Láska na druhý pohled

Může se vysokoškolačka zamilovat do zedníka a získat přesvědčit o své lásce rodiče, kteří nerovnému vztahu vůbec nepřejí?
1981 Česko délka: 98 min
Jan Čenský20(Venca Bidlas)
Ilona Svobodová21(Pavla Pokorná)
Rudolf Jelínek46(Pavlin otec)
Míla Myslíková48(Vencova matka)
Roman Skamene26(Lojza)
Josef Větrovec59(Vencův otec)
Miroslav Vladyka21(Ludvík Richtr)
Jan Potměšil15(asistent na fakultě medicíny)

Pavla je slušná holka z lepší rodiny. Studuje stavební inženýrství a její rodiče očekávají, že si najde chlapce na úrovni. Venca je poctivý kluk a šikovný zedník, s rodiči staví vilku. Jednoho dne se Venca s kamarády rozhodnou zajít na diskotéku. Poblíž je zrovna vysokoškolský klub, kam je ale nechtějí pustit. Venca tvrdí, že jsou medici a dožaduje se potvrzení od jedné z náhodných kolem procházejících dívek, kterou není nikdo jiný než Pavla. Venca je Pavle sympatický, a tak mu jeho lež se smíchem potvrdí. A začnou spolu chodit. Venca dokonce zachrání život havarovanému motocyklistovi, což Pavlu přesvědčí, že z něj bude vynikající doktor.

Netrvá ale dlouho a Pavla se na praxi na stavbě setkává s Vencou. Skutečnost, že je Venca jenom zedník ji sice nepotěší, ale stačila už Vencu poznat dost dobře, aby ho měla ráda i tak. Její názor ovšem nesdílejí rodiče, a když zjistí, že není medik, ale pouhý zedník, okamžitě jej vyprovodí z první návštěvy. Ani Vencovy rodiče nejsou nadšení z Vencovy dívky, i podle nich se k němu Pavla nehodí. Venca se rozhodne odejít z domu a přečkat noc ve stanu v parku. Pavla však ve stanu spát odmítne, nechce se ale ani vrátit domů. Ještě že je tu strejda Evžen, který Pavle podá pomocnou ruku. A nakonec i rodiče pochopí, že vzdělání není všechno a sami by se rádi přestěhovali z bytu u hlavní ulice do vytouženého domku. A kdo jim ho postaví? Zedník.

Chabý děj s předvídatelným příběhem plným rozjásaných scén (třeba když Pavla s Vencou jedou na výlet autem a předjíždí je rozesmátý motocyklista, právě ten, který o pár set metrů dál skončí v příkopu, aby jej Venca mohl zachránit) sráží na kolena ještě horší a rozjásanější sborové zpěvy, které by se už tehdy neujaly ani na diskotékách svazu mládeže. (-k-)

Režie: Ladislav Rychman
Scénář: Jiří Just, Ladislav Rychman
Kamera: Josef Hanuš
Hudba: Jiří Bažant, Jiří Malásek

Hrají:
Jan Čenský (Venca Bidlas)
Ilona Svobodová (Pavla Pokorná)
Václav Beránek (Evžen Dvořáček)
Rudolf Jelínek (Pavlin otec)
Marie Málková
Míla Myslíková (Vencova matka)
Bořík Procházka
Roman Skamene (Lojza)
Jana Vaňková
Josef Větrovec (Vencův otec)
Miroslav Vladyka (Ludvík Richtr)
Vlastimil Zavřel (Jarda)
Ladislav Potměšil (asistent na fakultě medicíny)

Aktualizováno: 25.12.2018