Pracka v láhvi

Ani to nejrafinovanější bezpečnostní zařízení nemusí ochránit vaše přepychové šperky a kožichy
1978 Česko délka: 75 min
Milena Steinmasslová23(Julie)nechá se najmout jako služka u Wesleyových, aby pomohla při vykradení jejich sejfu
Petr Čepek37(Howard Wesley)průmyslník a válečný hrdina, který ve válce v hořícím letadle přišel o zrak
Pavel Trávníček27(Harry)Julietin mládenec, dává tipy partě zlodějů
Regina Rázlová30(Blanche Wesley)panovačná, sobecká manželka bohatého slepého průmyslníka, která se kvůli němu vzdala kariéry
Jan Kanyza30(Ronald Benton)Wesleyův přítel a milenec paní Wesleyové
Oldřich Vlach36(Theo)tak trochu sadistický kriminálník ze zlodějské party
Vilém Besser47(inspektor Dawson)
Marie Vášová67(Frenchová)
Pracka v láhvi Harry (Pavel Trávníček) by rád se svou dívkou Julií (Milena Steinmasslová) odletěl do Las Vegas. Harry se živí tím, že dává tipy partě zlodějů, jenže na letenky potřebuje víc. Navrhne proto plán, jak vykrást trezor plný drahých kožichů a šperků paní Wesleyové (Regina Rázlová). Julie nastoupí u panovačné sobecké a lehce sadistické paní jako služebná. Jenže pan Wesley spiknutí odhalí a přinutí Julii, aby spolupracovala s policí výměnou za dvě letenky do Las Vegas.

Do bytu jde namísto Thea Harry, podle plánu Julii spoutá, aby měla před policií alibi, a odejde vybrat trezor. V tu chvíli se ozve výstřel a připravená policie najde mrtvou paní Wesleyovou. Podezřelým je automaticky Harry. Až později se pan Wesley přizná Julii, že operace zraku, na níž odjel do ciziny se zdařila, nestačil však tuto radostnou zprávu své manželce sdělit. A je tu ještě Ronald Benton (Jan Kanyza), společník ve firmě a zřejmě i milenec paní Wesleyové, který má zálusk na továrnu. Podařilo se mu ještě před smrtí přesvědčit paní Wesleyovou, aby na něj převedla dispoziční právo svých 20% akcií.

Howardu Wesleymu jde jen o jeho letecký vynález, který by měl zabránit tomu, aby v letadle ještě někdo uhořel, jako se to málem stalo právě Wesleymu. Vše upíná k závěrečné zkoušce, pro jejíž úspěch je ochoten obětovat vše, i svůj život. Tajně se ožení s Julií, sepíše jí přiznání, že to on zabil svou manželku a pak se zastřelí. Z Julie se tak rázem stává společnice firmy s 60% akcií. Vychytralý Ronald Julii přesvědčí, aby zapomněla na Harryho a s Wesleyovým přiznáním na policii nechodila. Jinak by totiž převratný vynález mohl přijít vniveč (vláda by si netroufla investovat do vynálezu od vraha) a firma k bankrotu. Juliina chamtivost roste a i přes Howardovo varování vejde do trezoru s kožichy a otevře menší sejf se šperky Wesleyovy matky. Tím se ale trezor neprodyšně zavře a uvězní Julii uvnitř. Svědkem toho je Ronald, který by sice mohl Julii zachránit, v duchu své chamtivé povahy ale vezme Wesleyovo přiznání, aby je zničil, a odejde, zanechav Julii svému krutému osudu. (-k-)

Režie: Jan Matějovský
Scénář: James Chas, Miloš Řehák
Kamera: Adolf Navara
Hudba: Jiří Malásek, Jiří Bažant
Země: Československo
Rok výroby: 1978

Hrají:
Milena Steinmasslová (Julie)
Petr Čepek (Wesley)
Regina Rázlová (Blanche)
Jan Kanzya (Benton)
Pavel Trávníček (Harry)
Marie Vášová (Frenchová)
Oldřich Vlach (Theo)
Vilém Besser (inspektor Dawson)
Josef Vonfráček
Jaroslav Pešice
Bohumil Šeda
Aktualizováno: 5.8.2006