Podfuk

Povídka z televizního cyklu Nadměrné maličkosti volně podle povídky O. Henryho Exaktní věda o sňatku
2004 Česko délka: 33 min
Pavel Zedníček54(Jeff Peters)
Miroslav Donutil53(Andy Tucker)
Jiřina Bohdalová73(vdova Trotterová)
Josef Somr70(tajný)
Leoš Suchařípa72(stařík)
Kamarádi Jeff (Pavel Zedníček) a Andy (Miroslav Donutil) se živí drobnými podvody. Povětšinou tím, že prodávají důvěřivým lidem předražené a neužitečné věci. Takovéto obchodování ale už začíná smrdět, a tak se rozhodnou založit si sňatkovou kancelář. V širokém dalekém okolí je totiž nouze o ženy, zato spousta manželství chtivých mužů.

Jeff přemluví ke spolupráci vdovu Trotterovou (Jiřina Bohdalová), aby si podala inzerát, jímž hledá manžela, který by byl citově založený a rozumně hospodařil s jejími zděděnými dvěma tisíci dolarů. Ty jí skutečně dají na spořitelní knížku na heslo. Od mužů odpovídajících na inzerát pak získají peníze za zprostředkování druhého dopisu. Ty neodbytné posílají do hotelu u Ostříhaného beránku, kde vdovu ubytovali, a ona už se pak dotěrných nápadníků zbaví.

Jejich podnikání samozřejmě neujde pozornosti policie, ale díky vkladní knížce s dvěma tisíci, kterou vdova ukáže tajnému policistovi (Josef Somr), mají od policie načas pokoj. Když od "klientů" nashromáždí dostatek peněz, rozhodnou se zmizet. Jenže vdova Trotterová by nerada přišla o svěřenou spořitelní knížku, i když nezná její heslo. Ovlivní měkkosrdcatého Jeffa tím, že se zamilovala do muže svých snů, jenže on chce ty dva tisíce. A Jeffovi se kupodivu podaří přemluvit i jindy tvrdého Andyho. To ještě netuší, že oním mužem, který na vdovu Trotterovou tak zapůsobil, je právě Andy. Chtěl si tak pojistit jejich dva tisíce a díky této lsti se mu je bez námahy podařilo dostat od vdovy Trotterové zpátky. (-k-)

Režie: František Filip
Scénář: Ivan Hejna
Kamera: Vladimír Opletal
Země: Česká republika
Rok výroby: 2004

Hrají:
Pavel Zedníček (Jeff Peters)
Miroslav Donutil (Andy Tucker)
Jiřina Bohdalová (vdova Trotterová)
Josef Somr (tajný)
Leoš Suchařípa (stařík)
Jiří Vacek (Bill)
Aktualizováno: 3.9.2010