Einstein - Případy nesnesitelného génia

Krimi seriál vyšetřování zločinů, na nichž se podílí geniální fyzik, který dokáže odhalit i toho nejrafinovanějšího zločince a jeho úklady.
2020 Česko
Vojtěch Kotek32(Filip Koenig)
Anna Polívková41(Lenka Vrabcová)
Pavel Zedníček70(šéf policejního oddělení major Ivan Urban)
Eva Podzimková30(forenzní vyšetřovatelka Soňa)
Jan Vondráček53(šéf na univerzitě)
Veronika Freimanová64(Filipova matka)
Šárka Krausová33(agentka BIS)
Victoria Jancke29Lots(Siri Koháková)v 7. díle Magnetismus vstává nahá z postele a jde ofotit Filipovy výpočty

1. Kinetika

Filip Koenig (Vojtěch Kotek) je nejmladší univerzitní profesor přednášející fyziku. Navíc á doktorát z psychologie. A také je přímý potomek Alberta Einsteina, i když levoboček. Je ale zatížen rodovou nemocí a odhaduje, že se dožije pouhých čtyřiceti let. Snaží se proto naplno žít pro vědu a rozvoj symetrické teorie. Užívá proto amfetaminy, které krade. právě před chvílí odcizil nějaké nové prášky z ordinace doktora, u něhož byl na tomografii. Kromě toho, že je velmi nadaný a vtipný, je také samolibý, drzý, ironický, přezíravý, a to i k ženám, které mu samy padají do náruče, včetně jeho studentek a kolegyň.

Při útěku z nemocnice ho zadrží policistka Lenka Vrabcová (Anna Polívková). Ta je zase zapálená pro svoji práci a Filipovi posměšky na úroveň policie nese nelibě. Zvlášť když jí uteče z kanceláře i se spoutanýma rukama a spisem k případ, k němuž má vyslechnout svědka. Filipa ovšem vede jen snaha uspořit čas a díky svému geniálnímu mozku rychle pochopí, že vyslýchaný je pachatelem a jen se snažil si udělat neprůstřelné alibi.

Za odměnu je Filip propuštěn, jenže se opět připlete k dalšímu případu a opět docela nevinně. Lenka ho na příkaz šéfa veze na univerzitu, uprostřed cesty je ale odvolána k výbuchu v bytě jednoho menšího bytového domu. K výbuchu došlo v bytě, který si pronajímají mladí studenti a vaří v něm drogy. Výbuch byl ovšem výrazně silnější, než kdyby jim bouchla varna a navíc byly v bytě nalezeny indicie naznačující, že se kluci chystali na teroristický útok. Filip ovšem okamžitě pozná, že je to jen kamufláž. A později zjistí, že jednoho z nich, jediného, který výbuch přežil, učil. A vyhodil ho od zkoušky. Pokusí se ho kontaktovat přes darknet, ale sám se stane obětí a přijde o data v notebooku.

Díky Filipovi je ale případ prakticky vyřešen a zbývá už jen zatknout pachatele. Filip ale stále nemá vyhráno, státní zástupce na něj podal obžalobu a Filipovi hrozí, že kvůli krádežím amfetaminu (nebylo to poprvé) stráví pár let za mřížemi. Od šéfa policie dostává nabídku, když s nimi bude spolupracovat na řešení složitých případů, postará se o zrušení obvinění. Samozřejmě že Filip nabídku přijme. (-k-)

2. Balistika

Profesor Koenig se předvádí před svými studenty a ukazuje jim, jak je lze chodit po vodě (jako ježíš v Bibli). Je ovšem vyrušen svými “oblíbenými” policisty, kteří potřebují pomoct vyřešit případ muže zastřeleného v bazénu. Poměrně snadno přijde na to že nebyl zastřelen při plavání, ale při seskoku z můstku, jinak by kulka nemohla projít shora hlavou a zachytiti se ve stehně.

Mrtvým je (tedy byl) jeden ze tří majitelů úspěšného startupu Pavel Hilšer. Jeho dva společníci chtěli startup za velké peníze prodat zahraničnímu investorovi, Hilšer byl však proti. Alibi mají ale oba výborné, zato Hilšerova manželka alibi nemá, podle svých slov byla běhat a navíc je bývalou reprezentantkou ve střelbě. A když je nalezena po nehodě s vražednou zbraní v autě, její osud je zpečetěn.

Jenže Lence Vrábelové se to celé nějak nezdá, i když nedokáže říct. Až profesor Koenig díky další z jeho geniálních myšlenek, kterou mu vnuknul rozhovor s rektorem, odhalí pravdu a sám se dostane do nebezpečí. Podaří se mu však přivolat na pomoc Lenku a případ dovést ke zdárnému konci.

Kromě policistů pomůže profesor Koenig synovi Lenka Vrábelové Kryštofovi získat obdiv spolužačky, která se mu líbí, ale bojí se, že pro ni není dost dobrý, když má už v dětském věku kardiostimulátor. (-k-)

3. Gravitace

Profesor Koenig demonstruje rychlost volného pádu. A shodou okolností je povolán k případu mrtvého, který spadl na psa muže s rasisticko-nacistickým smýšlením, s nímž byl na procházce. Ovšem ne z nedalekého domu, na to je dům zase až moc daleko. Kriminalisté, opět díky Koenigovi, který si všimne nápadné rozdílnosti jeho kontaktních čoček, brzy zjistí, že mrtvým je bývalý statik Kříž, který se podílel na bankovní loupeži pomocí tunelu. A vypadl z charterového letu, jehož pilota policie vyslechla a pak zmizel.

Lenka má rande  Filip jí místo kolegyně přijde hlídat Kryštofa. A rande jí svými sarkatickými poznámkami překazí. Až později pochopí, že Lenka by nějakého chlapa potřebovala, aby byla víc v pohodě (i na něj), a snaží se jí nějakého dohodit. Napřed svého doktora a poté rektora, ale ani jeden se Lence nezamlouvá. Na rozdíl od zmužilého policejního potapěče.

Díky Filipovi se pátrání ubírá správným směrem, ale málem se jemu a Lence stane osudným. Zachrání je opět Filipova aplikace fyzikálních zákonů v praxi. (-k-)

4. Mikrovlny

Dalším případem profesora fyziky je mrtvola s vypoulenýma očima. Petr Tichý, úspěšný homeopatický léčitel, který vydělával velké peníze prodejem bylin, ezoterických věcí a hlavně svaté vody Lucia. O tu se stará Petrova bývalá manželka Sylvie, která si teď říká Ambrozie a vede společnost Děti světla Ježíšova. Petru Tichému někdo upravil mikrovlnku tak, že se po uplynutí nastaveného času nevypnula a hlavně odstranil z dvířek ochrannou fólii, takže mozek oběti sedící v blízkosti mikrovlnky se “uvařil”.

On Petr Tichý rozhodně nebyl žádný svatoušek, občas používal malý mikrovlnný ohřívač v rukavici, aby podpořil pocit tepla předávaný svým klientům. A svatosti jeho bývalé ženy se pochybovat nedá vůbec, její společnost slouží jen k vymývání mozků a tahání peněz z chycených oveček. Podezřelou je ale i současná Tichého přítelkyně, která po něm zdědí veškerý majetek.

Filip se v sídel Dětí světla Ježíšových zakouká do půvabné Ziny, která jej zdroguje čajem. Filip proto netuší, že Ambróziin pomocník si prohlédl jeho věci a zjistil, že pracuje pro policii. To s emu málem stalo osudným, protože při druhé návštěvě si ho vzala do parády samotná Ambrózie. Lenka naštěstí stihla dorazit dřív, než se drogami ovlivněný Filip zastřelil jejím revolverem. A pomsta Ambrózii s jejímu podvodnému poskoku je sladká.

Snaha odcizit Filipovy vědecké poznámky pokračuje. Tentokrát zafungoval jeho nový firewall, ovšem tak, že mu zničil notebook. Filip se proto s kamarádem v Singapuru dohodl na tom, že mu pošle záloho na flashce kurýrem. Zásilka ale nedorazilo, došlo k letecké katastrofě. Navíc Filipa přijíždí navštívit jeho matka Kamila (Veronika Freimanová). Snaží se ho přemluvit, aby s ní odjel do Kalifornie na univerzitu k profesoru Wágnerovi, který má taky zájem o jeho výzkumy. A k dovršení všeho mu dohazuje Lenku Vrabcovou. (-k-)

5. Meganewton

Filip má na univerzitě přednášku o teorii temné hmoty určené pro veřejnost. Kromě jeho matky na ni jede i Lenka se synem Kryštofem a taky šéf Ivan s manželkou. Cestou se ale musí stavit na autovrakovišti, kde byla ve slisovaném autě nalezena mrtvola. No spíš to, co z ní zbylo. Majitel vrakoviště Hynek Drozd je podezřelý, že kšeftuje s kradenými auty (kradenými na západě, prodávanými na východě), ale nic mu zatím nedokázali.

Ivanova manželka Karolína koketuje s Filipem a ten se toho snaží využít, aby se zbavil nucené spolupráce s policií. Zinscenuje intimní schůzku s Karolínou u sebe v bytě a vyslouží si za to ránu pěstí. Mnohem těžší ranou pro Ivana ale je, že jeho žena podlehla hráčské vášni a prohrála v kasinu všechny cennosti. Prodala i luxusní auto, které dost možná od bosenského překupníka získal Filipův rektor.

Drozd je hrubián, nevybíravě se chová i ke své manželce Nikole. I jí se líbí Filip a vydá se ho navštívit. Filip se z ní snaží vytáhnout nějaké informace a ona ho svést. To se málem stalo Filipovi osudné, protože Drozd na něj poslal svého jeřábníka a mlátičku v jedné osobě Borise Kopeckého.

Díky nálezu útržku falešné bankovky se podaří odhalit totožnost mrtvého. Je jím student informatiky Čihák. A Drozd telefonoval s výstupním kontrolorem liberecké tiskárny bankovek Rigelem. Na tom taky už stihl zapracovat Boris, k výslechu na policii přišel pomlácený. Drozdova manželka Nikola přemluví Drozdova syna, který dělá otci právníka, aby s ní a falešnými penězi utekl do zahraničí. Drozd je ale překvapí a jen díky zásahu policie neskončí jako nešťastný Čihák. (-k-)

6. Termodynamika

Při tréninku mladších žáku je za fotbalovým hřištěm nalezena mrtvola muže bez hlavy. Hlava byla oddělena čistým řezem. Mrtvým je hlavní hvězda připravovaného muzikálu Richard Klásek. Talentovaný, ale na prachy a protekční synáček ze zazobané rodiny.

Do vyšetřovacího týmu nastupuje Lenčin bývalý kolega Jakub (Marek Němec). Uprostřed případu ale odchází, protože dostal místo šéfa mordparty v Ostravě. Filipovi je na univerzitě přidělena asistentka Siri Koháková (Victoria Jancke), původem napůl Švédka. Po Filipových výpočtech stále touží Číňani a mají zatraceně čerstvé informace. Filip začíná podezřívat svou matku, že skrz ni ho odposlouchávají. A nemýlí se, Lenka jí pomůže se štěnice zbavit a ještě nalákat špicly na fingované předání kopií všech Filipových výpočtů.

Podezřelým z vraždy je Kláskův kolega Jirka Karas. Ten zásoboval divadlo drogami a toužil po hlavní roli. Klásek ale vyhrál konkurz na velkou roli v Londýně, takže karas měl cestu k hlavní roli volnou. Filip se při domovní prohlídce pokusil část Jirkových drogových zásob ukrást. A šéf Ivan balí jednu ze zpěvaček Jolanu. Vlastně jí ho dohodil Filip, který ji “hloubkově vyslechl”.

Filip přichází s hypotézou, že mrtvý byl hluboce zmražen a hlava se mu pak ulomila při převozu autem. Klásek se možná chtěl nechat zmrazit, protože měl nevyléčitelné uzlíky na hlasivkách. Oslovil kryonickou firmou, která zmražuje domácí mazlíčky, ovšem zmrazit člověka je nelegální. I Kláskova rodina má “mrazící” firmu, která konzervuje zeleninu hlubokým zmrazováním. Vede ji Kláskova sestra Simona. Dokonce i divadlo má mrazící box kvůli suchému ledu. teď už zbývá jen zjistit, ke byl chudák Klásek zmrazen. (-k-)

7. Magnetismus

Ivan Urban se vydal do baru na diskotéku. Nechal se svést barmankou k milostným hrátkám, jenže někdo mu sebral pistoli a zastřelil jí jednu z návštěvnic. Mrtvá byla přítelkyní Roberta Venclíka, majitele diskotéky a dvakrát trestaného za drogy a násilí. Případ přijíždí vyšetřit Eva Řipská z Generální inspekce bezpečnostních sborů. A ta nemá majora Urbana v lásce, protože překazil snahu jejího syna o vysoký post.

Lenka opět žádá o pomoc Filipa. Ten odmítá, intenzivně pokračuje ve svých výpočtech, ale když mu Lenka vysvětlí, že by inspekce mohla přijít na jeho prohřešky s drogami a poslat ho do vězení, svolí. Nejprve spolu s Lenkou odcizí svoji složku z Ivanovy kanceláře, kterou teď okupuje a zapečetila Řipská. Lence se to podaří díky tomu, že Filip svými chytrými řečmi zdrží přicházející Řipskou. Druhá akce je o něco náročnější, získat Ivanovu pistoli z budovy GIBS. Filip pomocí silného magnetického pole vyřadí elektrický obvod, takže Lenka může proniknout dovnitř, pistoli najít a odnést. Díky tomu je Ivan propuštěn z vazby. Hned po příjezdu domů se ho pokusí zabít dva ranaři najatí Venclíkem, který si myslí, že jeho přítelkyni zastřelil Ivan. Jen díky Filipovým znalostem fyziky se jim podaří zachránit - skryti pod vanou v garáži s puštěným plynem. Ranaři neuvěří Filipovu varování a jeden z nich vystřelí. Výbuch je oba seškvaří.

Krádež zbraně Řipskou vytočil, a i když nemá důkazy, vyhrožuje Lence. Ta se pokusí na ni nasadit Filipa s jeho kouzlem pro ženy. Filip pozve Řipskou k sobě domů a zatímco si s ní “užívá” ve sprše, Ivan z jejího notebooku zkopíruje svoji složku. V ní je uvedeno, že v sobě měl vysoce čistý kokain. Tak čistý, že musí pocházet z nemocnice. Od starosty, který byl v klubu s Ivanem, ale brzy odešel, se Ivan dozví, že v klubu mají kokain a bývá tam i doktor, který udělá dávku přesně na míru. Na záznamu z klubu Filip jednoho doktora, anesteziologa z nemocnice, pozná. Zbytek už je policejní rutina.

Filip dostává další nabídku do výzkumného centra v New Yorku od bývalého kolegy, profesora Wágnera. Láká ho na neomezené finance a péči na nejlepší klinice na Hungtintonovu chorobu. Filip odmítá, a tak Siri Koháková, kterou na Filipa nasadil právě Wágner, dostává instrukce získat Filipovy materiály. Siri tedy Filipa svede a v noci ofotí jeho výpočty v sešitech. (-k-)

Režie: Vojtěch Moravec

Hrají:
Vojtěch Kotek (Filip Koenig)
Anna Polívková (Lenka Vrabcová)
Pavel Zedníček (šéf policejního oddělení major Ivan Urban)
Eva Josefíková (forenzní vyšetřovatelka Soňa)
Jan Vondráček (šéf na univerzitě)
Veronika Freimanová (Filipova matka)
Marek Němec
Šárka Vaculíková
Barbora Mudrová
Victoria Jancke (Siri Koháková)

Aktualizováno: 12.6.2021