Poldové a nemluvně

Rodinný krimi seriál, v němž případy řeší penzionovaný šéf kriminálky s vnučkou v kočárku.
2020, Česko,

Svatopluk Skopal (69) (Karel Mlejnek)
Marek Němec (39) (Kamil Mlejnek)
Marek Adamczyk (32) (Pet Mlejnek)
Taťjána Medvecká (66) (Vlasta Mlejnková)
Jana Pidrmanová (35) (Monika Mlejnková)
Jana Kolesárová (44) (Eva Filippi)
Radek Holub (51) (Ruda Tengler)
Pavla Beretová (36) (Veronika Šmídová)
Jakub Špalek (52) (Jiří Franěk)
Tereza Volánková (32) (Jana Podaná)
Ondřej Nosálek (39) (Honza) ve 3. díle
Jiří Knot (71) (Miláček) ve 3. díle
Radovan Král (45) (Ota) ve 3. díle

Karel Mlejnek (Svatopluk Skopal) právě odešel do penze z místa šéfa oblastní kriminálky. Jeho post po něm převzal jeho starší syn Kamil (Marek Němec), jehož manželka Monika (Jana Pidrmanová) se stará o jejich dceru Elišku, zatím ještě nemluvně v kočárku. Z Karlova důchodu má radost nejen jeho žena Vlasta (Taťjana Medvecká), ale i Monika, protože Karel teď má víc času na rodinu a může jezdit malou Eliškou na procházky. Všichni spolu žijí v jednom bytě a navíc ještě s mladším Karlovým synem Petrem (Marek Adamczyk), který také hodlá kráčet v otcových šlépějích a stát se policistou. Avšak zatímco Kamil je řád a disciplína sama, je Petr jeho opakem a od nápadu k jeho realizaci nemá nikdy daleko.

Karel poctivě bere Elišku v kočáru na procházky, ale stejně mu to nedá, aby se nestýkal s bývalými kolegy a nezapojoval se do úvah nad případy. A díky kočárku s Eliškou se mu daří dostávat k zajímavým informacím. Přece jen důchodci s kočárkem se lidé svěřují ochotněji než policistovi s odznakem. (-k-)

1. Malorážka

Z prvního případu na postu šéfa byl Kamil odvolán pro střet zájmů. Střelou z malorážky byl totiž zabit místní podnikatel Hrázský, který podvody s nemovitostmi připravil o peníze spoustu lidí, včetně Mlejnkových. Je tedy spousta lidí, kteří měli motiv se mu pomstít. Hrázského smrt přijíždí vyšetřovat kriminalista z Prahy. Karlovi to ovšem nedá a začne se o případ zajímat, i když se Kamil snaží jeho aktivitu mírnit. Naopak mladší syn Petr Karla v jeho pátrání podporuje a dokonce spolu udělají rekonstrukci na místě činu. To ovšem nebyl nejlepší nápad a Petr na něj doplatí. Naštěstí skončí ve vazbě jen na necelý den, protože Karlovi se podaří pravého viníka najít. (-k-)

2. Chrastítko

Hradecký policejní tým se připravuje na fotbalový zápas v malé kopané se sousedním Chlumcem. Jde o prestižní utkání, takže nic nesmí být ponecháno náhodě. Za Hradec má hrát i Petr, jenže cestou na zápas na kole se srazí s mladou ženou, z níž se vyklube Eva Filippi (Jana Kolesárová), majitelka domu, kam Hrázský často chodil. Petr využije příležitosti a pozve Evu na večeři. Píše totiž diplomovou práci právě na toto téma a podařily se mu od budoucích kolegů získat informace o tom, na jakých místech se Hrázský pohyboval, podle polohy jeho mobilního telefonu.

Karel se opět zapojí do dalšího případu a opět náhodou. Na začátku je vadné chrastítko pro Elišku, které vede přes podivného zloděje dětských hraček z kočárků v parku až k nebezpečnému dealerovi drog. Karel ho neváhá pronásledovat sám, protože jediná hlídka v terénu řeší dopravní nehodu. Naštěstí se mu podaří přes operátorku dát zprávu policejnímu týmu, takže fotbalový zápas je přerušen a před oběma týmy stojí nová výzva, kdo chytí dealera, vyhrává. (-k-)

10. Únos jako řemen

Vlasta chce přimět svého manžela, aby s ní trávil víc času. Přemluví k účasti v knižním klubu a Karel chtě nechtě pustí do četby románu Šifra mistra Leonarda, ve kterém shledává obrovské množství chyb, kterých se při pátrání dopouští hlavní hrdina.

Monika vyráží na rozlučku se svobodou s kamarádkami, takže na procházku musí vzít malou Elišku Petr. Ten se spolu se dvěma kamarády stane svědkem únosu mladé dívky. Kluci únos překazí a hrdinně vyrvou dívku z rukou únosců. Než přijede policie v čele s Petrovým bratrem Kamilem, jim zachráněná dívka pod záminkou toalety uteče. Ukáže se, že jde o svědkyni v případu dopravní nehody albánského obchodníka, který jí u soudu vyhrožoval. Mezitím dojde k dalšímu únosu, stejní pachatelé, stejná dívka, ovšem s jiným účesem a na jiném místě.

Policie rozjíždí pátrací akci. Dodávka, použitá při únosu, je nalezena na kraji louky a v trávě je nalezena divná čtvercová stopa, ohořelé místo a stopy od terénního auta. Petr s kamarády chtějí odčinit svoje fiasko a vydají se po unesené dívce pátrat na vlastní pěst. Před jejím domem narazí na dva muže, kteří dívku doprovázejí k autu. Snaha o záchranu tentokrát dopadne opačně, kluci dostanou na budku.

Na pomoc policii se přidává i Karel, hlavně proto, že má výmluvu pro Vlastu, aby nemusel na schůzku klubu. K zaparkované dodávce přijíždí terénní vůz a ukazuje se, že všechno je úplně jinak. Únos byl součástí rozlučky se svobodou, té, na niž vyrazila i Monika. Nevěsta byla unesena balónem. Situaci ovšem zkomplikoval fakt, že nevěsta má sestru, dvojče, se kterou se nenávidí kvůli přebranému klukovi. Domnělí únosci, kteří zbili Petra, byl její otec a bratr. Všichni aktéři pochopitelně skončili na policejní služebně, kde mohl Kamil celý případ uzavřít. Tedy, předat ho k uzavření Rudovi. (-k-)

11. Čumáček to zařídí

V Evině nepoužívané zarezlé schránce, kam Petr vhodil při odchodu klíče, najdou Eva s Petrem flash disk s Hrázského závětí. Na video záznamu přenechává Evě ulitých 100 milionů a ukazuje jakési číslo účtu, na němž má být první část peněz. Eva ale o ničem neví, žádné peníz nikdy nedostala a s Hrázským jenom chodila, holt se zamilovala do špatného chlapa.

Petr zavolá na pomoc Kamila, ten však trvá na předání videa hospodářské kriminálce. Vyšetřovatel Antonín Ladin se docela dobře zná s Karlem a neznámí mu nejsou ani jeho synové. Eva je několik hodin vyslýchána a nechápe, poč se jí vyšetřovatel ptá, co dělal před osmi lety. Ladinovi jde o případ úplatku přijatého starostou, který se nepodařilo dokázat, i když byly k dispozici odposlechy, podle nichž předání úplatku zařídil někdo s přezdívkou Čumáček. Eva by mohla být nový svědkem v případu, který starostu usvědčí.

Ladin se prostřednictvím Karla a Kamila snaží Evu přesvědčit, aby dosvědčila, že starostovi předala nějaký balíček. Z podezřelé a potažmo obviněné, by se tím stala svědkem a taky už by se neřešil Hrázského spis ukradený z archivu Petrem. Karel s Kamilem Ladinovu nabídku odmítli, ale přesto s ní jeli za Evou. Ta také odmítla lhát, i když by tím mohl by celý případ ukončen. Vyšetřovatel Ladin proto druhý den udělá u Evy domovní prohlídku a vezme ji na 48 hodin do vazby. Těsně předtím, než se s Evou mohli znovu setkat Karel s Kamilem. Petr totiž potají ofotil spis z Evina výslechu a poslal jej otci Karlovi, který nad případem proseděl celou noc. (-k-)

12. Evina nevina

Všichni tři Mlejnkové se pouští do pátrání na vlastní pěst, aby dokázali, že Eva je v tom nevinně. Karlovi se díky známosti se soudcem podaří získat materiály k tehdejšímu případu vyšetřování úplatku starostovi. S materiály se otec a oba synové zavřou s malou Eliškou v dětském koutku kulturního centra. Žádný důkaz se jim ale v materiálech získat nedaří. Upínají se k naději, že se jim podaří dokázat křivé svědectví starostovy sekretářky,která po deseti letech změnila výpověď. Původně totiž uvedla, že v inkriminované době v kanceláři nebyla, zatímco teď přišla s obviněním Evy.

První důkaz se podaří najít technikovi. Na záznamech z kamer je patrné, že Eva v onen den přišla na radnici i odešla o hodinu dříve, než než měl být úplatek podle falešného svědectví předán. Čas na záznamu byl totiž o hodinu posunutý, což prokázala zachycená polední zkouška sirén. Vyšetřovateli Ladinovi takový důkaz ale nestačí. Karel si všimne, že ho sleduje kamarád Franěk a dozví se od něho, kdo přivezl starostovu sekretářku k nové výpovědi. Petr se rozhodne vetřít se ke starostovi. Recepční nemůže starosta sehnat, a tak má Petr čas se porozhlédnout ve vestibulu. Náhodou mu padne zrak na fotografii ze skautského tábora, na níž je Čumáček. Není to nikdo menší než známý právník Domanský.

Do cely předběžného zadržení tak místo Evy putuje právě Domanský. Karel navrhne že by Eva mohla zajít k nim na večeři a přemluví Vlastu,aby udělal chlebíčky. Petr ale přijde sám a bez nálady. Eva se s ním rozešla, prý na ni dolehla špatná minulost a nechce Mlejnkovi dál zatahovat do jejího případu. Vlasta se s tím ale nehodlá smířit. Možná proto, aby odčinila své silné pochyby o Evině nevině, vyrazí k Evě domů a nabídne jí pomoc při úklidu nepořádku, který zanechali policisté při prohlídce. (-k-)

13. Tři králové

Poslední díl se odehrává na Štědrý večer. Mlejnkovi spolu s Rudou odcházejí na půlnoční. Jen Kamil zůstává doma, protože je unavený a potřebuje se vyspat. A Petr se vymluví na kamarády v hospodě, ve skutečnosti však jde za Evou. Vlasta ještě vánočku své známé a ke kostelu dorazí později, když už jsou všichni uvnitř a mše je plném proudu. I díky tomu, že je všude klid, Vlasta zaslechne dětský pláč a najde na ulici odložené dítě, jen kousek vedle baby boxu. Zavolá Karla s Rudou a přemluví je, i přes silný Karlův nesouhlas, aby vypátrali matku a dítě jí vrátili. Stopa vede do azylového domu Armády spásy. Novopečená matka tam však už není, odjela krátce po porodu. Vlasta nakonec pochopí, že nejlepší řešení opravdu bude dát dítě do baby boxu.

Eva má v plánu odletět do Austrálie a už se nevrátit. S Petrem se chtěla jen rozloučit "jako dospělí". Jenže při milostných hrátkách zalomí klíč v zámku (jak taky jinak) a oba zůstanou připoutaní k posteli. Petr má naštěstí chytré hodinky, které umí posílat předdefinované SMSky na uložené kontakty. Petr se snaží kamarádům, kteří jsou skutečně v hospodě, poslat SOS SMSkami "Sedím na poradě", "Okamžik" a "Sedím na poradě", což kluci po chvíli pochopí. A protože je to daleko, "půjčí" si vůz od opilého hosta, kterému zabavil hospodský zabavil klíče. Tím vozem je velký traktor, ale když není nic lepšího...

Ale ještě než kluci dorazí, objeví se u Evy Franěk, který, lehce opilý, pátrá po Mlejnkových penězích. Rozhodl se k zoufalému kroku, poprosit o pomoc Evu. Zaslechne Evino a Petrovo volání o pomoc, ti si totiž mysleli, že pro Evu přijel taxikář na letiště. Franěk je ozbrojen, až později se ukáže že jenom kuličkovou pistolí, takže vylekaná Eva mu prozradí, že existuje video s Mlejnkovou závětí. Fraňkovi se podaří rozluštit Mlejnkův vzkaz. Mlejnek neposlal Evě žádné peníze, tedy žádné velké peníze, jak si všichni mysleli, ale rafinovaně jí bankovním převodem ve výši dvanácti korun poslal druhou část GPS souřadnic ukrytých peněz.

Franěk dá Petrovi a Evě pilku na železo, aby se mohli vysvobodit, sebere jejich mobily a vyrazí hledat peníze. Petr si myslí, že si je nechce nechat pro sebe a utéct na Bahamy. Franěk ale plánuje posla peníze okradeným lidem, má na to v batohu připravené obálky. Jenže peníze ze skrýše ve staré studni někdo vybral. Pátračům ale přeje štěstí, Petr si všimne tří menších chlapců na hoverboardech, což je v chudé čtvrti docela divné. S trochou nátlaku se dozví, že hoverboardy jim koupil Jindříšek, chlapec z nedalekého domu. Tady konečně sehraje svou roli ukradený traktor, který Jindříšek považuje za tank a ze strachu pustí rodiče s Fraňkem, Petrem a Evou do pokoje. Franěk za vydává za kriminalistu, který pátrá po penězích pocházejících z trestné činnosti. Jindříškovi rodiče to vyděsí a jsou rádi, když se jim podaří Farňka přemluvit, aby je z vyšetřování vynechal. Petr s kamarády pomůže Fraňkovi rozdělit peníze do obálek, z nichž jednu donese Petr domů. Spolu s Evou, která se rozhodla, že zůstane. A nabídne Petrovi, že se může nastěhovat k ní. Kamil s Monikou totiž čekají druhé dítě. (-k-)
Režie: Radek Bajgar, Jan Bártek
Produkce: Jan Rolínek, Tomáš Baldýnský
Scénář: Tomáš Baldýnský, Jana Fleglová, Tomáš Chvála, Barbora Podaná
Kamera: Marek Dvořák
Hudba: Jiří Hájek

Hrají:
Svatopluk Skopal (Karel Mlejnek)
Marek Němec (Kamil Mlejnek)
Marek Adamczyk (Pet Mlejnek)
Taťjana Medvecká (Vlasta Mlejnková)
Jana Pidrmanová (Monika Mlejnková)
Jana Kolesárová (Eva Filippi)
Radek Holub (Ruda Tengler)
Pavla Beretová (Veronika Šmídová)
Jakub Špalek (Jiří Franěk)
Tereza Volánková (Jana Podaná)
Sofi Ann Štrétová (miminko Eliška)
Jiří Šimek (Douglas) ve 2.díle
Adam Ernest (Hofi) ve 2.díle
Karel Wiencek ml. (Kártmen) ve 2.díle
Leoš Juráček (Pepa) ve 2.díle
Tomáš Lněnička (muž v obleku) ve 2.díle
Miroslav Babuský (praporčík Kopecký) ve 2.díle
Eduard Jenický (Bureš) ve 2.díle
Viktor Artner (Houba) ve 2.díle
Jarmil Škvrňa (hlavní rozhodčí) ve 2.díle
Michal Bumbálek (Josef) ve 2. a 3. díle
Ondřej Nosálek (Honza) ve 3. díle
Ondřej Bauer (Luboš) ve 3. díle
Jiří Knot (Miláček) ve 3. díle
Roman Slovák (číšník) ve 2. a 3. díle
Pavel Vacek (Slávek) ve 3. díle
Radovan Král (Ota) ve 3. díle
Lukáš Kantor (Vláďa) ve 3. díle
Jiří Neberführ (obří chlápek) ve 3. díle
Alois Ponížil (hasič) ve 3. díle

Aktualizováno: 3.4.2020