Loupežníci

Malá televizní komedie z cyklu České televize Nadměrné maličkosti.
2005 Česko délka: 41 min
František (Viktor Preiss) a Bořivoj (Václav Postránecký) jsou kamarádi už od základní školy. Když František dostane anonymní dopis od vyděrače, není divu, že obrátí právě na Bořivoje. Vyděrač po něm chce padesát tisíc za to, že neprozradí jeho družce Zuzaně (Ilona Svobodová), že byl trestaný (i když se provinil jen svou blbostí, protože se nechal napálit účetní), a synovi Ondrovi, že není jeho (František ho vyženil a má ho moc rád).

Jenže František není zrovna v příznivé finanční situaci. Přišel o práci (to Zuzaně také ještě neprozradil), hrnou se na něj samé složenky a Ondrovi by měl zaplatit pobyt u moře. A to netuší, že vyděračem je právě Bořivoj. Ten se tváří zúčastněně a navrhne Františkovi způsob, jak přijít k penězům. Vykrást benzinku, kterou obsluhuje. František zprvu odmítá, ale když zjistí, že nemá jinou možnost, souhlasí. S Bořivojem si domluví plán tak, aby na beznince během přepadení nikdo nebyl. To se ale zkomplikuje kvůli Ondrovi, který odmítá být v noci sám doma. Zuzana totiž musela neočekávaně zaskočit v nemocnici za kolegyni.

Fingované přepadení se sice podaří, ale na záběrech z bezpečnostní je zachycen Ondra, který nevydržel čekat v autě, protože se mu chtělo na záchod. Jeho podobizna jako důležitého svědka je vysílána v pátrací relaci v televizi, a tak se o jejich nočním výletu dozví Zuzana. Krátce nato si pro Františka přijede policie. Ne kvůli Ondrovi, ale kvůli tomu, že převlek, který František k přepadení použil našli policisté v Bořivojově autě, jak měli s Františkem dohodnuto. Bořivoj pak vyklopil vše.

Pro Františka to skončilo nejhůř, jak mohlo. I když... Manželka o jeho prohřešku z minulosti věděla, stejně tak o tom, že je nezaměstnaný. A je odhodlaná na něj počkat i tentokrát. (-k-)

Režie: Zdeněk Zelenka
Scénář: Zdeněk Zelenka
Námět: Zdeněk Zelenka
Kamera: Vladimír Holomek
Rok výroby: 2005

Hrají:
Viktor Preiss (František)
Václav Postránecký (Bořivoj)
Ilona Svobodová (Františkova družka Zuzana)
Matyáš Valenta (Ondra)
Jiří Wohanka
Zdeněk Palusga
Jiří Novotný
Marta Richterová
Aktualizováno: 14.7.2010