Nesnesitelná lehkost bytí

Příběh mladého lékaře, jeho lásek a touhy po svobodném životě podle románu Milana Kundery.
The Unbearable Lightness of Being
1988 USA délka: 171 min
Juliette Binoche24Lots+(Tereza)při focení aktů na chvilku ukáže ňadra, před milováním s milencem si nechá stáhnout kalhotky
Pavel Landovský51Brief(Pavel)umývá se na statku pod pumpou
Lena Olin32Lots(Sabina)několikrát je ve filmu nahá, ale jen jednou krátce hezky zepředu
Daniel Day-Lewis31Brief(Tomáš)jako sukničkář má několik milostných scén
Stellan Skarsgard37(inženýr)
Hot(cvičící ženy)v Tereziných žárlivých představách se ženy cvičící na okraji bazénu v plavkách změní na nahé a jejich cvičitelem se stane Terezin manžel Tomáš
Nesnesitelná lehkost bytí Mladý úspěšný lékař Tomáš (Daniel Day-Lewis) je jedním z nejlepších českých odborníků na operace mozku. A taky je o něm známo, že má rád ženy, ovšem u žádné ještě nezůstal do rána. Své o tom ví i jeho přítelkyně Sabina (Lena Olin). Při služební cestě do lázní se náhodou seznámí s půvabnou servírkou Terezou (Juliette Binoche). Ta za ním přijíždí do Prahy a zůstává u Tomáše v bytě. Ten i nadále udržuje vztah se Sabinou, i když už ne často. Tomáš obě dívky seznámí a ony se stanou kamarádkami, i když jsou vlastně sokyněmi. Sabině je jasné, že Tomáš Terezu miluje, což oba stvrdí svatbou.

Do idylického života jim zasáhne vpád sovětských vojsk, zvláště když krátce před tím Tomáš napsal článek kritizující komunistický režim. Stejně jako Sabina i Tomáš s Terezou odcházejí do Švýcarska, do Ženevy. Sabina pracuje jako výtvarnice, Tomáš zůstal pochopitelně lékařem, jen Tereza si ještě hledá místo. Dostává nabídku fotit pro jeden časopis, zpočátku zátiší do zahradní rubriky a jedna z profesionálních švýcarských fotografek Tereze radí, aby zkusila fotit akty. Modelkou se jí celkem ochotně stane Sabina a dokonce si obě role vymění. Tereza však fotografie nikde neuveřejní, místo se vrátí zpět do Československa, protože se ve Švýcarsku cítí příliš závislá na Tomášovi. Sabina má naopak sen dostat se do New Yorku.

Do Československa se za Terezou vrátí i Tomáš. Na hranicích jim však oběma odebrali pasy, takže už nemohou vycestovat. Tomáš se navíc nemůže vrátit do nemocnice, jedině že by podepsal odvolání svého článku, což odmítá. STB ho vypudí i z místa praktického lékaře, do svých tenat se pokouší zaplést i Terezu. Oba se proto rozhodnout odejít na venkov na statek jednoho z dávných Tomášových pacientů Pavla (Pavel Landovský). Tam by možná žili šťastně a nerušeně, nebýt tragické havárie. Jedno deštivé ráno odjíždějí z hotelu, kde si byli zatancovat starým nákladním autem, kterému selhaly brzdy. K tomu, aby zůstali v hotelu do rána je vybídl Pavel, který se se svým synovcem vydal domů po svých už večer. (-k-)

Režie: Philip Kaufman
Produkce: Bertil Ohlsson, Saul Zaentz
Scénář: Milan Kundera, Jean-Claude Carriere, Philip Kaufman
Kamera: Sven Nykvist
Hudba: Mark Adler, Ernie Fosselius

Hrají:
Daniel Day-Lewis (Tomáš
Juliette Binoche (Tereza)
Lena Olin (Sabina)
Derek de Lint (Franz)
Erland Josephson (ambasador)
Pavel Landovský (Pavel)
Donald Moffat
Daniel Olbrychski
Stellan Skarsgard
Tomek Bork (Jiří)
Bruce Myers
Pavel Slabý
Pascale Kalensky (ošetřovatelka Katja)
Jacques Ciron
Anne Lonnberg (Fotografka)
Laszló Szábó
Vladimír Valenta (Mayer)
Clovis Cornillac (chlapec v baru)
Leon Lissek
Consuelo De Haviland (vysoká bruneta)
Claudine Berg
Jean-Claude Bouillon
Niven Busch
Jean-Claude Dauphin
Bernard Lepinaux
Josiane Léveque
Peter Majer
Charles Millot
Gérard Moulévrier
Jan Němec
Olga Baidar-Poliakoff
Hana Maria Pravda
André Sanfratello
Jiří Stanislav
Marrian Walters
Philip Kaufman (muž na ulici)
Aktualizováno: 25.8.2018