Pátek čtrnáctého

Psychologický krimi film o vraždě v afektu a z toho plynoucích následků na motivy předlohy Petra Scheuera Němý svědek.
2003 Česko délka: 93 min
Jan Dolanský25Brief(Robert Vorlíček)po ránu mluví s poručíkem v okně bez trička
Karel Zima31(poručík Jiří Zavřel)
Alena Mihulová38(Vlasáková)
Igor Bareš37(Vlasák)
Matěj Hádek27(Sláma)
Sandra Pogodová28Lots-(Jitka Malátová)hned na začátku se opaluje nahoře bez, zaběr je ale zdálky. Poté, co se na ní Robert uspokojí, na chvilku odkryje pravé ňadro ležíc na pohovce
Pavel Rimský54(kapitán Charvát)
Václav Knop53(policejní náčelník)
Hana Čížková52(Komárková)
Kristýna Fuitová-Nováková20(Jana Vlasáková)jako Kristýna Nováková
Malý Péťa (Lukáš Vacek) je takový normální uličník, který má prázdniny a toulá se kolem řeky. Kamarádí se se starším Robertem (Jan Dolanský), který chodil s Péťovou starší sestrou Janou (Kristýna Nováková). Už spolu sice nechodí, ale kamarádství s Péťou vydrželo. Takže když Robert potřebuje, Péťa mu půjčí klíč od jejich sklepa, aby si tam Robert mohl přivést Jitku (Sandra Pogodová). Jitka je dívka volnějších mravů, ale před Robertem se (možná jen na oko) zdráhá. Roberta to však vyprovokuje a znásilní ji. Jitka jej uráží a hrozí, že ho udá. To Roberta rozzuří natolik, že Jitku praští železnou tyčí a zabije ji. Zpanikaří, mrtvolu schová ve sklepě do starého gauče. Péťa všechno viděl, ale Robert je přece kamarád a navíc Péťovi nahnal strach polepšovnou, takže Péťa slíbil, že bude mlčet.

Vyšetřování případu dostává na starosti poručík Zavřel (Karel Zima). Jitčina kamarádka Karolína (Adéla Decastello) ho přivede až k Jitčině kamarádovi s modrou hlavou přezdívanému Sláma. Poručík Zavřel je přesvědčen, že Jitku zavraždil Sláma, nemá pro to ale dostatek důkazů, a tak musí Slámu po 24 hodinách propustit.

Robert se v podstatě prozradí sám, v hospodě v loděnici. Přisedne si tam ke Slámovi a jeho partě, zřejmě aby se dozvěděl víc. Jenže v opilosti prohlásí, že Jitka šla do toho sklepa sama. To Slámu zarazí a nahlásí to na policii. Poručík Zavřel jeho výpovědi sice moc nevěří, ale jde si ji ověřit k Robertovi domů. Robert tvrdí, že byl v inkriminovanou dobu v práci, což také pracovní záznamy potvrzují. Robert se přesto vyděsí, domnívá se, že jej prozradil Péta. Toho skutečně tajemství tíží a rád by se někomu svěřil, jenže ho nikdo neposlouchá. Uvědomí si to až sestra Jana, která potkala Péťu odcházejícího za Robertem. Ona byla několikrát ve sklepě s Robertem, a tak jí vše dojde. Zavolá na policii, čímž zabrání Robertovi spáchat další, tentokrát už chladnokrevnou vraždu. Robertovo zatčení se ale musí obejít bez poručíka Zavřela. Ten odvezl půvabnou Karlínu na pohovor za Prahu a během čekání si zcela nelogicky vypnul mobil. Takže na slíbené povýšení může zapomenout. A Péťa? Ten píše Robertovi dopis, stále jej považuje za svého kamaráda, protože podle něj si Robert myslel, že je zradil. (-k-)

Režie: Václav Křístek
Produkce: Alexander Nardelli
Výroba: Česká televize
Scénář: Eduard Verner
Námět: Petr Scheuer
Kamera: David Ployhar
Hudba: Ota Balage

Hrají:
Jan Dolanský (Robert Vorlíček)
Lukáš Vacek (Petr Vlasák)
Karel Zima (poručík Jiří Zavřel)
Alena Mihulová (Vlasáková)
Igor Bareš (Vlasák)
Kristýna Nováková (Jana Vlasáková)
Matěj Hádek (Sláma)
Adéla Decastello (Karolína)
Sandra Pogodová (Jitka Malátová)
Pavel Rimský (kapitán Charvát)
Václav Knop (policejní náčelník)
Eva Režnarová
Jana Dolanská
Jitka Foltýnová
Jana Andresíková
Vladimír Kudla
Hana Čížková (Komárková)
Jan Počepický
Monika Svobodová
Miloslava Babůrková
Miloš Čížek
Madgdalena Weigertová
Roman Hemala
Zdeněk Zdobínský
Martin Písařík
Pavel Tesař
Vít Drozda
Aktualizováno: 20.1.2018