Dobrodružství pod postelí

Komedie natočená velmi volně podle povídky F. M. Dostojevského Cizí žena a muž pod postelí
1997, Česko, Délka: 88 min

Jana Paulová (42) Brief- (Glafira) v několiká scénách má velký, i když ne přespříliš, výstřih
Jiří Lábus (47) (Tvorogov)
Oldřich Kaiser (42) (děda)
Martin Dejdar (32) (voják)
Jan Hartl (44) (vypravěč)
Klára Issová (18) (Naďa)
Zuzana Fišárková (58) (bytná)
Jaroslav Weigel (65) (kočí)

Dobrodružství pod postelí - Jana Paulová Vážený občan Tvorogov (Jiří Lábus) je až chorobně žárlivý. A přitom nemá důvod, jeho žena Glafira Petrovna (Jana Paulová) je čistá jako lilie. Jednoho dne najde Tvorogov na ulici milostné psaníčko. Bez adresáta i bez podpisu. Okamžitě si ale usmyslí, že je určeno jeho ženě a ztropí žárlivou scénu. Když však jistí, že jeho žena se skutečně chystá do divadla se svou přtelkyní, zjihne a psaníčko roztrhá. Glafiru ale zvědavost omlouvaná povinností vysvětlit nedorozumění vede na místo schůzky uvedené v psaníčku. Mezitím se v Tvorogovovi znovu probudí žárlivost a vyrazí na stejné místo i on.

Glafira dorazí do pronajatého pokoje s kyticí růží a lahví vína a rozhodne se počkat na ctitele neznámé ženy. Její muž si vak splete patro a vpadne do pokoje nic netušící Nadě (Klára Issová), krásné mladé dívce, jejímž mužem je starý, nemocný známý jejího otce (Oldřich Kaiser). Ten přichází domů vzápětí, a tak Tvorogovovi nezbývá nic jiného, než bez vysvětlování rychle vklouznout pod postel. Tam už se však někdo skrývá, mladý voják (Martin Dejdar), který si také spletl patro a skončil s Tvorogovem v pasti. Nadin manžel je starý a nahluchlý, takže přítomnost dvou mužů pod postelí objeví až náhodou díky psíku Amidorovi.

Mladý voják stihne utéct o patro výš, kde už Glafira, posilněná lahví vína, čeká na neznámého z psaníčka. Dostane od něj co proto (naplácáno růžemi:-) a jen těsně se mine s manželem, kterého zdrželi dole Naď s manželem, pokládajíc ho za zloděje. Domů se Tvorogov vrací v poněkud zuboženém stavu a nachází manželku s baňkami na zádech, vyčítajíc mu, že ji poslal v takovém mrazu do divadla. Sám nedokáže vysvětlit, kde vlastně byl, a tak od té doby jeho žárlivé otázky jsou pro Glafiru jen prázdnými slovy a může se bez obav scházet s mladým vojákem, s nímž se za tak podivných okolností seznámila v cizím bytě. I Naďa má milence, celou dobu byl schovaný ve skříni a musel čekat, až Nadin manžel usne a ti dva chudáci odejdou. (-k-)

Režie: Jaroslav Pozzi
Scénář: Jaroslav Pozzi
Kamera: Josef Špelda
Hudba: Štěpán Rak, Jan-Matěj Rak
Země: Česká republika
Rok výroby: 1997

Hrají:
Jan Hartl (vypravěč)
Jana Paulová (Glafira Petrovna)
Jiří Lábus (Tvorogov)
Martin Dejdar (voják)
Klára Issová (Naďa)
Oldřich Kaiser (děda)
Jaroslav Weigel (kočí)
Zuzana Fišárková (bytná)


Aktualizováno: 5.8.2012