Nevlastní bratr

Psychologické drama z cyklu České televize Oběti o úskalích vztahů mezi nevlastními příbuznými.
2006 Česko délka: 87 min
Vilma Cibulková43Lots(Jana Benešová-Lindberská)svádí Edu tím, že si na chvíli vyhrne tričko a ukáže mu (i divákům) na chvíli ňadra
Viktor Preiss59Brief-(Eduard Lindberský)
František Němec62(Psycholog)
Taťjána Medvecká52(Ilona Lindberská)
Anna Kulovaná24(Barča)
Iva Hüttnerová57(Edova kolegyně Miluška)
Nevlastní bratr Eda Lindberský (Viktor Preiss) si žil ve spokojeném manželství s manželkou Ilonou (Taťjana Medvecká) a třemi dcerami (jednu z nich ztvárnila Anna Kulovaná). Teď se dozvídá, že jeho otec, kterého neviděl od svých šesti let, zemřel. Zůstal po něm byt a osvojená dcera Jana (Vilma Cibulková), Edova nevlastní sestra, o níž neměl Eda až dosud nejmenší tušení. I přesto, že ji otec vydědil, se Jana domáhá svého nároku na dědictví. Podporována neurvalým Bárnym (Vladimír Kratina).

Jana nevede moc řádný život, nepracuje, večery tráví v hospodě a dceru má v dětském domově. Eda se zpočátku snaží Jany co nejrychleji zbavit, jenže Jana to s muži umí. Rychle si Edu omotá kolem prstu, mj. i tím, že předstírá pokus o sebevraždu a on se do ní zamiluje. Jenže Jana jako pijavice, snaží se Edu využít všemi možnými prostředky. Když ho provokuje tím, že skočí z okna, Eda psychický tlak nevydrží a do Jany sedící v okně strčí. Jana skončí na vozíčku, ovšem nikomu neprozradí, jak k jejímu zranění došlo. Doufá, že si tím Edu definitivně získá pod svou nadvládu. Eda se o ni stará a v zoufalých chvílích si představuje, že se Jany zbavuje např. tím, že ji strčí pod metro.

Psycholog (František Němec), jehož pomoc Eda vyhledal, mu radí dát Janu do ústavu, kde se oni postarají. Jenže Jana do ústavu nechce, doufá, že Eda s ní nakonec zůstane. Podaří se Edovi dostat Janu do ústavu a obnovit spokojené manželství? To už je na fantazii každého diváka, na obrazovce příběh v tomto okamžiku končí. (-k-)

Režie: Petr Slavík
Scénář: Miroslav Sovják
Kamera: Martin Šec
Hudba: Michal Pavlíček
Země: Česká republika
Rok výroby: 2006

Hrají:
Vikor Preiss (Eduard Lindberský)
Vilma Cibulková (Jana Benešová-Lindberská)
Tatiana Medvecká (Ilona Lindberská)
Antonie Hegerlíková
Vladimír Kratina (Bárny)
Iva Hüttnerová (Edova kolegyně Miluška)
Břetislav Slováček
Daniel Rous
František Němec (psycholog)
Cyril Drozda
Anna Kulovaná (Barča)
Alena Mudrová
Barbora Mudrová
Kaolína Mottlová
Rostislav Čtvrtlík
Dana Černá
Kateřina Fixová
Slávka Hozová
Jiří Čapka
Markéta Plánková
Renata Berková
Tibor Imre
Aktualizováno: 30.4.2011