Princezna a půl království

Pohádka o Honzovi, který zabije draka a získá princeznu a půl království. Jenže princezně se Honza pranic nelíbí.
2019 Česko
Eva Podzimková29(princezna)
Matouš Ruml33(Honza)
Jakub Prachař35(princ Egon)
Marek Eben61(rytíř Valerián)
Ondřej Malý53(Honzův otec)
Pavla Tomicová57(Honzova matka)
Martin Myšička49(poustevník)
Leoš Noha51(velitel Egonových vojáků)
Arnošt Goldflam72(učitel)
Mojmír Maděrič63(baron Sysel)

Do jednoho malebného království přilétl drak, a jak už to tak bývá, chtěl sníst princeznu. Král proto vyhlásil, že kdo draka zabije, dostane půl království a princeznu za ženu. Na draka se nikdo nehrnul, ani Egon, král sousedního království, který se o princeznu uchází. Až v poslední chvíli se objevil chalupník Honza a draka zabil. A tím všechny pohádky končí, jenže tato teprve začíná.

Princezne se Honza moc nezamlouvá a jejím královským rodičům taky ne. Honza je sice dobrák, ale nemá vybrané dvorské chování. Navíc se vrátil král Egon, který se musel postarat o nemocnou babičku, jinak by draka jistojistě zabil on. Honza o království nestojí, stačila by mu princezna, do které se zamiloval. Když ale vidí, že princezna ho nechce, vezme si jako odměnu pár zlatých a valacha a vrátí se zpět k rodičům do chalupy.

Král Egon si odveze princeznu do svého království. A teprve tady princezna vidí, jak je Egon sebestředně sobecký a domýšlivý. Navíc dluží spoustu peněz a sňatkem s princeznou doufá dluhy urovnat. Princezna pochopí že Egon není ten pravý, ale už je pozdě. Egon uvězní její rodiče a nutí ji do sňatku. Naštěstí je tu ještě učitel dvorní etikety, kterému se podaří utéct a požádat Honzu znovu o pomoc. A Honza již podruhé, s nasazením vlastního života, zachrání princeznu. Tentokrát už si ale její srdce získá. A taky se cestou doučil dvorní etiketě, takže se chováním vyrovná nejvznešenějším dvořanům.

Pohádka se natáčela na hradě Bouzov, v jeskyni Pekárna (CHKO Moravský kras), v muzeu v přírodě na Vysočině, v Kolíně, v Sudicích, na zámku Hrádek u Nechanic, na zámku Hradec nad Moravicí a na zámku Veltrusy. (-k-)

Režie: Karel Janák
Produkce: Jitka Chaloupková, Anna Švehelková, Jindřich Fila, Josef Fülöp, Ivana Kurincová, Lenka Dušková, Veronika Trčková, Barbara Johnsonová
Scénář: Petr Hudský
Kamera: Jan Šťastný
Hudba: Aleš Březina

Dále hrají:
Peter Kočiš (ministr)
Vladimír Hauser (kominík Mizera starší)
Jáchym Pittermann (kominík Mizera mladší)
Martin Siničák (kapitán Egonových vojáků)
Michal Pazderka (baronet Sysel)
Dalibor Buš
Michal Carska
Marie Durnová
Zdeněk Dvořák
Jakub Eliášek
Ondřej Kokorský
Jan Mansfeld
Pavel Fík Novotný
Lukáš Josef Novotný
Radek Petráš
Jáchym Sůra
Petr Trojánek
Jiří Valůšek
Jindřich Vlček
Václav Cimmermann

Aktualizováno: 23.12.2019