kam Matěj nastoupí do třídy mechanizátorů. Největším maminčiným snem se stala společná rodinná dovolená. Kudrnovi si naplánovali lyžařský výlet bez koz a počítačů. O ranč se přece postará babička s dědou Jeřábkem. (-ČT-)

38. díl Jak se nám ztracená dcera navrátila

Babička s Jeřábkem slíbili postarat se o zvěř na ranči, zatímco rodina dlela na horách, a tak se vše zdálo být bez mráčku, jako obloha v horském středisku. Ovšem - obloha se záhy zatáhla, děda Jeřábek si přivodil housera. A tak zatímco Kudrnovi hráli společenské hry v hotelu, na Ranči se zápasilo o život. A Elis? Ta zažila první vážnou roztržku s Pavlem, který naprosto nejevil pochopení pro fakt, že někdo musí podojit kozy. (-ČT-)

39. díl - Jak jsme se neodvážili zeptat

Tak se Elis definitivně rozešla s Pavlem a odstěhovala se od něj. A zase byla smutná, zjistila totiž, že má ráda Hrocha. Jenže ten o ni nejevil zájem a dokonce s sebou vzal na vyjížďku koňmo nějakou Helenu. A nikdo nevěděl, jestli je to jeho děvče, nebo jen kamarádka. A nikdo se neodvážil zeptat. Hroch Kudrnovým nabídl své doživotní veterinární služby, pokud pro něj vychovají hříbě od Petunie. (-ČT-)

40. díl - Jak jsem málem přišel o život

Paní učitelka Peštová si přišla na ranč stěžovat na Matěje, který urputně trval na tom, že na školním výletě bude spát ve stanu se Studničkovou. Zdánlivě neřešitelnou krizi vyřešila opět babička s dědou Jeřábkem. Štěpán díky své kameře a rozhodnutí točit sociální dokumenty objevil úplně nový, nebezpečný a vzrušující svět. A babička zjistila, jak je to s přítelkyní veterináře Hrocha. (-ČT-)

41. díl - Jak jsme se všichni drbali

Celý ranč se drbal a babička objevila, že jde o normální blechy. Pomocí přípravků od Hrocha se sice ranč odblešil, ale otázka, odkud se blechy vzaly, se nevyřešila. A to proto, že Štěpán své filmařské výpravy za hranice spořádaného života přede všemi pečlivě tajil. Ale když onemocněl pes jeho kamarádky - dívky jménem Františka, pravda vyšla najevo, alespoň před sourozenci. Pro Elis nastal krásný okamžik sblížení - její milovaný veterinář ji vyzval, aby mu pomáhala při malém operačním zákroku. (-ČT-)

42. díl - Jak kostky byly vrženy

A co vás čeká v posledním díle seriálu? Štěpán má první skutečné rande a je zamilovaný až po uši. Rodiče navštíví pana Eliáše, Františčina tatínka a zjistí, že oba bydlí ve slumu proto, že do paneláku, kam se mají stěhovat, se prostě s Frantiným zvěřincem nevejdou. Rodinný klan zmobilizuje všechny síly. Magistrát souhlasí se zřízením psího útulku, ztracení psíci budou mít domov, Franta práci a Eliášovi slušné bydlení. Vše nezadržitelně spěje k happy endu. (-ČT-)
Aktualizováno: 29.10.2006