Morgiana

Psychedelické drama lásky a nenávisti dvou sester.
1972 Česko délka: 98 min
Iva Janžurová31(Klára/Viktorie)
Josef Abrhám32(poručík Marek)
Petr Čepek31(advokát Glenar)
Josef Somr38(vandrák)
Jiří Kodet34(Bessant)
Karel Augusta37(doktor Majer)
Brief+(koupající se dívky)několik nahých služebných se koupe v zátoce
Morgiana Iva Janžurová ve dvojroli bohatých sester z vyšší společnosti. Zlá, chamtivá, závistivá, krásou neoplývající Viktorie a hodná, trochu lehkovážná, krásná Klára zdědí po smrti svého otce rodinný majetek. Pro Viktorii je Klára překážkou k úspěchu, jak v lásce, tak v cestě za bohatstvím.

Viktorie si proto pořídí jed, který působí pomalu a přidá jej sestře do pití. Klára poté začne skutečně jevit příznaky působení jedu - malátnost, halucinace. Žena, které Viktorii jed prodala se rozhodne ji vydírat, když pochopí, že jej podala své sestře. Viktoria vyděračku vyláká na útes nad mořem a svrhne ji dolů. K Viktoriině smůle však vyděračka vyvázne bez úhony a napíše dopis Kláře, že ji někdo otrávil a že bude požadovat peníze za protijed. Klára se dovtípí, že jed jí podala sestra a obviní ji z toho. Kromě své sestry chtěla Viktorie vyzkoušet jed i na psovi se služebné, mléko z misky ale namísto něj vypila Viktoriina milovaná kočka Morgiana.

Děj vrcholí Klářiným nočním útěkem z domu, který zahlédne notář Glenar (Petr Čepek), nešťastně do Kláry zamilovaný. O jejím útěku okamžitě zpraví poručíka Marka (Josef Abrhám), který Kláru také miluje a ta jeho city opětuje. Se svými kamarády vyrazí Kláru hledat, aby ji nalezl v komatu. Klára mu o své otravě vše řekne, načež poručík oznámí Viktorii, že ji zažaluje u soudu. Viktoria se pokusí o sebevraždu oběšením, což se jí podaří i přesto, že se snaží sebevraždu narafičit tak, aby ji okamžitě našla služebná, která bude sbírat rozsypané perly ve vedlejším pokoji. Jenže průvan zabouchne dveře ve stejném okamžiku, jako Vitorií shozená váza a přehluší tak cinkot rozbitých střepů. Jed, který Viktoria podala Kláře však nebyl smrtící a Klára se krátce po mrti své sestry začíná uzdravovat. (-k-)

Režie: Juraj Herz
Scénář: Vladimír Bor, Juraj Herz
Kamera: Jaroslav Kučera
Hudba: Luboš Fišer
Země: Československo
Rok výroby: 1972

Hrají:
Iva Janžurová (Viktorie a Klára Traganová)
Josef Abrhám (poručík Marek)
Nina Divíšková
Petr Čepek (notář Glenar)
Josef Somr
Jiří Kodet (důstojník)
Jiří Lír
Ivan Palúch
Marie Drahokoupilová
Zuzana Fišárková
Luka Rubanovičová
Jana Sedlmajerová
Karel Augusta (doktor Majer)
Drahomíra Fialková
Jana Posseltová
Olga Przygrodská
Václav Vondráček
Stanislava Hojsáková
Helena Lišková
Zdena Michaličková
Marika Nicaja
Silva Severová
Jarmila Tržická
Vlaďka Veselá
Aktualizováno: 7.11.2005