Nenávist

Neústupnost dvou tvrdohlavých sousedů v malicherném sporu způsobí nenapravitelné dílo zkázy v lásce a životě jejich dětí. Televizní film podle povídky Johna Galsworthyho
1999, Česko, délka: 71 min
Josef Somr(65)(statkář Bowden)
Ljuba Skořepová(75)(matka Bowdenová)
Klára Issová(20)Lots(Pansy)nechá se před milováním s Nedem svléknout a hezky ukáže ňadra
Saša Rašilov(26)Brief(Ned)umývá se pod pumpou jen v kalhotách bez košile
Václav Knop(49)(zástupce u soudu)
Dana Syslová(53)(učitelka)
Vladislav Beneš(42)(Applewhite)
Karel Hlušička(74)(soudce)
Jiří Havel(57)(listonoš)
NenávistSyn starousedlého statkáře Bowdena (Josef Somr) Ned (Saša Rašilov) se dvoří neteři přistěhovalého statkáře Steera (Josef Němec) Molly (Klára Apolenářová). Dojde až tak daleko, že jí dá zásnubní prstýnek. Jelikož se ale příběh podle povídka Johna Galsworthyho "Nepřátelství" odehrává na anglickém venkově v období první světové války, nezná zasnoubení žádnou možnost tělesného kontaktu, což Ned nelibě nese.

Ve stejný den, kdy se Ned zasnoubí s Molly, pokouše Bowdenův pes Steera. Incident se sice odehraje na Bowdenově pozemku, Steer se ale vrátí s puškou a psa zastřelí. Oba tvrdohlaví pánové se pak urazí a čekají na omluvu toho druhého. Bowden zakáže svému synovi se s Molly vídat, čímž mladého muže vžene do náruče pohledné, leč chudé a hlavně nemanželské Pansy (Klára Issová), kterou si Bowdenovi přivedli ze sirotčince. A protože se na venkově nic neutají, donese se zakrátko i Steerovi, že snoubenec jeho neteře přivedl do jiného stavu druhou dívku. Steer mladého Bowdena žaluje pro újmu na cti a u soudu uspěje. Protože však Bowdenovi nemají z čeho pokutu zaplatit, odchází Ned dobrovolně na vojnu, čímž se pozastavují jeho dluhy.

Pansy mezitím porodí syna, statkářova vnuka, na což je starý Bowden hrdý, Z domova odešla i Molly, která strýci jeho počínání zazlívá a stále doufá, že se jí podaří získat Neda zpět. Staré pány se snaží usmířit učitelka Ashleyová (Dana Syslová), která dávala Molly hodiny klavíru a v mládí učila i Neda. Je už však pozdě, pošťák přináší kondolenci od ministerstva války, Ned byl na frontě zabit. Rozezlený Bowden si na cestě počíhá na Steera a pokusí se ho zmlátit holí. Jenže Nedovi to už život nevrátí.

Televizní film se natáčel mj. na zámku Jirny. (-k-)

Režie: Dušan Klein
Scénář: Bohumila Zelenková
Kamera: Peter Beňa
Hudba: Vadim Petrov
Země: Česká republika
Rok výroby: 1999

Hrají:
Josef Somr (statkář Bowden)
František Němec (Steer)
Saša Rašilov (Ned Bowden)
Ljuba Skořepová (matka Bowdenová)
Klára Issová (Pansy)
Klára Apolenářová (Molly)
Dana Syslová (učitelka Ashleyová)
Vladislav Beneš (Applewhite)
Václav Knop (zástupce u soudu)
Karel Hlušička (soudce)
Jiří Havel (listonoš)
Petr Meissel (předseda poroty)
Ludmila Sovová (služka)
Aktualizováno: 7.4.2009