Konec starých časů

Prášilovská komedie ve vančurovském duchu.
1989 Česko délka: 93 min
Josef Abrhám49Brief(Alexej Megalrogov)
Marián Labuda44(Josef Stoklasa)
Jan Hrušínský34(Jan Lhota)
Jan Hartl36(advokát Pustina)
Jiří Adamíra63(sluha Kotera)
Josef Somr55(Charousek)
Chantal Poullain32Brief-(Susanne)
Stella Zázvorková67(kuchařka Františka)
František Řehák65(Rychtera)
Ljuba Krbová30Lots(Konstance)koupe se ve vaně s knížetem Alexjem, hezky si při tom mydlí ňadra
Barbora Leichnerová21(Stoklasova dcera Michaela)
Jiří Lír66(Lehr)
Eugen Jegorov51(Vondříček)
Oldřich Vlach47(Župník)
Jan Novák16(Kittin kamarád Marcel)
Miloslav Štibich60(Štícha)
Irena Hahnová(Eleonora)
Kateřina Frýbová39(Fryntová)
Konec starých časů

Zámek Kratochvíle, jehož původní majitel po vzniku republiky utekl, má ve správě regent Josef Stoklasa (Marián Labuda), bohatý, leč prostého, nearistokratického původu. Rád by zámek koupil, ale politická situace není jednoduchá, a tak se musí spolehnout na pomoc Jakuba Lhoty (Rudolf II. Hrušínský), předsedy velkostatkářského křídla agrární strany a advokáta Pustiny (Jan Hartl), zastupujícího domkářské křídlo téže strany, který je navíc zamilován do Stoklasovy dcery Michaely. O tu se uchází i syn Jakuba Lhoty Jan (Jan Hrušínský).

V té době, právě když Stoklasa pořádá hon a rád by získal přízeň hraběte Cody, přichází na zámek se svým sluhou muž, který se představí jako kníže Alexej Megalrogov (Josef Abrhám). Svým vybraným chováním, výřečností a vzdělaností si získá především srdce dětí a dam. Muži příliš jeho aristokratickému původu nevěří, ale neodváží se jej přímo nařknout z podvodu a někteří tomu i věřit chtějí. Vždyť zámku Kratochvíli by aristokratická krev prospěla. A kdo dnes pozná aristokrata od obyčejného člověka?

Alexej si na zámku užívá zábavy, jídla i žen. Jan Lhota, podporován advokátem Pustinou a knihovníkem Sperou (František Hanzlík), vyzve Alexeje na souboj kordy s tím, že když Alexej vyhraje, budou muset uznat vše, co jim kdy o sobě řekl. Pokud ale prohraje, nasadí mu klobouk barona Prášila. Alexej první kolo prohraje, nechá si nasadit klobouk, pak ale Jana zažene až do kuchyně. Jeho odpůrci tím sice o jeho pravdě přesvědčeni nejsou, ale nezbývá jim než mlčet.

Ale všechno jednou končí, a tak i kníže Alexej, k nelibosti dětí a dam, opouští zámek. Podporu při koupi zámku nabízí Stoklasovi domkář Charousek, místopředseda strany, kterého Alexej přistihl při krádeži dřeva, zbil jej a místo omluvy jej vyhnal ze zámku. Charousek je ale pragmatik a uvědomuje si výhody spojení se Stoklasou, pro něž je ochoten na příkoří spáchaná na sobě zapomenout, stejně jako obyvatelé zámku za čas zapomenou na knížete Alexeje.

Film byl natočen na zámku Krásný Dvůr. (-k-)

Režie: Jiří Menzel
Scénář: Jiří Blažek, Jiří Menzel
Kamera: Jaromír Šofr
Hudba: Jiří Šust

Dále hrají:
Pavel Zvarič (Váňa, sluha knížete Megalrogova)
Martina Jirotková (Julinka)
Kateřina Frýbová (Fryntová)
Alena Fišerová
Halena Gabrielová (Frída)
Olga Jungová
Blanka Lormanová (Župníková)

Aktualizováno: 23.2.2018