Horká kaše

Ne metalová hudba, ale lhostejnost a nezájem je příčinou krutosti a cynického přístupu k životu mladé generace.
1988 Česko délka: 83 min
Daniela Kolářová41(Adamová)matka Lucie
Lucie Bílá22(Lucie Bílá)zamlada skutečně zpívala se skupinou Vitacit
Dana Syslová42(Kovárová)
Miloš Vávra42(Kovář)
Film si bere na mušku život mladých lidí na sídlišti, znuděných všedním životem a vychování v nezájmu rodičů. Děj se točí kolem koncertů metalové skupiny Vitacit, které jsou trnem v očích starším spoluobčanům. Metaloví fanoušci jsou sice ztvárněni jako masa jednoduchých dlouhovlasých mániček hrozících na koncertech zdviženými pěstmi, charakterově ale vycházejí hůř "slušní kluci" a jejich zaneprázdnění rodiče.

Hlavním hrdinou je Honza, kterého srazil neopatrný řidič a on strávil více než rok v nemocnici. Proto je dva roky starší než jeho spolužáci z posledního ročníku základní školy i než spolužačka Lucka, se kterou, dalo by se říct, chodí.

Honza je v jádru dobrý kluk se smyslem pro spravedlnost, což mu občas způsobuje potíže. Jenže se přidá k partě starších kluků, kteří se poflakují po sídlišti a ve světlejších chvilkách hrají na kytary, ale rádi se baví tím, že něco ničí nebo někomu ubližují. Honza je rád, že jej vzali mezi sebe, i když občas cítí, že to, co dělají, není úplně v pořádku. Zalíbí se mezi nimi i Lucce, které její puberta přinesla nezájem o aktivity, kterým se věnovala dřív, a cítí se znuděná. To se jí bohužel stane osudným, protože několik kluků z party ji opije a zneužije. Honza se jí pozdě, ale přece, zastane a skončí spolu s ní v nemocnici, protože "kamarádi" ho zmlátí a obnoví zranění po autonehodě.

Film se snaží ukázat, že příčinou asociálního chování některých mladých není metalová hudba, ale nezájem rodičů, společnosti, nedostatek příležitostí seberealizace. Naopak hudba, ať už metalová nebo jiná, dává možnost zapomenout na problémy každodenního života. S Vitacitem si ve filmu zazpívala i Lucka Bílá, která v té době skutečně byla metalovou zpěvačkou Vitacitu. V televizní reportáži natáčené Lucčinou matkou dostal prostor i zpěvák Miloš Dodo Doležal a celkem rozumně dokázal metalovou muziku obhájit proti všeobecně převládajícímu názoru, že metal je cosi, co by se mělo zakázat. (-k-)

Režie: Radovan Urban
Scénář: Milos Cajthaml, Radovan Urban
Kamera: Martin Benoni
Země: Československo
Rok výroby: 1988

Hrají:
Petr Bok (Honza)
Dana Syslová (Kovářová)
Miloš Vávra (Kovář)
Tomáš Růžička (Mirek)
Lucie Benešová (Lucka)
Daniela Kolářová (Adamová)
Čestmír Gebouský (Adam)
Ondřej Votoček (David)
Vítězslav Jandák (Šmíd)
Roman Fišer (Radek)
Jiří Petr (Ondra)
Lucie Bílá
Aktualizováno: 15.11.2006