Hraběnky

Původní seiál České televize o životě třígenerační rodiny žijící na vesnici, hospodařící na statku.
2007 Česko
Josef Abrhám67(Josef Hrabě)
Dana Hlaváčová62(Vlasta Hrabětová)
Zuzana Bydžovská45Brief(Marta)V prvním díle se se sestrami polévají u traktoru nahoře bez (zabrány jsou samozřejmě zezadu) a později leží na posteli v podprsence. Ve 13. díle je nahá v koupelně, ale buď zabraná bez hlavy (takže je to pravděpodobně dublérka) nebo od ramen nahoru.
Lenka Vlasáková35Brief-(Jarka)v 1. díle se se sestrami polévají u traktoru nahoře bez, zabrány zezadu
Andrea Elsnerová30Brief-(Hanka)v 1. díle se se sestrami polévají u traktoru nahoře bez, zabrány zezadu
Vladimír Dlouhý49(František)Martin manžel
Vlasta Chramostová80(Věra Koldová)
Lubomír Lipský84(Tůma)zemře v 1. díle
Richard Krajčo30Brief(Honza Chaba)ve 2. díle sedí u Stáni na posteli jen v kalhotech
Veronika Freimanová51(starostka Vítová)
Martin Stropnický50(Ing. Petr Vít)
Josef Vinklář76(Machonin)
Luděk Munzar74(Konrád)
Igor Bareš41(Kabrle)
Oldřich Vlach65(Maňas)
Petra Lustigová43(Stáňa)
Lucie Juřičková42(Makovcová)
Hana Seidlová44(Vachková)
Libuše Švormová71(Hojdová)
Jaroslava Obermaierová61(notářka)ve 2. díle u ní Hrabě podepisuje kupní smlouvu s paní Koldovou
Dana Batulková49(Dudová)
Jiří Langmajer41(Martin)ve 4. díle řidič nákláďáku
Jan Dolanský29(Jakub Vít)
Zuzana Vejvodová26Brief+(Alžběta)V 8. díle si nechá sklouznout ručník, zabrána je ale zezadu. v 15. díle má sice docela dlouhou milostnou scénu s Honzou, ale v šeru a zabíranou hodně decentně.
Marek Taclík34Brief(producent Maděra)
Nina Divíšková70(Františkova matka)
Jaromíra Mílová45(Kabrlová)
Marie Spurná58(Potužníková)
Hrabětovi jsou poměrně velká rodina tvořená hlavou rodinného klanu Josefem Hrabětem (Josef Abrhám), jeho ženou Vlastou (Jana Hlaváčová), čtyřmi dcerami Martou (Zuzana Bydžovská), Jarkou (Lenka Vlasáková), Hankou (Andrea Elsnerová) a nejmladší Alžbětou (Zuzana Vejvodová). Mužskou část prostřední generace zastupuje Martin manžel František (Vladimír Dlouhý), nejmladší pak vnuci Kristián (Marian Mundok) a Martina dcera Kristýna (Rozálie Kotyková).

Seriál byl natáčen od ledna do listopadu 2006 ve Vysokém Újezdě a Teletíně.

Na rozdíl od předchozích seriálů České televize jsou Hraběnky slabší, a to i přesto, že pocházejí z pera zkušené scénáristické dvojice Pelantových. Někdy se děj vyloženě vleče, jindy přeskočí o několik měsíců, aniž by to bylo nějak zřejmé. Vůbec s časem si autoři hlavu nelámali. Děj seriálu je situován do několika let, ovšem divák se musí orientovat podle toho, jaké je počasí (když je sníh, znamená to, že je zima:-) nebo jaké zemědělské práce probíhají. Většina zápletek vyšumí do ztracena, některé scény jsou vyloženě zbytečné, místy nepochopitelné. Nicméně zpracování seriálu je tradičně na vysoké úrovni, jak herecké výkony, tak po stránce technické. (-k-)

1/17 Dům u moře

Zatímco muži připravují kombajn na nadcházející žně, všechny tři dcery sklízejí na louce seno. Znenadání s přižene prudká bouře a holky spěchají s už naloženým senem domů, aby moc nezmoklo. Jenže na hrázi rybníka před nimi spadne ze stromu větev a traktor sklouzne do ryvníka. Holkám se naštěstí nic nestane, jen traktor je třeba druhý den ráno vytáhnout za pomoci souseda Maňase a jeho traktoru ke škodolibé radosti obyvatel vesnice. Poté nastává akce čištění a sušení traktoru, protože žně jsou za dveřmi a obilí se sklidit musí.

Do vsi přijíždí neznámí cizinec Honza (Richard Krajčo) a tak se mu tam zalíbí, že na obecním úřadě poptává nějakou stodolu, v níž by si mohl zřídit truhlářskou dílnu. Starostka Vítová (Veronika Freimanová) mu nabídne starý kravín a Honza přijímá. Ještě před tím, než dorazil na obecní úřad se Honza setkal s Jarkou, která se do něj zamilovala. I Honzovi se Jarka líbí, není ale lhostejný ani k půvabům hostinské, v jejíž hospodě (zřejmě jediné ve vsi) se hned první den stavil na pivo.

Bouřka si přece jen vybrala svou daň. Úprk před bouří a deštěm nepřežil starý Tůma (Lubomír Lipský), většinou obyvatel vesnice neoblíbený, Hrabětovými zvláště. I přesto mu jdou na pohřeb a tam se Josef od starostky dovídá, že o Tůmovo pole, o něž má už dlouho zájem, má zájem i někdo další a prozradí mu, kde najít Tůmovu sestru Koldovou (Vlasta Chramostová), která pole dědí. A to i přesto, že tím druhým zájemcem je starostčin manžel. Jenže, co by právě on, úspěšný manažer, dělal s polem? Josef neváhá a vypraví se za paní Koldovou do domova důchodců. Tam už ho ale předběhla dcera paní Koldové s inženýrem Vítem. Zdá se, že je vše ztraceno, navíc když paní Koldová vzpomene Josefům dávný hod kamenem do jejich okna. Zdá se ale, že přes to všechno je Josef paní Koldové sympatický, tím spíš, když jí na radu ošetřující sestřičky přinese Kalvádos. Jediný problém je v tom, že dcera už za pole vyinkasovala zálohu. (-k-)

2/17 - Bohatá úroda

Paní Koldové se Hrabě zalíbil, mj. i díky jeho slivovici, takže se nakonec rozhodla prodat pole jemu. Dcera paní Koldové z toho moc nadšená nebyla, ale nemohla proti tomu nic dělat. Nadšeny nebyly ani Hrabětovy dcery. Peníze z úrody obilí, která byla letos mimořádně bohatá, půjdou zase do půdy. Marta s rodinou se proto odstěhovala do bytu k manželově matce a Jarka si alespoň našla místo na plný úvazek ve slepičárně. Jen Hanka zůstala pomáhat rodičům, i když radostí zrovna neskáče. Na vyměřování pole po Tůmovi se přijela podívat paní starostka a při té příležitosti vysvětlila Hraběmu, že nechce, aby tam vznikla průmyslová zóna, proto mu prozradila, že o pole má zájem i její manžel. V malém bytě se ale Marta s Františkem začínají hádat a Kristián se jede podívat za dědečkem, ovšem doma řekne, že jede za kamarádem.

Jarka se zajímá o nového přistěhovalce, se kterým se seznámila hned při jeho příjezdu. Na schůzi v hospodě se dovídáme jeho jméno, Jan Chaba. Snaží se hlavně zjistit, jestli je ženatý. Od holičky se dozví, že spává u Stáni v hospodě. Což je pravda, ale jejich vztah je spíše o tělesných potřebách než o lásce. I když Stáně se cizinec také líbí. Ten si lehce naklonil obyvatele obce tím, že si k sobě vzal psa Šoustáka po zesnulém Tůmovi. Na milost jej bere i starý Machonin (Josef Vinklář), zřejmě jediný Tůmův přítel, a to i přesto, že mu Šousták roztrhal patnáct králíků.

Za Janem přijíždí záhadný Ukrajinec ve starém Mercedesu a přiváží mu jakýsi úřední dokument. Zpočátku se zdá, že jsou dobří přátelé, ale při další návštěvě, na níž hlavního Ukrajince doprovází ještě dva další, se s ním Jan moc rád nevidí. (-k-)

3/17 Štrůdl

Jarka dala v drůbežárně výpověď, protože se jí nelíbilo, jak tam zacházejí se slepicemi. Museli totiž jednu halu slepic rozprodat. Šedesát si jich koupil i přiopilý Kabrle, který při tom bohorovně předběhl všechny ostatní. Ovšem doma už na spěch neměl a nechal slepice na vozíku za autem pod plachtou. To se nelíbilo na kole kolem projíždějící Jarce, která Kabrleho přiměla, aby slepice vypustil na vzduch. Zastal se jí i Honza, který kolem projížděl pro změnu autem. Jarka je do Honzy zamilovaná až po uši.

V hospodě na zábavě se sejde celá vesnice, jen Hanka zůstane doma. Jarka se těší, že se tam setká s Honzou, což se jí skutečně podaří a okonce si potykají a zatančí si spolu. Jenže den na to za Honzou přijíždí jeho budoucí žena, Ruska Nina, s níž má Honza dceru Kaťju. Vzápětí se to dozví i Jarka, když přinese Honzovi čerstvě upečený štrůdl.

Nejstarší Hrabě vyzve k tanci starostku, což se moc nelíbí jejímu manželovi. Je ale tak opilý, že pokus o konflikt skončí dřív, než začal. Na druhý den to ale manželce připomene s tím, že je s Hrabětem nějak často. Manželka se samozřejmě urazí.

Na statek se vrací Marta s dětmi. Její manžel František totiž přivezl z nemocnice svou nemocnou matku, aniž by se jí před tím slůvkem zmínil. Vypadá to, že rozvod je na spadnutí. (-k-)

4/17 V mezích zákona

K Hrabětovým přichází kontrola z finančního úřadu. Účty jsou sice v pořádku, ale Josef se tak náhodou dozví, že jeho žena vede dvě účetnictví. Občas totiž něco prodala bez jeho vědomí, aby mohla přilepšit dětem a vnukům, Josef má jen svoje pole a stroje a nic jiného často ani nevnímá.

Nina si poprvé vyšla do obchodu, kde se potkala s Hankou. Ta ji pozvala k nim na návštěv, když jsou teď sousedé. Honzovi se na návštěvu moc nechtělo, ale odmítnout nemohl. Návštěva se odbyla trochu v křečovitém duchu, jen Nina byla upřímná a někdy až moc otevřeně odpovídala na dotazy Hrabětových. To jí také Honza po návratu domů vyčetl, což odstartovalo první vážnější hádku. Jinak se zdá, že se mu začíná dařit, o jeho nábytek mají zájem i zahraniční kupci.

Z Prahy se k rodině vrací nejmladší dcera Alžběta (Zuzana Vejvodová), režisérka natáčející svůj první film. Během natáčení ale došly peníze, a tak se Alžběta přijíždá na čas uchýlit domů. Cestou si stopne náklaďák se sympatickým řidičem Milanem (Jiří Langmajer). Tomu se porouchá auto, a ak musí na noc zakotvit u Hrabětů. Tam si padne do oka s Hankou a slíbí jí, že se za deset dní vrátí. Hanka tomu moc nevěří, ale naděje umírá poslední.

Naopak z domu odchází Marta. Poslední dobou moc nevychází se svým otcem, v kadeřnictví náhodou zaslechne jak ženské jejich rodinu pomlouvají. A tak využije Martina, za svítání s ním odjede pryč a děti nechá na zámku. (-k-)

5/17 Mezinárocní zápas

Přichází zima a s ní Vánoce. Nina se setkává s Hrabětovými na ledě místního rybníku a od Jarky si půjčí brusle. V mládí závodně krasobruslila a teď předvádí, že ještě všechno nezapomněla. Za Honzou přijíždějí její bratři, aby mu vysvětlili, že s Ninou mají nějaké dohody. Po krátké bitce se usmíří, Nina se Honzovi večer za bratry omlouvá. Vánoce jsou u Honzy s Ninou bohaté, hlavně díky bratrům. Honza na radu Alžběty koupí Nině brusle. Obchody mu bohužel nejdou, o starožitné almary už není zájem a na další dřevo nemá Honza peníze. Nina jde proto za starostkou a domluví se s ní na koupi lesního polomu na dřevu, aby Honza mohl dál vyrábět.

K Hrabětovům přijíždí Marta, otcem Josefem je ale přivítána chladně, a ta hned zase odjíždí a děti nechává na statku, kde je jim dobře. Na Vánoce přijíždí s dárky i Martin manžel, kterému se Josef omlouvá a z problémů viní Martu. Marta totiž není jeho dcera, manželka Vlasta ji měla jako mladá s Gejzou, který ji opustil. Šousták, o kterého se po smrti Tůmy stará Honza vběhne na Štědrý den k Hrabětovům, zatímco jsou na půlnoční, a udělá v domě nepořádek a dost možná pokryje fenu Dášenku, která právě hárá. Dášenka je Vlastina chlouba, těšila se, že bude prodávat štěňata a teď tohle.

Na svahu za obcí, kde sáňkují děti, se potkává Honza s Jarkou. Jarka je do Honzy pořád zamilovaná a Honzovi se Jarka taky líbí, jenže je tu Nina a její bratři. Za Hankou přijíždí mezi svátky kamioňák Martin, ale jen na skok, musí zase pokračovat s nákladem do Mnichova. Nina se seznamuje s Hansem Jürgenem, který ve vsi koupil starou myslivnu, která jeho rodině kdysi patřila. Německo-ruská konverzace jim moc nejde, ale Hans obdivuje Nininy piruety. (-k-)

6/17 Záchranáři

Vztah mezi Honzou a Ninou se moc nelepší, spíš naopak. O Ninu projevuje zájem Hans Jürgen, snaží se ji podporovat v bruslení, Nina ale odmítá. Hans se ve vsi, v níž jako dítě žil, pomalu zabydluje, k Hrabětovým si přichází koupit vajíčka a mléko.

Maňas, Kabrle a Kulich vysekají do ledu na rybníce díru, aby mohli chytat ryby. Chytí se do ní ale Nina, která na bruslích táhne sáňky s Káťou. Naštěstí kolem projíždí na koni Jarka, snaží se ji zachránit, ale led kolem díry nebezpečně praská (nebo se Jarce honilo hlavou ještě něco jiného). Jarka proto raději doběhla pro pomoc místních dobrovolných hasičů - Maňase, Kabrleho a Kulicha. Když ti přijedou k rybníku, Nina je pryč. Podařilo se jí vylézt samotné.

Honza vozí dřevo z polomu v lese, které mu se starostkou zařídila Nina. Na pomoc mu s traktorem přijedou Hraběnky, a to i přes nesouhlas jejich otce. Akci organizuje nejmladší Alžběta, které je Honza sympatický. Pomůže mu prodat almary, které Honza vyrobil původně pro bazar. Alžbětin známý v Praze, který almary koupil, nabídne Honzovi další kšeft, chce po něm vyrobit sudy. Honza si s Alžbětou po cestě do Prahy a zpátky o sobě povyprávějí mnohé z toho, s čím se jiným raději moc nechlubí. O Honzovi se tak dozvídáme, že byl ve vězení, protože kdysi bral a vařil pervitin. Alžběta se Honzovi na oplátku svěří, jak to bylo s natáčením jejího filmu.

Inženýr Vít vyčítá své manželce, starostce prodej Tůmova pole Hraběti. Z fondů evropské unie má totiž u vesnice vyrůst průmyslová a nákupní zóna, takže cena pozemků výrazně stoupne. My víme, že starostka v blízkosti obce průmyslovou zónu nechce. (-k-)

7/17 Kozy

Zima je pomalu za námi a nastává doba jarních prací. Jarka odjela na operaci do nemocnice. Nechala si zvětšit prsa. Dopředu to řekla jen matce a sestrám, otec se to dozvěděl až po jejím návratu. Nadšený sice nebyl, ale vzal to sportovně, a když si v hospodě dělal z Jarky Kulich srandu, dal mu pěstí. To ho ovšem přišlo trochu draho, neboť Kulich si vzal právníka a požaduje po Hrabětovi odškodné. Název tohoto dílu je takový dvojsmyslný, protože Jarka přes léto opravdu chodí pást kozy.

Marta se trápí rozchodem s rodinou a dětmi a řeší deprese alkoholem. Často si volá s matkou, která si kvůli tomu pořídila mobil. Za Hankou opět přijíždí Martin a zve ji na cestu po Evropě. Hanka se zdráhá, ale sestry ji přemluví, ať jede. Alžběta se nabídne, že za ni bude pracovat na statku, takže svolí i otec. Ženské z vesnice si mají zase o čem povídat, když vidí Hanku odjíždět kamionem.

Nina chystá svatbu a požaduje po Honzovi peníze. Ten jí nakonec dá celých pětadvacet tisíc, které dostal za prodej skříní. Ani to ale Nině nestačí a žádá o dalších deset tisíc Hanse Jürgena, kterému za to nabízí sex. To Hans jako pravý gentleman odmítne a dá Nině peníze jako svatební dar. Svatba Honzy s Ninou se vydařila, ale jejich vztahy se stále moc nezlepšují. NIna by chtěla pracovat, už si předběžně domluvila místo v nemocnici jako pomocný personál. O dceru Káťu by se musel starat Honza v dílně. Ten nakonec svolí k tomu, že to alespoň vyzkouší. Má teď totiž spoustu práce, snaží vyrobit sud, který slíbil Alžbětině známému v Praze. Na pomoc si přizval Machonina, který pracoval v pivovaru a sudy vyráběl a ž do doby, kdy dřevo nahradil hliník.

Podnikatel Vít jen tak mezi řečí navrhne své ženě, starostce, že by na ni přepsal své auto a polovinu domu, jen tak pro všechny případy. I když se snažil, aby to vyznělo, jako že nic, je zřejmé, že k tomu má nějaký konkrétní důvod. V dalších dílech se dozvíme jaký. (-k-)

8/17 Honza a Saša company

Sud vyrobený Honzou a Machoninem se moc nepovedl. Teče z něho jako z řešeta. Machonin se ale nevzdává. Ještě ten večer, opilý po cestě z hospody se stavuje u Honzy doma a nabízí mu své úspory na zakoupení strojů. Druhý den jdou spolu za starostkou potvrdit svoje partnerství ve firmě. Starostka Honzu před Machoninem varuje, ale tomu stejně nic jiného nezbývá než Sašu, jak Machonin chce být nazýván křestním, do firmy přibral.
¨
Alžběta se snaží pomáhat na poli i na statku, moc jí to ale nejde, a tak požádá Honzu, jestli by jí nepomohl vyvézt hnůj ze stáje. Honza pomoc přislíbí, ale ještě před tím se s Alžbětou začnou vášnivě objímat, líbat a navzájem svlékat. Honza se ale včas zarazí a k ničemu nedojde. To ještě netuší, že Nina se druhý den v nemocnici zdrží. Když ji tam ale Honza hledá, vrátný tvrdí, že už šla pryč, jsou Velikonoce, tak co by tam kdo dělal, když nemusí. Nina se vrací až ráno a tvrdí, že spala u kolegyně, protože jí ujel autobus. Další Honzovu výčitku, kde vzala tolik nových šatů, Nina odráží tím, že nejsou nové, ale ze sekáče.

Za Alžbětou přijíždí producent jejího filmu, který sehnal peníze na další natáčení. Alžběta se ním vrací do Prahy a skončí s ním v posteli. Tam se dozví, že její režii bude usměrňovat někdo jiný, protože investorům se film nezdá příliš zajímavý, aby vydělal dost peněz. Alžběta se naštve a vrací se zpátky na vesnici. Honza pro ni musí přijet na nádraží, protože jí ujel poslední vlak. Do rána přespí Alžběta u Honzy v dílně. Je to právě tu noc, kdy se Nina nevrátila domů. Dceru Káťu hlídala Jarka, které ji do píče svěřil už ráno Honza, za což slíbil doťuknout ten hnůj. Jarce se starost o dítě evidentně zamlouvala.

Babička Vlasta se domlouvá s Martou, že přijede v sobotu s dětmi do města. Tajně, aby o tom děda Josef nevěděl. Ve městě je právě pouť, děti se baví a krmí se spoustou dobrot. Malé Kristýnce je z toho večer špatně a zvrací. Josef asi něco tuší, ale neříká nic. Na velikonoční pondělí přichází navštívit paní Koldovou do domova důchodců. Ta ho nařkne z toho, že je spekulant a že ji oškubal. Na jejích bývalých pozemcích (a spoustě okolních) se má totiž stavět a investoři už si jezdí obhlížet terén. (-k-)

9/17 Čarodějnice

Honzovi s Machoninem se podařilo vyrobit neprotékající sud. Oba z toho mají radost, Machonin hned nechal natisknout vizitky a do hospody přišel v obleku. Honzovi utekla Nina i s Káťou, nechala mu dopis, že odjíždí k matce na Ukrajinu. Na cestu se sudem do Prahy se k Honzovi přidá Alžběta, která si chce od svého bývalého přítele producenta odvézt své věci.

Jaro je v plném proudu, zemědělci sejí a sázejí, mládež připravuje pálení čarodějnic. Na výrobu čarodějnice sebere Kristián Jarčino oblečení, čímž tetu silně vytočí, takže se za ním žene přes půl vesnice. Jenže v noci přijde mráz a klíčící lán máku Hrabětových zmrzne. Zdá se, že letos bude špatná sklizeň.

Starostčina manžela zatkla kriminální policie zřejmě v souvislosti s plánovanou výstavbou na pozemcích u obce. Na kauci byl propuštěn, ale to paní starostce starostí neubralo.

Z výletu po Evropě se v kamionu s Martinem vrací Hanka. Martin se chce s Hankou pomilovat i v Čechách, jenže při couvání do lesa před Jarčinou vesnicí zapadne, a tak jej musí otec Hrabě přijet vytáhnout traktorem. Rodina Hanku bouřlivě přivítá, Martin se ale nezdrží, musí hned odjet do Bulharska. Několik dní se neozývá a Hanka začíná mít trochu strach, co se děje. Jarka se sbližuje s Hansem. Učí ho jezdit na koni a přijme jeho pozvání na výstavu moderního umění a poté na oběd. Zdrží se spolu až do večera a na rozloučenou Jarka Hanse vášnivě zulíbá. Je prostě zamilovaná, dokonce si koupila němčinu pro samouky.

10/17 Výhodná nabídka

Úroda je letos opravdu špatná, z obilí není nic a brambory jsou maličké. Kabrle a spol si udělají z Hraběte legraci, když mu namluví, že Kabrlemu vyrostly na zahradě obrovské brambory, prý nový druh, ukrajinské mrazuvzdorné kartofle. Jenže skutečnost je taková, že brambory nakoupili v konzumu a zahrabali je do záhonu, což svému muži prozradí jeho žena Vlasta, která tytéž brambory také kupovala. Za Hrabětem přichází Vít se dvěma společníky a nabízejí mu za jeho pole šest milionů. Hrabě odmítá, a tak se Vít schází s jeho ženou a snaží se ji přesvědčit. Doplní, že zájemci jsou ostří hoši a mohli by se prodeje polností dožadovat i jinak. A aby Hrabětovou popíchl, naznačí jí, že její muž má poměr s jeho ženou, s níž on je už ženatý jen formálně. Mezitím to vypadá, že Vít chce spáchat sebevraždu, prostřelí ale jen topení, u něhož ho najde jeho žena po návratu z práce. (Tenhle scénáristický záměr se sebevraždou je buď natolik složitý, že pochopit jej zřejmě vyžaduje mimořádné duševní schopnosti, nebo je to totální blbost)

Jarka se sbližuje s Hansem, po výletě s prohlídkou mostu u něj přespala a ráno si přátelsky popovídala s jeho matkou. Alžběta se zase sbližuje s Honzou, jehož Nina je za horami (doslova:-). Jan Hanka je smutná, že se Martin neozývá a bojí se, že se mu něco stalo. Navíc se jí občas udělá nevolno, v jiném stavu ale prý není. Vše vrcholí na oslavě Hančiných narozenin, na něž jsou pozváni Hans i Honza. Hanka zůstane ve svém pokoji a poprosí Alžbětu, aby ostatním řekla, že jí není dobře. Alžběta se jí snaží s Honzou pomoct, a když se zjistí, že má strach o Martina, Alžběta navrhne, že si udělají výlet do Jablonce. Honza totiž kamionem vozí korále. Jakoby je nemohl vozit z Budějovic, a i kdyby, jak chce Alžběta najít kamion s Martinem v Jablonci? Třeba uvidíme v dalším díle.

11/17 Rodinná oslava

Honza, Alžběta a Hanka vyrážejí hledat Martina. Najdou jen jeho bratra, od něhož se dozví, že Martin je pěkný proutník. Je jasné, že k Hance se nevrátí a ta může být nakonec ráda, že to skončilo tak, jak skončilo. Honzu přijíždí navštívit bratři Niny. Rozmlátí mu nábytek a chtějí po něm padesát tisíc, pro začátek. Starostka na schůzi rezignuje na svoji funkci, kvůli problémům jejího manžela.

Děda Josef se pokouší smířit s Martou. jede ji s Kristiánem navštívit do nového bydliště, kde Marta zpívá s romskou kapelou. Domluví se, že za čtrnáct dní Marta přijede a udělají si takovou malou rodinnou oslavu. Babička Vlasta chystá kačeny a protože se jí zdají dvě málo, rozhodne se ještě jednu nebo dvě přidat. Protože kachny nemají přistřižená křídla, rády sedávají nad vraty. Vlasta se je odtamtud pokusí vypudit proudem vody, což se jí stane osudné, protože nad vraty vedou elektrické dráty. Marta přijíždí ve chvíli, kdy Vlastu odváží pohřební vůz. Z rodinné oslavy se stává smuteční tryzna. Při odchodu z kostela se Martě představí její biologický otec, hned ale zase odchází.

12/17 Dědictví

V seriálu se objevuje nová postava. Z Ameriky, kde studuje, přijíždí starostčin syn Jakub. Jeho otce, Ing. Víta už v jeho přítomnosti odsoudili za podvody na dva roky vězení. Ten se i nadále snaží přimět Hrabětovy k prodeji pozemků, konkrétně láká Jarku na milionový podíl, který jí po smrti matky patří. Občané obce se postaví na za starostku a požádají ji, aby ve funkci zůstala.

Honza je zasmušilý a všiml si toho i starý Machonin. Hanka s Bětkou mu uklízejí poničený dům a přitom se s ním opijí. V opilosti Alžběta vyzvídá, zda se Honza Hance líbí a jestli by ho chtěla. Honzu opět přijíždí "navštívit" ruští kamarádi. Hanka s Alžbětou mu chtějí jít na pomoc, ale otec jim zakáže. Sám vezme brokovnici a nezvané návštěvníky vyžene, když zpracovávají Honzu. Pak ještě pro uvolnění vzteku a smutku střelí do elektrických drátů, kterými se zabila jeho manželka.

Na statek se vrací Marta a začíná se starat o otce i o své děti. Zatímco o otce se stará laskavě, na děti začíná zbytečně křičet. Otec jí dá jasně najevo, že na děti kničet nebude. Marta se urazí a chystá se znovu k odchodu, zastaví ji ale Kristián její písničkou, kterou se naučil hrát na kytaru a naučil ji i dědu. Ostatní holky Martu podezřívají, že se na statek vrátila kvůli penězům z dědictví. Po návratu od notáře nechává otec dcery o samotě, ať samy rozhodnou, zda pozemky prodají nebo ne. Možná trochu překvapivě se pro prodej vysloví Jarka, která už má práce a poli dost a chtěla by se vdát za Hanse. Alžběta se hlasování zdrží a Hanka je proti prodeji. Rozhodující slovo má tedy Marta a ta se překvapivě přikloní na stranu hospodaření. Jarka , která v minulém díla Hansovu nabídku odmítla, jej nyní sama žádá o svatbu, chtěla by se vdát co nejdříve.

13/17 Milionář

A je tu opět zima a s ní Vánoce. Malá Kristýnka prodává po vesnici lístky na vánoční koncert, ani by někomu něco řekla. Máma Marta se kvůli tomu na Kristýnku rozzlobí, ostatní rodina ji hájí a začne zkoušet vánoční písně. Jen toho koncertu jsme se nějak nedočkali.

Hrabě navštěvuje opět paní Koldovou s kyticí a placaticí, aby jí udělal radost. Ona ho žádá, aby uplatil někoho v domově s pečovatelskou službou, aby ji tam vzali mimo pořadí. Dává mu na to svých ušetřených třicet isíc. Chudák Hrabě je poctivý a s úplatkem si neví moc rady, a tak hledá, kdo by mu pomohl. Nabízí se Alžběta, která je v tomto směru jeho pravým opakem.

Honza se Sašou nestíhají vyrábět sudy, taková je po nich poptávka. To Kulich s Maňasem nemají do čeho a nabízejí se Honzovi jako pomocníci. Pod Machoninem ale pracovat nechtějí a toho zase nechce vyšoupnout Honza. Na štědrý den, který tráví Honza se Sašou spolu, nabídne Honzovi Machonin, že se stáhne do ústraní a bude jen tichým společníkem.

Marta zůstává na statku a snaží se otci Josefovi (nutno podotknout, že nevlastnímu) nahradit ženu. Až si toho všimne i Jarka a otce na to upozorní. Něco pravdy na tom asi bude, protože jedno ráno Marta nenápadně schválně čekala v dolní koupelně nahá, až tam přijde Josef. Ten se ale sbližuje se starostkou, na stráni za vsí se poprvé políbí a pak si dají schůzku v kavárně (kde se to v nich tak najednou vzalo?). Na schůzi v hospodě se obyvatelé dohadují, jak to bylo se zájmem investora o pozemky v katastru jejich obce, a spekulují, kdo, proč, jak a nač. Hrabě prohlásí, že mu investor skutečně nabídl deset milionů, ale on pole prodat nechce.

Honzovi přichází do dílny pomoct Hanka s Bětkou a navrhnou mu, aby vyrobil ledový windsurfing. Jenže vítr nefouká, a ak Alžběta přemluví Kabrleho, Kulicha a Maňase, aby ji po zamrzlém rybníku tahali (ti chlapi jsou ale tak blbí). Honza se dál sbližuje s Hankou, na Silvestra ji vytáhne na rybník a na vylepšeném windsurfingu jezdí s větrem o závod (škoda, že se v pozadí nehne ani větvička). Hanka stráví s Honzou i silvestrovský večer a vypráví mu o sobě.

Jarka s Hansem vybírají snubní prstýnek a po Vánocích se chtějí brát. (-k-)

14/17 Nejdelší most světa

Starostka Vítová odváží manžela do vězení. Po cestě zpátky jí volá hrabě, tím ale jejich komunikace v tomto díle končí. Hrabě navštěvuje paní Koldovou, aby ji napřed trochu napnul a pak sdělil, že její přijetí do jejího vysněného domova je zařízené. Jenže paní Koldová už se stěhovat nechce, protože hrají s ostatními kanastu. A těch třicet tisíc na úplatek oželí.

Za Honzou přijíždí Nina, ale jen proto, aby mu nechala dceru Káťu. Honza se domluví s Hrabětovými, že Nina bude přes den u nich a oni mu nabídnou, aby se k nim přestěhoval. Alžběta se tak nenápadně snaží sblížit Honzu s Hankou, i když sama po Honzovi taky pokukuje. Kristýnka na Káťu trochu žárlí, ale časem se to usadí. Zato Hanka je z malé Niny nadšená a zdá se, že jsou si s honzou zase o něco bližší.

Na návštěvě u Hrabětů je Hans s matkou. Hrabě se ho ptá na jeho práci, na mosty a Hans ochotně ukazuje plány mostu, který by měl vést přes Beringovu úžinu z Kamčatky na Aljašku. Vychází tak najevo, že Hans je tak trochu blázen. Jarka ho má ale přesto ráda a po dvou měsících trucování paní Jürgenové se k němu stěhuje. (Tady je opět jedno slabší místo - jak prostí zemědělci, bez urážky, poznali, že Hansův projekt je utopie a kde bere Hans peníze, když evidentně nikde nepracuje? A proč se jeho matka urazila, muselo jí přece být jasné, že pravda jednou vyjde najevo).

Sníh pomalu slezl a děj se posouvá až k Velikonocím. Jarní práce na poli jsou v plném proudu, počasí jim, zdá se, přeje. Marta se domluví s otcem, že prodají krávy a pořídí si místo toho ovce. Aby u nich mohl být pes Šousták, darují "pudla" Dášenku paní, od níž ji koupili. U ní se bude mít líp a může z ní být šampionka.

Marta se stále snaží otce (i když je nevlastní) sbalit. Všimne si toho už i Alžběta a řekne jí na rovinu, ať ho nechá být. (-k-)

15/17 Návštěva

Alžběta dostala nabídku moderovat televizní magazín a odjíždí z rodného statku. Ještě před tím se rozloučila s Honzou a společně stráveno nocí spolu ukončili vztah. Alžběta klade Honzovi na srdce, ať opatruje sestru Haničku a vlastně mu ji dohazuje.

Zatímco Honza veze Alžbětu na nádraží, do sudařství jej přijíždějí "navštívit" ukrajinští bratři Niny. Zastihnou tam jen Machonina, který se chabě snaží bránit jejich demolování. Machoninovi se sice nic nestane, zato psa Šoustáka těžce zraní. Machonin jej odveze na vozíku domů, ošetří jej, oblékne se do tmavého obleku, do kapsy si dá jeden fajnový doutník, otevře si láhev, celou ji na ex na zápraží svého domku vypije a zemře. Symbolické (a trochu kýčovité) je to, jak poslední láhev hozená na hromadu ostatních, které Machonin za léta holdování alkoholu vypil, způsobí protržení ohrady, která hromadulahví drží, a lahve se vysypou na silnici. V závěti vše odkázal Honzovi, který v jeho domku po měsíci najde už skoro uzdraveného Šoustáka. Machonin jej zavřel se spoustou žrádla a vody v jedné z místností, aby se tam v klidu mohl vylízat z ran.

Starostku Helenu přichází navštívi t Marta. Sdělí jí, že si na Josefa nemá dělat naděje, ten že je její. Josef o tom samozřejmě neví a diví se, proč se mu Helena najednou vyhýbá a nebere mu telefon. Helena raději odjíždí na pět týdnů lázní, aby si vše v klidu ujasnila. Hned po návratu z lázní se stavuje za manželem ve vězení, ten je jako obvykle sarkastický. Před domem ji čeká Josef.

Marta se rozvádí. Několik dní před rozvodem přijíždí na statek její manžel. Pomáhá Josefovi s prací, večer se s ním opije a prozradí mu, jak se na něj dívá Marta. Josef konečně pochopí a jemně, ale jasně Martě řekne, že on její muž nikdy nebude, má ji rád jako dceru.

Jarka bydlí u Jürgenových, zatím stále jako svobodná. Paní Jürgenová se jí snaží přimět ke svatbě s Hansem. Jarka však chce napřed vědět, jak je to s jeho duševní chorobou. Paní Jürgenová nechce dát Jarce kontakt na doktora, který Hanse léčí a opět naznačí, že kdyby byla jeho ženou, bylo by to něco jiného. (-k-)

16/17 Vyrovnané účty

Rozvodové stání Marty a Františka bylo odročeno a oba se zase dali dohromady. Zasloužil se o to především otec Hrabě, který Martě jasně řekl, že nemůže být jeho ženou. To způsobilo, že Marta se vrátila ke svému manželovi a odjela ze statku s ním i s dětmi. Přes léto, hlavně o žních pomáhá na statku i Honza, kterému zase s Káťou pomáhá Hanka. Z Prahy přijíždí i Alžběta.

Hrabě se nadále sbližuje se starostkou, byla dokonce u Hrabětů na dožínkách. Hrabě e kvůli ní rozhodl prodat pozemky i statek a přestat s hospodařením, a to i přes letošní velmi dobrou úrodu. Jenže investor, který měl před časem o jeho pozemky zájem, už koupil jinde, takže mu nezbývá nic jiného, než dál sedlačit. Starostka Helena musí o vztahu s Hrabětem říct svému muži, za nímž jede do vězení s oporou v podobě syna Jakuba.

Hanse Jürgena pozvali na stavební úřad do Německa, aby je seznámil se svým projektem mostu. Hans tam dojel i s Jarkou, jenže ho po několika minutách násilím vyhodili. (Taky pěkná blbost, proč by ho zvali, kdyby jeho návrh byl tak nesmyslný, něco o tom přece vědět museli, jinak by ho nezvali)

Kabrle, Kulich a Maňas vymýšlejí legrácky, kterými si dobírají Hraběte. Sežerou mu zatoulanou ovci a potom si od chovatele z vedlejší vesnice vypůjčí, kterou Hraběti podstrčí, aby jej mohli jakože obvinit z krádeže. Hrabě se jim ve spolupráci s Alžbětou a hostinskou Stáňou pomstí. Alžběta natočí reportáž o nemoci šílených krav, která se přenáší i na ovce, na nichž byla zjištěna u chovatele v Maletíně, u Josefa Hraběte. Stáňa jim pak reportáž pustí z videa pozdě v noci, když jsou v podroušeném stavu v hospodě. Všichni tři šprýmaři ráno nastoupí k obvodnímu lékaři, který je nechá převézt sanitkou na záchytku. Po návratu vpadnou ke Stáně do hospody, vezmou si své štamgastské půllitry a prohlásí, že už je tam nikdo neuvidí a bez nich že hospoda zkrachuje. Nebýt přítomnosti Martina, možná by to odnesla i Stáňa. Martin se totiž zničeho nic objevil u vrat statku. Řídil opilý a způsobil dopravní nehodu. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale Martin pochopitelně přišel o řidičák, a tak se rozhodl hledat práci u Hrabětů. Hanka i ostatní se však k němu obracejí zády, a tak hledá útočiště a něco k snědku v hospodě. (-k-)

17/17 Louky naproti

Helena jede navštívit manžela ve vězení, aby mu řekla o svém vztahu k Hraběti. Manžel ji ale předběhne svým návrhem na rozchod, o Hraběti už ví, zřejmě z dopisu od nějaké dobré duše. Hrabě je předvolán před přestupkovou komisi za sežranou zeleninu paní Kabrlové a fiktivní reportáž o nemoci šílených krav. Díky hysterické paní Kabrlové se komise zvrhne ve frašku.

Martin se vytrvale snaží získat Hanku. Střetne se kvůli tomu i s Honzou, který zase nedokáže zapomenout na Alžbětu. Když to Hanka pochopí, vrací se k Martinovi, který zatím stanuje u rybníka. Jenže Martin už tam není, je u nich doma, kam ho vzal otec hrabě.

Jarka s pomocí Alžběty řekne Hansovi, že jej má ráda a chce si ho vzít, ale ať si přestane hrát na inženýra a stavitele mostů. Krátce nato Hanse odvezou do sanatoria. U Honzy se opět objevuje Nina a žádá ho o rozvod. Našla si bohatého ruského Němce. Honza si chtěl nechat Káťu, ale nakonec se dal přemluvit. Na Mikuláše se v hospodě setkává s Jarkou, která teď bydlí u kamarádky, a nabídne jí, ať u něho pracuje. A nezůstane jen při práci, poté co se Hanka smiluje na d Martinem, se dají dohromady Honza s Jarkou.

Agenti realitní kanceláře po projeveném zájmu ze strany Hraběte přicházejí s nabídkou, která se vyšplhá až na devět milionů. Po rodinné poradě se Hrabětovi rozhodnou pozemky i s domem prodat. Otec Hrabě si koupí dům v jiné vesnici, kam za ním jezdí Helena i děti. Všichni se tam společně sejdou ve svátek ve společné rodinné pohodě. A Hrabě uvažuje o tom, že by koupil protější louky. (-k-)
Režie: Jaroslav Brabec
Scénář: Ivo a Eva Pelantovi
Kamera: Petr Koblovský
Hudba: Jan Jirásek
Země: Česká republika
Rok výroby: 2007

Hrají:
Josef Abrhám (Josef Hrabě)
Jana Hlaváčová (Vlasta Hrabětová)
Zuzana Bydžovská (Marta)
Lenka Vlasáková (Jarka)
Andrea Elsnerová (Hanka)
Zuzana Vejvodová (Alžběta)
Rozálie Kotyková (Kristýna)
Marian Mundok (Kristián)
Vladimír Dlouhý (František)
Vlasta Chramostová (Koldová)
Lubomír Lipský (Tůma)
Richard Krajčo (Honza Chaba)
Veronika Freimanová (starostka Vítová)
Martin Stropnický (Ing. Petr Vít)
Josef Vinklář (Machonin)
Luděk Munzar (Konrád)
Rudolf III. Hrušínský (Kulich)
Igor Bareš (Kabrle)
Oldřich Vlach (Maňas)
Petra Lustigová (Stáňa)
Lucie Juřičková (Makovcová)
Lenka Krobotová
Hana Seidlová (Vachková)
Libuše Švormová (Hojdová)
Andrej Bestčastnyj (Aljoša)
Jaroslava Obermaierová (notářka)
Zdeněk Štěpánek (farář)
Dana Batulková (Dudová)
Nina Divíšková (Františkova matka)
Katerina Volochyna (Nina)
Roza Kolleyeva (Kaťja)
Jaromíra Mílová (Kabrlová)
Václav Sloup (JUDr. Šustr)
Simona Chytrová (dělnice v drůbežárně)
Libuše Švormová (Hojdová)
Jiří Langmajer (Martin)
Hartmut Krug (Hartman)
Marie Spurná (Potužníková)
Marek Taclík (Maděra, producent)
Jan Dolanský (Jakub Vít)
Aktualizováno: 11.9.2007