Pánská jízda

komedie o tom, že i dva chlapi sami dokážou zvládnout domácnost, i když zpočátku s tím mají problémy
2004 Česko délka: 75 min
Martin Dejdar39(otec Viktor)
Ondřej Vetchý42(strýc Artur)
Josef Abrhám64(soused Lupínek)
Světlana Nálepková43(sekretářka Mirka)Viktorova sekretářka, kterou opustil muž a ona by evidentně ráda Artura sbalila
Zuzana Kajnarová22(Zuzana)Petrova spolužačka, která ho má ráda, on ji taky, ale přesto jim trvá celý film, než se dají dohromady
Jitka Kocurová25(modelka)
Pánská jízda Komedie začíná poněkud nehumorně pohřebm Viktorovy (Martin Dejdar) ženy a Petrovy (Vladimír Škultéty) matky, na nějž mj. oba spolu dorazí pozdě. Ránu osudu ale nesou jako praví muži a rozhodnou se o sebe postarat sami. Zpočátku se jim to moc nedaří, na večeři mají jen chleba s máslem, protože nemohou najít otvírák na konzervy a pokus o teplou večeři se Viktorovi moc nepodaří. Pomocnou ruku jim nabízí jak soused Lupínek (Josef Abrhám), tak Viktorova sekretářka Mirka (Světlana Nálepková). Zatímco Mirka by po rozchodu s mužem Viktora ráda sbalila, soused Lupínek coby vysloužilý přednosta stanice vede své své čtyři vnuky přísně k pořádku.

Viktor ale všechny nabídky odmítá a snaží se s Petrem vše zvládnout sám. Samozřejmě se jim nic nedaří, pokusem zvyšovat kondičku v nočních hodinách jen naštvou souseda Lupínka. Petr zase vypere bílé košile a trička v pračce s červeným svetrem, takže jsou všechny růžové. A k večeři mají zase chleba s máslem. A to ještě má Petr trable se spolužačkou Zuzanou (Zuzana Kajnarová), která je do něj zamilovaná, zatímco Petr ji bere spíš jako kamarádku.

A do toho přijíždí Viktorův bratr Artur (Ondřej Vetchý) s pomocnou rukou, on je přece ženatý, není blbej a má zkušenosti. Jenže Artur je nešika, na co sáhne, to zničí, což je taky důvod, mimo toho, že nechtěl děti, proč jej manželka Věra (Petra Špalková) vyhodila z bytu, jak se později ukáže. Nicméně Artur se nabídne, že mírně zdevastovaný byt dá do pořádku. Opak je však pravdou, po zásahu hasičů zůstávají z bytu jen trosky.

Rozhodnutí je jasné, je zapotřebí ženské ruky. jenže Viktor právě ovdověl a Petr zatím studuje vysokou školu. Obětovat se tedy musí Artur, ačkoliv je ženatý. Podá si inzerát a hned první zájemkyně je modelka (Jitka Kocurová), která se ale přišla jen podívat. Druhá příchozí je tajemná žena v klobouku a černých brýlích, z níž se vyklube Arturova žena, která se chtěla s Arturem usmířit. Samozřejmě po zjištění, že si podal seznamovací inzerát veškerá snaha o usmíření končí. A v této bezvýchodné situaci přichází znovu soused Lupínek s pomocnou rukou založenou na poslušném, plnění jeho pokynů. Naši tři smutní hrdinové souhlasí.

Soused Lupínek ale používá pro udržení disciplíny svých vnuků píšťalku, kterou v nejnevhodnější chvíli spolkne. Takže situace se obrací, naopak tři nešikové se musí postarat o čtyři děti, jedno z nich ještě mimino. Zpočátku jim to pochopitelně moc nejde, ale Lupínkovi vnuci jsou dobře vycvičeni v domácích pracích a všechno je naučí. Oni se jim za to odmění zmrzlinou po večeři a zajímavými hrami. O nejmenšího se stará Artur a je mu to opět ke smůle. Věra se znovu vrací, jenže přijde ve chvíli, kdy Artur chová mimino a je šťastný z toho, že řeklo "táta". Když se Lupínek vrací z nemocnice, vnuci jsou trochu zklamaní, že Viktor s Petrem a Arturem odchází. A u Artura to definitivně vypadá na rozvod.

Chlapi se ale nevzdávají. Pomohou Arturovi uklidit Věřin byt (je před Vánoci) a do dětského pokoje umístí krásnou dětskou postýlku. Dojatá Věra bere Artura na milost. Lásku k Zuzaně si uvědomí i Petr a jde ji s kytkou pozvat do kina. Zuzana mu otevře zabalená v ručníku a po několika okamžicích rozpaků, než se Petr vykoktal, jej vtáhne dovnitř. U Viktora zvoní soused Lupínek, zda by mu na pár dní nepohlídal vnuky, protože musí narychlo odjet na konferenci do Ženevy. Viktor samozřejmě souhlasí a později zjistí, že soused nikam nedojel, ale uznal, že Viktorova banda se o děti starala lépe než on. (-k-)

Režie: Martin Kotík
Produkce: Martin Kotík
Scénář: Tomáš Končinský, Petr Nepovím, Martin Kotík
Kamera: Miroslav Čvorsjuk
Hudba: Tomáš Polák
Zvuk: Robert Slezák, Štěpán Muller
Střih: Zdeněk Rygl
Architekt: Ing.Petr Smola
Kostýmy: Iveta Trmalová
Rok výroby: 2004
Země: Česká republika
Orig. jazyk: Český

Hrají:
Martin Dejdar (Viktor)
Vladimír Škultéty (Petr)
Ondřej Vetchý (Artur)
Josef Abrhám (Lupínek)
Světlana Nálepková (Mirka)
Petra Špalková (Věra)
Zuzana Kajnarová (Zuzana)
Jitka Kocurová (Modelka)
MUDr.Ilja Kotík (Doktor)
Aktualizováno: 21.8.2005