Nebezpečné známosti (3 díly)

Třídílný film podle přepisu slavného románu Choderlose de Laclose
2003 Francie – Kanada – Velká Británie délka: 203 min
Catherine Deneuve59.(Marquise Isabelle de Merteuil)
Nastassja Kinski44.(Madam Maria de Tourvel)
Rupert Everett44(Vicomte Sébastien de Valmont)
Nebezpečné známosti Snad jen té nejmladší generaci je nutné vyprávět příběh nejslavnějšího románu v dopisech, který vydal v roce 1782 Choderlos de Laclos pod názvem Nebezpečné známosti, aby tak odhalil mravy ne-li celé aristokracie, tedy alespoň její nejelegantnější části.

Opět se tedy staneme svědky sázky Valmonta a paní de Merteuil, která zničí nejeden lidský osud, protože jak praví tato navenek úctyhodná dáma: "Jsou lidé, kteří při sobě stojí v dobrém, kdežto my při sobě stojíme ve zlém." Mravy tak špatné, že je nutné o nich vydat svědectví! Catherine Deneuveová, Nastassja Kinská a Rupert Everett v přepisu slavného románu Choderlose de Laclose.

Úctyhodná a vážená paní de Merteuil, která vede nadaci na pomoc mladým umělcům, se dozví, že její bývalý milenec Antoine Gercourt si bude brát mladičkou Cécile de Volanges. Pýcha a ješitnost této krásné, ale chladné ženy je hluboce raněna. Paní de Merteuil touží každou kapkou své krve po pomstě. Ve své špatnosti nemá lepšího spojence než módního fotografa Valmonta, se kterým se tajně schází, ale navenek se, jako vzor ctnosti, od tohoto prostopášníka distancuje. Požádá ho, aby svedl Gercourtovu snoubenku mladičkou a nevinnou Cécile a přivedl ji do jiného stavu, pak s ním stráví noc. Pro Valmonta, vyhlášeného svůdníka, není nic lehčího. A přece, ti dva si ve své aroganci myslí, že mohou manipulovat lidmi, pohrávat se s jejich životy pomocí krutých intrik, ale zapomněli na osud, který Valmontovi pošle do cesty paní de Tourvel.

Režie: Josée Dayan
Produkce: Jean-Luc Azoulay, Christian Bouveron, Kate Dain, Richard Lalonde, Stephen Margolis, Bernard Paccalet, Maxime Rémillard, Jonathan Vanger
Scénář: Choderlos de Laclos, Eric-Emmanuel Schmitt
Kamera: Caroline Champetier
Hudba: Angelo Badalamenti
Rok výroby: 2003
Země: Kanada, Francie, Velká Británie
Orig. jazyk: Francouzský

Hrají:
Catherine Deneuveová (Marquise Isabelle de Merteuil)
Rupert Everett (Vicomte Sébastien de Valmont)
Nastassja Kinskiová (Madam Maria de Tourvel)
Danielle Darrieuxová (Madam de Rosemonde)
Leelee Sobieskiová (Cécile de Volanges)
Andrzej Zulawski (Antoine Gercourt)
Cyrille Thouvenin (Hugo)
Françoise Brionová (Madam Volangesová)
Tedi Papavrami (Raphael Danceny)
Maria Belooussova
Paolo Capisano (Me Plissu)
Aktualizováno: 14.12.2004