Příběhy obyčejného šílenství

Komedie o různých podobách lásky a drobných úchylkách
2005, Česko,

Ivan Trojan (41) (Petr)
Zuzana Šulajová (26) (Jana)
Karel Heřmánek (57) (šéf)
Petra Lustigová (41) (Sylvie)
Jiří Bartoška (58) (Jiří)
Zuzana Bydžovská (43) Brief (Alice) má kostýmek s hezkým hlubokým výstřihem
Jana Hubinská (41) Brief- (teta) koupe se ve vaně, ale je zakrytá pěnou
Miroslav Krobot (53) (David Hanek, Petrův otec)
Nina Divíšková (68) (Petrova matka)
Marta Sládečková (47) (šéfova žena)
Jiří Bábek (Aleš)

Příběhy obyčejného šílenství Petr (Ivan Trojan) pracuje na letišti ve skladu DHL se nemůže smířit s rozchodem se svou přítelkyní Janou (Zuzana Šulajová, mluví ji Zuzana Stivínová). Jeho kolega mu poradí, že zaručený způsob, jak získat zpět ženu, je odstřihnout jí kousek vlasů, nechat usušit, spálit s jablečným listím a popel rozprášit na místě, kde se seznámili. Petr je k tomu sice skeptický, ale rozhodne se to zkusit. Navštíví Janu, která momentálně žije s Alešem a u nichž se koná menší párty. Petr pak v noci opilosti namísto Jany ustřihne vlasy Alešově tetě (Jana Hubinská). Jenže ho u toho viděly její děti a teta z toho údajně utrpěla psychickou újmu, kterou by jí měl Petr vynahradit. Nejlépe tak, že si ho pozve k sobě domů, kde je ale vyruší Aleš s Janou, kteří se spolu v podstatě rozcházejí.

Jana se s Alešem seznámila tak, že po rozchodu s Petrem volala do telefonní budky pod oknem, když šel kolem nějaký zajímavý muž. Takto se "seznámila" přibližně s dvacítkou mužů, jediný kdo uvěřil tomu, že to byla náhoda, byl Aleš.

Petrův šéf (Karel Heřmánek) má tak trochu problémy se svou ženou, která po něm hází, co jí přijde pod ruku. Sežene si do kanceláře figurínu a oblékne ji do manželčiných šatů (z pro mě záhadného důvodu). Když to manželka uvidí, naštve se a sochu rozbije. Petr ji potom slepí, aby ji mohli spolu se šéfem pohřbít na kraji letiště.

Ani Petrovi rodiče (Miroslav Krobot a Nina Divíšková) na tom nejsou nejlépe. Matka si myslí, že její manžel má Alzheimerovu chorobu, pořád mu prohlíží oči, bafá na něj, ale s ním to ani nehne. jednou jej přinutí, aby zavolal na neznámé číslo, protože v sedmdesátých letech namlouval filmové týdeníky a ona si myslí, že jej lidé po hlase poznají. To se sice nestane, ale seznámí se tak s dívkou Sylvií, výtvarnicí, které jeho telefonát hodně pomohl po rozchodu s přítelem Martinem. Ona mu za to modeluje bystu z hlíny a rozvine se mezi nimi vztah. Petrova matka ho bere poměrně s klidem, i když se jí samozřejmě z morálního hlediska nezamlouvá, ale z hlediska lékařského zlepšil stav jejího manžela. Zato ona začíná být bláznivá, nejprve v restauraci a potom i na ulici dělá na lidi baf, aby se lekli. A tak celkem logicky skončí v blázinci.

Jana s Petrem se nakonec k sobě vrátí a Petra napadne originální nápad, na něž ho přivedl jeho šéf. Ten se totiž kdysi chtěl nechat poslat v balíku do Německa za dívkou, ale nevyšlo mu to, protože byl objeven. Objevila ho jeho manželka a on je jí za to vděčný, protože by cestu téměř jistě nepřežil. Petr se takto rozhodne nechat poslat do Janina bytu, kde chtějí oba spolu žít. Jaké je ale Janino překvapení, když na ni z přivezené bedny vykouknou knihy, obvazy. Ani v DHL nejsou neomylní, a tak balík s Petrem míří na palubu letadla vezoucího humanitární pomoc do Bosny. A to je taková hezká tečka za tím obyčejně šíleným příběhem. (-k-)

Režie: Petr Zelenka
Produkce: Milan Kuchyňka, Pavel Strnad
Scénář: Petr Zelenka
Kamera: Miro Gábor
Hudba: Jan P. Muchow
Rok výroby: 2005
Země: Česká republika, Německo, Slovensko
Orig. jazyk: Český
Délka: 108 min

Hrají:
Ivan Trojan (Petr)
Zuzana Šulajová (Jana)
Nina Divíšková (Petrova matka)
Miroslav Krobot (David Hanek, Petrův otec)
Karel Heřmánek (šéf carga)
Jiří Bartoška (Jiří)
Jana Hubinská (Janina teta)
Zuzana Bydžovská (Alice)
Petra Lustigová (Sylvie)
Jiří Bábek (Aleš)
Marta Sládečková (šéfova žena)

Aktualizováno: 18.12.2005