Dobrodružství pod postelí

Komedie natočená velmi volně podle povídky F. M. Dostojevského Cizí žena a muž pod postelí.
1997 Česko délka: 88 min
Jana Paulová42Brief-(Glafira)v několiká scénách má velký, i když ne přespříliš, výstřih
Jiří Lábus47(Tvorogov)
Martin Dejdar32(voják)
Jan Hartl44(vypravěč)
Jaroslav Weigel65(kočí)
Dobrodružství pod postelí - Jana Paulová Vážený občan Tvorogov (Jiří Lábus) je až chorobně žárlivý. A přitom nemá důvod, jeho žena Glafira Petrovna (Jana Paulová) je čistá jako lilie. Jednoho dne najde Tvorogov na ulici milostné psaníčko. Bez adresáta i bez podpisu. Okamžitě si ale usmyslí, že je určeno jeho ženě a ztropí žárlivou scénu. Když však jistí, že jeho žena se skutečně chystá do divadla se svou přtelkyní, zjihne a psaníčko roztrhá. Glafiru ale zvědavost omlouvaná povinností vysvětlit nedorozumění vede na místo schůzky uvedené v psaníčku. Mezitím se v Tvorogovovi znovu probudí žárlivost a vyrazí na stejné místo i on.

Glafira dorazí do pronajatého pokoje s kyticí růží a lahví vína a rozhodne se počkat na ctitele neznámé ženy. Její muž si vak splete patro a vpadne do pokoje nic netušící Nadě (Klára Issová), krásné mladé dívce, jejímž mužem je starý, nemocný známý jejího otce (Oldřich Kaiser). Ten přichází domů vzápětí, a tak Tvorogovovi nezbývá nic jiného, než bez vysvětlování rychle vklouznout pod postel. Tam už se však někdo skrývá, mladý voják (Martin Dejdar), který si také spletl patro a skončil s Tvorogovem v pasti. Nadin manžel je starý a nahluchlý, takže přítomnost dvou mužů pod postelí objeví až náhodou díky psíku Amidorovi.

Mladý voják stihne utéct o patro výš, kde už Glafira, posilněná lahví vína, čeká na neznámého z psaníčka. Dostane od něj co proto (naplácáno růžemi:-) a jen těsně se mine s manželem, kterého zdrželi dole Naď s manželem, pokládajíc ho za zloděje. Domů se Tvorogov vrací v poněkud zuboženém stavu a nachází manželku s baňkami na zádech, vyčítajíc mu, že ji poslal v takovém mrazu do divadla. Sám nedokáže vysvětlit, kde vlastně byl, a tak od té doby jeho žárlivé otázky jsou pro Glafiru jen prázdnými slovy a může se bez obav scházet s mladým vojákem, s nímž se za tak podivných okolností seznámila v cizím bytě. I Naďa má milence, celou dobu byl schovaný ve skříni a musel čekat, až Nadin manžel usne a ti dva chudáci odejdou. (-k-)

Režie: Jaroslav Pozzi
Scénář: Jaroslav Pozzi
Kamera: Josef Špelda
Hudba: Štěpán Rak, Jan-Matěj Rak
Země: Česká republika
Rok výroby: 1997

Hrají:
Jan Hartl (vypravěč)
Jana Paulová (Glafira Petrovna)
Jiří Lábus (Tvorogov)
Martin Dejdar (voják)
Klára Issová (Naďa)
Oldřich Kaiser (děda)
Jaroslav Weigel (kočí)
Zuzana Fišárková (bytná)
Aktualizováno: 3.3.2008