Dvojrole

Sci-fi film s Terezou Brodskou v její životní roli - aneb faustovská studie v dívčí podobě, za kterou obdržela cenu Českého lva.
1999 Česko délka: 110 min
Tereza Brodská31Lots(Yvetta)převléká se před zrcalem nahoře bez
Slávka Budínová75(docentka)
Jan Hartl46(badatel)
Karel Roden37(chirurg)
Dana Poláková26Lots(Magda)při čištění zubů a převlékání je na několik chvil nahoře bez
Roman Vojtek27(Tonda)
Lubor Tokoš76(Profesor)
Autorkou námětu i spoluautorkou scénáře o nebezpečném experimentu dvojice neurochirurgů je Jaroslava Moserová, která o příběhu filmu Dvojrole říká: "Je to o tom, že se pánubohu nemá zasahovat do díla, že co je proti přírodě, je proti lidem, je proti pánubohu. Že když člověk neví, kam patří, nemůže být šťastný..."

Scénář, který pak společně napsali Jaromil Jireš a J. Moserová, zachycuje situaci po vážně autonehodě, kdy stará docentka srazí mladou zlodějku a lékaři chtějí zachránit aspoň jednu z těchto žen - dívka Yvetta se probouzí do nového života s mozkem staré docentky.

Příběh, v němž je sci-fi prvek použit vlastně jen jako startér, je především zamyšlením o lidské identitě a je vytvořen se smyslem pro paradox - i v těch nejvážnějších situacích je přítomen sice moudrý, ale poněkud posmutnělý humor.

Režisér Jaromil Jireš, který tento film ztvárnil místy jakoby dokumentaristickým způsobem, od počátku realizace tvrdil, že hlavní postavu může vytvořit jedině Tereza Brodská, a že ta role je jí ve skutečnosti napsána přímo na tělo. Dá se říci, že se určitě nemýlil a tento režijní záměr se mu zcela naplnil, neboť proměnu duše i těla naivní, ne příliš chytré volavky z bytařské party v zestárlou vzdělanou ženu zvládla Tereza Brodská vynikajícím způsobem, ba dá se dokonce tvrdit, že v tomto snímku vytvořila bezesporu zatím svou nejlepší životní hereckou úlohu - excelentní faustovskou studii v dívčí podobě. Za tuto mimořádnou uměleckou kreaci právem získala nejen cenu Pierot, ale také prestižní cenu Český lev.

Jirešův film v sobě obsahuje i silné humanistické poselství, je dojemným a působivým zamyšlením o člověku a jeho vymezené době na tomto světě.


Režie: Jaromil Jireš
Scénář: Jaroslava Moserová-Davidová, Jaromil Jireš
Kamera: Josef Víšek
Hudba: Miloš Štědroň, Wolfgang Amadeus Mozart
Rok výroby: 1999
Země: Česká republika
Orig. jazyk: Český

Hrají:
Bára Brodská (Yvetta)
Jan Hartl (Badatel)
Karel Roden (Chirurg)
Slávka Budínová (Docentka)
Lubor Tokoš (Profesor)
Vladimír Hauser (Kasař)
Ladislav Kolář (Expert)
Zdeněk Junák (Policista Vyskočil)
Roman Vojtek (Tonda)
Dana Poláková (Magda)
Petr Horký (Průvodce)
Aktualizováno: 19.6.2004