Princezna a půl království

Pohádka o Honzovi, který zabije draka a získá princeznu a půl království. Jenže princezně se Honza pranic nelíbí.
2019, Česko,

Eva Josefíková (29) (princezna)
Matouš Ruml (33) (Honza)
Jakub Prachař (35) (princ Egon)
Marek Eben (61) (rytíř Valerián)
Maroš Kramár (60) (král)
Veronika Freimanová (63) (královna)
Ondřej Malý (53) (Honzův otec)
Pavla Tomicová (57) (Honzova matka)

Režie: Karel Janák
Scénář: Petr Hudský
Kamera: Jan Šťastný
Do jednoho malebného království přilétl drak, a jak už to tak bývá, chtěl sníst princeznu. Král proto vyhlásil, že kdo draka zabije, dostane půl království a princeznu za ženu. Na draka se nikdo nehrnul, ani Egon, král sousedního království, který se o princeznu uchází. Až v poslední chvíli se objevil chalupník Honza a draka zabil. A tím všechny pohádky končí, jenže tato teprve začíná.

Princezne se Honza moc nezamlouvá a jejím královským rodičům taky ne. Honza je sice dobrák, ale nemá vybrané dvorské chování. Navíc se vrátil král Egon, který se musel postarat o nemocnou babičku, jinak by draka jistojistě zabil on. Honza o království nestojí, stačila by mu princezna, do které se zamiloval. Když ale vidí, že princezna ho nechce, vezme si jako odměnu pár zlatých a valacha a vrátí se zpět k rodičům do chalupy.

Král Egon si odveze princeznu do svého království. A teprve tady princezna vidí, jak je Egon sebestředně sobecký a domýšlivý. Navíc dluží spoustu peněz a sňatkem s princeznou doufá dluhy urovnat. Princezna pochopí že Egon není ten pravý, ale už je pozdě. Egon uvězní její rodiče a nutí ji do sňatku. Naštěstí je tu ještě učitel dvorní etikety, kterému se podaří utéct a požádat Honzu znovu o pomoc. A Honza již podruhé, s nasazením vlastního života, zachrání princeznu. Tentokrát už si ale její srdce získá. A taky se cestou doučil dvorní etiketě, takže se chováním vyrovná nejvznešenějším dvořanům. (-k-)

Aktualizováno: 23.12.2019