Konec velkých prázdnin

Šestidílný seriál o emigraci za železnou oponu a životě na vytouženém západě
1996 Slovinsko – Slovensko – Rakousko – Česko
Martin Dejdar31(Milan Čech)
Vilma Cibulková33(Dora Čechová)
Pavel Zedníček46(Josef Strniště)
Sabina Laurinová24(Bobina Havránková)
Jaromír Dulava35(Václav Rada)
Taťána Fischerová49(Lydie Guttenbergová)
Jozef Vajda(Bohdan Černiak)
Pavel Zatloukal52(Sušinka)
Marta Sládečková38(Tereza Černiaková)
Jaroslav Kepka60(profesor Buchtálek)ve 3. díle

1/6 Úzká brána k širému světu

Konec velkých prázdnin Za totality bylo pro mnoha lidí největším snem dostat se na Západ. Některým se to i podařilo a osudy několika z nich sleduje seriál Konec velkých prázdnin. Dostat se do Rakouska nebo Německa nebylo vůbec snadné. Naši hrdinové volí různé cesty. Někteří využijí odborářského zájezdu do Vídně, aby se z něj už nevrátili, pohraničník využije nestřežené chvíle při sekání trávy u hranice a přeplave na druhou stranu, rodina se snaží dostat do Rakouska přes Jugoslávii, která se k emigraci stavěla přece jen volněji.

Po první opojné noci na svobodě se všichni scházejí v uprchlickém táboře a poznávají, že začátky v emigraci nejsou žádný med. (-k-)

2/6 První den v druhém životě

Je středa 22. června 1983. Naše hrdiny čekají pohovory s úředníky pro přijímání imigrantů. Ne každý musí být automaticky přijat, tak se může stát, že jej úřady pošlou šupem zpátky. Není divu, že z pohovorů jsou všichni nervózní, nakonec však prvním kolem projdou všichni.

Strniště s Bobinou to vyrazí zapít na večerní párty. Bobina dělá oči na urostlého Rakušana, což se Strništěmu vůbec a nelíbí a s využitím svých šikovných kouzelnických prstů frajera ztrapní. Ten si to ale nechce nechat líbit, s partou si na Strništěho s Bobinou počkají. TI se snaží utéct zadem, ale místní frajeři je dostihnou a Strniště dostává nakládačku. (-k-)

3/6 Pomsty staré vlasti

Uběhl týden, uprchlíci už se zabydleli na ubytovnách a snaží se, každý po svém, najít další cestu. Strniště si nechá zaplatit za to, že neudá ranaře, co ho zmlátil. Klavíristka Lydie Guttenbergová vyhledá svoji známou Margrit a doufá, že ji bude zastupovat. Jenže Margrit má smlouvu s Pragokoncertem a podle ní nesmí zastupovat emigranty. Lydiin přítel zase doufá, že přivede Lydii k víře v boha. Po pohraničníkovi Tonovi chce místní rozvědka, aby jim zakreslil rozmístění technického vybavení na hranicích. Tonovi se do toho moc nechce a bere si čas na rozmyšlenou.

Černiakovi se stále potýkají se vzdorem dcery Magdy a trochu i mladšího syna. Za Čechovými přijíždí tchyně a už na nádraží vyčítá zeti Milanovi, že zatáhl její dceru do neznáma. Když se dozvídá, že jejich syn zemřel, hrozí Milanovi soudem. (-k-)

4/6 Neúnosné břemeno svobody

Po třinácti dnech jsou naši hrdinové stále v uprchlických táborech. Otec Černiak vyplňuje dotazník a od manželky se dozvídá, že dcera se stále s útěkem nesmířila a chtěla by se vrátit domů. Naštěstí je tu Mara, aby jí pomohla zatelefonovat svému clhapci domů.

Lydie cvičí na harmoniu v kostele. Dostává nabídku, neoficiální, od Margit z Vídně. Až na místě zjišťuje, že jde o hudební klavírní kulisu v nočním podniku. Lydie nabídku odmítá, a to i přesto, že Margrit jí zcela jasně říká, že nejméně dva roky si v německy mluvících zemích nezahraje ani v orchestru ani v médiích, natož jako sólistka.

Strniště si upravil přední sedadlo v autě a doufá, že ho využije jako trik pro sbalení Bobiny, které nabídne, aby si ho vzala a jezdila s ním po světě s kouzelnickým představením. Jedou spolu do Vídně, jenže Bobina přivede ještě Tona a přidají se k nim taky Lydie s Václavem, takže Strniště musí počkat až je všechny vyloží. Jenže Bobině se líbí Tono a ona se líbí jemu.

Tono se na konci minulého dílu chytil s jedním hromotlukem, když se zastal urážené Mary. Dnes mu to může přitížit v žádosti o azyl, zvlášť když stále odmítá poskytnout požadované informace.

Doru Čechovou odvádí její matka, která ji stále popichuje proti jejímu manželovi, z nemocnice a chce ji odvézt zpět do Československa. Dora ale nakonec neodjede, vzepře se matce a vystoupí z vlaku na hraničním přechodu. Po odjezdu vlaku tak dochází k dojemnému setkání s manželem, který šel Doru na nádraží vyprovodit a dokonce chtěl odjet s ní, jenže tchyně ho rázně odbyla. (-k-)

5/6 Naděje umírá poslední

Uprchlíci jsou v penzionu už sedmdesát dní. Bobina se stále tajně schází s Tonem. Strniště o ni ale stále stojí a dokonce jí poslal zásnubní prsten. Bobina ho ovšem odmítla.

Dora sice zůstala v Rakousku, ale manžela se zatím staní. Pracuje v žehlírně a zrovna dnes dostává azyl. Náhodou se setkává s bohatým obchodníkem Udo Heilmanem z Hamburku, kterému málem vkráčela pod auto a pomohla mu najít hotel, který hledal. Přijala jeho pozvání na skleničku, zatajila zatím ale svou identitu. Udo se do ní na první pohled zamiloval, Dora je však zmatená.

Václav si sehnal práci jako zahradník. I díky Milanovi, který mu pomáhal tlumočit a který dostal práci v zahradnictví spolu s Václavem. Václav se snaží přesvědčit Milana, že by měl být se svou ženou, i když ona ho u sebe nechce. Milan se ale už nechce doprošovat a doufá, že Dora to pochopí sama a vrátí se k němu.

Magdu přijel navštívit kamarád jejího chlapce Viki. Byl s rodiči u moře a stavili se u strýce ve Vídni. Magdin chlapec už ale na Magdu zapomněl a má v Bratislavě jinou. Zklamaná Magda daruje Vikimu svůj starý surf. Netušila ale, že do něj otec zalil čtyři kila zubařského zlata.

Azyl získali všichni, až na Bobinu. Ta údajně neuvedla dostatečné důvody. Tono sice rozčileně protestoval, dokonce ostentativně vrátil svůj azyl, ale nebylo to nic platné. Naštěstí je tu ale ještě Strniště, kterému se díky jeho výřečnosti podaří najít možnost, a to podat odvolání. Našel se totiž svědek, že vedoucí zájezdu vyhrožoval Bobině, že bude po návratu zatčena. Tím svědkem není nikdo jiný než Strniště, který si to samozřejmě vymyslel, ale kdo může dokázat, že to není pravda? (-k-)

6/6 Ztráty a nálezy

Den stosedmadvacátý. Do penzionu s uprchlíky přišla na kontrolu na udání policie. Kontrolovala majitele pro podezření z podvodu s černými dušemi. Ten se s z toho nervově zhroutí.

Bobina nacvičuje první vystoupení se Strništěm. To proběhne v penzionu před jeho osazenstvem. Strniště při něm "vykouzlí" pro Bobinu azyl. Pravý samozřejmě, získaný na úřadě. Agent, který se na jejich vystoupení přijel podívat, však z vystoupení nadšený není, Strnišťovy triky považuje za staré a vystoupení za neprodejné. Snad jedině v uzavřených společnostech by mohla zaujmout Bobina. Strniště si s Bobinou zašli do kasína. Jenže napřed Bobina apotom i Strniště v riskantních sázkách všechno prohrál. Bobina si tam snažila si narazit bohatého Australana. A Strniště sáhl k riskantnímu kroku, ukradl z náprsní kapsy šrajtofli zazobanému návštěvníkovi. Jenže ten krádež rychle odhalil a Strniště skončil v rukou ochranky.

Milan věří, že se k němu Dora vrátí. Jenže ta využila nabídky Uda Heilmana a nastěhovala se k němu do hotelu. Udo si ji i s její matkou odváží k soběě do Německa, Milan odlétá do Ameriky, kam oba dostali víza.

Černiakovi dostali víza do Ameriky a chystají se tam odletět. Tono, do něhož se už stihla zamilovat Magda Černiaková, vízum do Ameriky nedostal, takže Magda má opět důvod k tesknění. Ani Černiakovi ale do Ameriky neodletí, bez zlata v surfu by neměli šanci a chtějí se vrátit zpět do Československa. Úřady jim to umožní, musí ale natočit rozhovor tom, jak je kapitalistické zahraničí špatné a k doktorům z jiných zemí odmítavé. Tono se rozhodne vrátit za Magdou a v noci sepokusí přeplavat jhraniční řeku.

Lydie se ve Vídni setkává se svým bývalým přítelem Johanem Christoferem, který ji chce dostat na koncertní pódia. Jenže Lydie si v minulosti zlomila malíček, a i když hrála skvěle, na angažmá to ale nestačilo. Nabídl ji alespoň místo učitelky hudby pro nadané žáky.
Podle seriálu vznikl stejnojmenný román Pavla Kohouta.

Režie: Miloslav Luther
Produkce: Igor Hudec
Scénář: Pavel Kohout, Jelena Mašínová
Kamera: Vladimír Holloš
Hudba: Michal Pavlíček
Země: Česká republika, Rakousko, Slovensko, Slovinsko
Rok výroby: 1996

Hrají:
Martin Dejdar (Milan Čech)
Vilma Cibulková (Dora Čechová)
Dan Kopřiva (Petřík Čech)
Jitka Frantová (matka)
Pavel Zedníček (Josef Strniště)
Sabina Laurinová (Bobina Havránková)
Jaromír Dulava (Václav Rada)
Táňa Fischerová (Lydie Guttenbergová)
Jozef Vajda (Bohdan Černiak)
Marta Sládečková (Tereza Černiaková)
Monika Haasová (Magda Černiaková)
Marek Hradílek (Miro Černiak)
Branislav Mišík (Tono Vágner)
Franc Markovčič (Brežněv)
Dušan Jovanovič (Nosatec)
Pavel Zatloukal (Sušinka) v 1. a 6. díle
Karel Semerád (tlusťoch) v 1. a 6. díle
Vladimír Javorský (farář)v 1. a 6. díle
Peter Šimun (Protivný) v 1. a 6. díle
Petr Bebjak (sekáč) v 1. a 6. díle
Juraj Mokrý (pohraničník) v 1. a 6. díle
Ilja Racek (primář Lindberg)
Vlado Novak (pověřenec)
Radoslav Brzobohatý (vládní rada)
Jaroslav Kepka (profesor Buchtálek) ve 3. díle
Ingrid Timková (Mara) ve 3. a 4. díle
Jana Březinová (Margrit) ve 3. díle
Jozef Kröner (farář) ve 3. a 6. díle
Zlatko Šugman (Krebs)
Richard Měšťan (ranař) ve 2., 3. a 6. díle díle
Martin Havelka (pořízek) ve 3. a 6. díle
Milan Bahul (hromotluk) ve 3., 4., 5. a 6. díle
Zdeněk Černín (Pravý) ve 3. a 6. díle
Pavel Višňovský (Levý) ve 3. a 6. díle
Josef Karlík (farář) ve 4. a 6. díle
Václav Vydra (Udo Heilman) v 5. a 6. díle
Miroslav Maršálek (zuřivec) v 5. a 6. díle
Miroslav Hruška (Johan Christofer) v 6. díle
Igor Bareš (agent Kruntorád) v 6. díle
Marián Slovák (Osi) v 6. díle
Stanislav Tříska (zazobanec) v 6. díle
Hana Gregorová (konzulka) v 6. díle
Franc Markovčič (Brežněv) v 6. díle
Dušan Jovanovič (nosatec) v 6. díle
Zuzana Slavíková ve 2. díle
H. Trýbová v 1. díle
Erik Pardus v 1. díle
M. Jedľovská v 1. díle
R. Roth v 1. díle
G. Benkö v 1. díle
T. Popovič v 1. díle
L. Sonková v 1. díle
J. Světnica v 1. díle
M. Kobrová ve 2. díle
M. Dohnal ve 2. díle
J. Jurásek ve 2. díle
A. Višňovská ve 2. díle
J. Zvoník ve 2. díle
K. Bartoň ve 3. díle
J. Kudličková ve 3. a 4. a 5. díle
J. Pomšár ve 3. díle
L. Hostačná ve 3. díle
J. Radoušová ve 3. díle
G. Ježková ve 4. díle
F. Gervai ve 4. díle
M. Černák ve 4. díle
J. Kuneš v 5. díle
B. Polák v 5. díle
Aktualizováno: 6.5.2012