Kluk za dvě pětky

Lehce romantický film o prvním melouchu mladého zednického učně, který se mu spojí s první láskou
1983 Česko délka: 86 min
Jiří Langmajer17Brief(Eda Mařák)předvádí se před Eliškou bez trička
Dana Vávrová15Hot(Eliška)jde se koupat do bazénu nahá, podruhé se krátce objeví nahá ve výloze v Edově snu
Bronislav Poloczek43(Malina)zednický mistr na stavbě
Václav Sloup47(starý mládenec)
Václav Mareš42(ředitel Košnar)
Kluk za dvě pětky Zednický učeň Eda (Jiří Langmajer) není žádné neviňátko, problémy má v učení i na internátě, práce mu nevoní a raději jezdí vlakem tam a zpátky. Rodiče se o Edu nestarají, má už jen matku alkoholičku, a tak na jeho výchovu má vliv hlavně mistr Vadaska a vychovatelka Smrčková.

Když však Eda dostane nabídku na melouch stavět dům, jeho přístup k práci se mění. Majitel má totiž dceru v Edově věku, obrýlenou, nepříliš hezkou (alespoň na první pohled) a oplácanou dceru Elišku (Dana Vávrová), do níž se Eda zamiluje. i Eliška má Edu ráda, i když o lásce se asi mluvit nedá. A jejich náklonnosti rozhodně nepřejí Eliščini rodiče. Eliška chce studovat uměleckou průmyslovku a Eda je jen obyčejný zedník. A to Eda postavil skoro celé horní patro sám. Nakonec ale sama Eliška Edu nechá.

Problém je v tom, že na melouchy chodil, když se hodil marod a na internátě předstíral, že jede domů k matce. A smůla je v tom, že se provalí, že u matky nebyl. Mistr z učiliště Vadaska sice Edovu práci pochválí, ale pohrozí mu vyhozením, protože už má důtku s výstrahou. Komise ale nakonec Edu z učení pár týdnů před závěrečnými zkouškami nevyhodí s poukazem na to, že společnost už do něj investovala prostředky, přesně jak to drze řekl Eda mistru Vadaskovi.

Na pozadí Edova příběhu je cítit kritika socialistické společnosti, ve které je důležité, aby se splnil plán, i když nikdo nic nedělá, a byly prémie. To Eda, ačkoliv je sebevědomý frajírek, si uvědomuje, že není v pořádku, když se zkolauduje zfušovaná stavba. Možná i proto se film moc nevysílal.

Film je zajímavý i obsazením hlavních rolí mladičkým Jiřím Langmajerem a Danou Vávrovou, kterou určitě znáte jako Leontýnku ze slavné dětské duchařské komedie Ať žijí duchové. Tady už "Leontýnka" dospívá do plných ženských tvarů, o čemž diváka přesvědčí oblečená i neoblečená. A další raritou filmu je koncert Michala Davida se skupinou Kroky, na který Eliška coby fanynka vezme Edu. Podobně jako Jiří Langmajer je tady Michal David ještě mladým idolem dívek a žen. (-k-)

Režie: Jaromír Borek
Námět: Ivo Pelant, Jaromír Borek
Scénář: Ivo Pelant
Kamera: Jiří Šámal
Hudba: Ivan Kašlík
Země: Československo
Rok výroby: 1983

Hrají:
Jiří Langmajer (Eda Mařák)
Dana Vávrová (Eliška)
František Laurin
Helena Malehová
Oldřich Vinklát
Jana Vychodilová
Bohumír Starý
Bolek Skalski
Bronislav Poloczek (Malina)
Václav Mareš (ředitel učiliště)
Václav Sloup (zedník)
Ladislav Šimek
Josef Martin
Jan Kovář
Václav Šícha
Petr Čtvrtníček
Viktor Král
Marek Zoha
Tomáš Bobek
Miroslav Petrů
Aleš Jánský
Miroslava Kočková
Veronika Vrabíková
Tomáš Karcer
Stanislav Aubrecht
Dalibor Vinklář
Vladimír Švabík
Ladislav Gerendáš
Kamil Mařík
Antonín Brtoun
Aktualizováno: 5.2.2007