Přepadení

Dramatický příběh o ženě, které nepotrestané přepadení způsobuje nesnesitelný stres, z volného cyklu Oběti o lidech postižených zločinem
1999 Česko

Postarší učitelka paní Hrabánková zaklepe na dveře psychologa, aby se mu svěřila se svým příběhem. Jednou večer cestou na metro ji přepadl jakýsi mladík a ukradl jí tašku s penězi. Z loupežného přepadení se postupně stává terorizování, když žena mladíka pozná a dokonce ho ohlásí na policii. Nemá totiž bohužel žádné důkazy a mladík s ní dokonce bydlí v jednom domě. Oporou jí přestává být vlastní manžel, který zpočátku nevěří mladíkově tvrzení, že se žena chová jako zhrzená milenka. Nepotrestané zlo, které se vysmívá a stupňuje, stresuje ženu k nevydržení.

Vzrůstající zločinnost a stále častější osobní zkušenost každého z nás, kteří jsme byli oloupeni, vykradeni, napadeni s nemohoucí spravedlností, která někdy z nepochopitelných důvodů chrání víc zločince než jeho oběť, vedla scenáristu Miroslava Sovjáka a dramaturga Bedřicha Ludvíka k nápadu vytvořit volný cyklus příběhů OBĚTI o lidech postižených zločinem.

Příběh PŘEPADENÍ je první ze zamýšlené série.
Roli ženy, která sama vypátrá muže, který ji přepadl, ale stane tak tváří v tvář zlu, o němž netušila, vytvořila Iva Janžurová.
Inscenaci o tom, co se stane, když abstraktní zlo dostane konkrétní podobu, natočil zkušený režisér - dokumentarista Petr Slavík jako svůj debut v oboru hrané režie. (-ČT-)

Režie: Petr Slavík
Scénář: M. Sovják
Kamera: Vladimír Holomek

Hrají:
Iva Janžurová
Jiří Kodet
Vladimír Dlouhý
Michal Dlouhý
K. Trojanová
František Němec
Marie Spurná
Bohumil Klepl

Aktualizováno: 4.10.2006