Každý milion dobrý

Co udělá syn, když jeho matka, majitelka prosperující firmy, začne rozdávat majetek potřebným, a na něj tlačí manželka, aby se staral o své budoucí dědictví?
2016, Česko, Délka: 91 min

Jiřina Bohdalová (85) (Irena Ditrichová)
Ondřej Vetchý (54) (syn Jarda)
Tatiana Vilhelmová (37) (snacha Jolana)
Viktor Preiss (69) (JUDr. Nebeský)
Jaromír Dulava (55) (JUDr. Vachuda)
Jitka Smutná (64) (Božena Tůmová)
Zdeněk Piškula (18) (vnuk Lukáš Ditrich)
Roman Štabrňák (32) (policista)
Miroslav Hanuš (53) (primář psychiatrie)
Martina Preissová (40) (soudkyně)
Jan Hrušínský (61) (souodní znalec z oboru psychiatrie)

Majitelka prosperující firmy Iren Ditrichová začne po rekonvalescenci z nehody rozdávat milionové sumy na dobročinné účely. Jejímu synovi a hlavně snaše se její počínání ani trochu nelíbí. I přesto, že majetek firmy a paní Ditrichové je několikanásobně větší, snacha lační po penězích a rozhodne se zbavit tchýni svépránosti. Dotlačí k tomu svému muže, Irenina syna Jaroslava, aby žádost podal. A už před podáním začne pracovat na vyšetřeních.

Jardův firemní právník Vachhuda pošle k Ireně soudního znalce. Rodinná hospodyně Boženka nic netušící Irene prozradí, že takto se vyptávali jejího muže předtím, než ho zbavili svéprávnosti. Rozzlobená Irena znalce i s jeho pomocníkem vyžene a střílí za nimi poplašňákem. Závistiví sousedé zavolají policii, která do domu vtrhne a odveze k výslechu. I tam se Irena chová rozzlobeně, takže je převezena na psychiatrii. Tamější primář naštěstí stojí za paní Irenou. Hlavní zásluhu na záchraně babičky má ale vnuk, který vyslechne rozhovor rodičů s právníkem a zavolá babiččina právníka doktora Nebeského.

I přes podplacená svědectví soud paní Irenu svéprávnosti nezbaví. Jenže paní Irena je nevyléčitelně nemocná a svou nemoc před rodinou tají. Když pak vyjde její nemoc najevo, syn Jarda pochopí, co ji k jejím darům vedlo, pohádá se s manželkou a spěchá do nemocnice usmířit se s matkou. Ona už ale o žádné usmíření nestojí. (-k-)

Režie: Zdeněk Zelenka
Produkce: Matěj Stehlík
Scénář: Zdeněk Zelenka
Kamera: Martin Šec
Hudba: Jiří Škorpík

Aktualizováno: 1.5.2018