Poslední plavky

Rozmarná česká komedie o lovu na obřího sumce v bohem i turisty zapomenutém jezeře s malým rekreačním střediskem.
The Catfish Summer
2007 Česko délka: 90 min
Petr Čtvrtníček43(Jaromír Kuchař)
Josef Polášek41(Kamil Hošpes)
Rudolf III. Hrušínský60(Pepa Vrtílek)
Jiří Lábus57(Zdenda)
Magdaléna Sidonová37Brief-(Marta)
Lubomír Lipský84(Zachariáš)
Pavel Šimčík30(profesor)
Leoš Noha39(traktorista Jiří)

Jaromíru Kuchařovi (Petr Čtvrtníček) práce moc nevoní, a tak přes léto pronajímá svůj pražský byt pochybné organizaci pašující Vietnamce a odjíždí k jezeru Andělský Hronov, kde má malou letní restauraci. Pomáhá mu tam místní, trochu hloupý, ale hodný Kamil Hošpes (Josef Polášek). Stálými štamgasty jsou traktoristé, bratři Petr a Jiří. Z místních restauraci navštěvuje už jen starý Zachariáš (Lubomír Lipský). Občas se objeví Pepa Vrtílek (Rudolf Hrušínský III), Jaromírův zapřisáhlý nepřítel a vášnivý rybář.

Turisté zabloudí k jezeru jen náhodou, jako třeba roztržitý "profesor" (Pavel Šimčík) se svou manželkou Martou (Magdaléna Sidonová). Když se na jezeře objeví monstr sumec Lojza, svitne Jaromírovi naděje na zástupy rybářů. Jenže redaktor časopisu Úspěšný rybář Zdenda (Jiří Lábus) si zprávu o obřím sumci nechá pro sebe a vyrazí k jezeru se svým synem Janem. Kromě něj se tak snaží sumce chytit už jen Vrtílek, kterému sumec sežral psa. Lov na sumce se místy snaží parodovat Čelisti, ale na rozdíl od hororu tady sumec unikne, a to i přesto, že Vrtílek na něj použije i granáty schované v bedničce s nápisem "Wehrmacht".

Vytržení z nudy přináší i Jaromírova dcera Pavla, která utekla od matky a přijíždí přes léto bydlet u otce. Krásná mladá dívka vzbudí k otcově pozornost, Kamila, traktoristů i Jana. Jen Janova otce Zdendu zaujme Marta, kvůli níž dostane olůvkem do čela a následně od manžela málem pěstí. Příhoda je to ale spíš úsměvná a okrajová. Pološílený Vrtílek nakonec vyhodí restauraci do vzduchu a sám zahyne v jejích troskách. Toho využije Jaromír a vydává se před policisty za Vrtílka, aby unikl trestu za spoluúčast na přechovávání nelegálních cizinců. S Kamilem pak vyrážejí hledat novou příhodnou restauraci do Bulharska.

Oficiální stránky filmu: www.posledniplavky.cz. Jsou bohužel dělané ve flashi a místo bohatosti informací srší spíš pohyblivými blbůstkami a reklamami sponzorů, které nepřidají ani na uživatelském komfortu ani informační hodnotě. (-k-)

Režie: Michal Krajňák
Produkce: Michal Krajňák, Viktor Tauš
Scénář: Viktor Csudai, Michal Krajňák, Viktor Tauš
Kamera: Martin Matiášek
Hudba: Walter Kraft, zpívá Lou Fanánek Hagen

Hrají:
Petr Čtvrtníček (Jaromír Kuchař)
Josef Polášek (Kamil Hošpes)
Rudolf Hrušínský III (Pepa Vrtílek)
Jiří Lábus (Zdenda)
Kristína Farkašová (Pavla)
Pavel Šimčík (profesor)
Magdaléna Sidonová (Marta)
Hynek Chmelař (traktorista Petr)
Leoš Noha (traktorista Jiří)
Josef Rosen (Jan)
Lubomír Lipský (Zachariáš)
Pavel Slabý (polivajt)
Stanislav Mikula (policajt)
Pavol Tancík (štamgast)
Marián Ďuraj (štamgast)
Zdeněk Navrátil (manažer na ulici)
Eva Pýchová (kamelotka Metra)
Walter Kraft (frajer na přechodu)
Carla Slepička (slečna frajera na přechodu)

Aktualizováno: 10.1.2018