Deň slnovratu

Pracovně-milostný dramatický příběh čtveřice mladých lidí
Den slunovratu
1973, Slovensko, délka: 75 min
Emilia Vašáryová(31)(Blanka Chodáková)
Zuzana Kocúriková(24)(Gabika Malatová)
Juraj Kukura(26)(Pavol Jurek)
Vlado Müller(37)(Ing. Rajnoha)
Blanka Chodáková (Magda Vašáryová) je univerzitní plaveckou přebornicí. Její přítel Pavol Jurek (Juraj Kukura) právě odpromoval a spolu s přítelem a spolužákem Igorem (Emil Horváth ml.) odjíždí na pracovat na stavbu přehrady k Liptovskému Mikuláši. Igor zatím netuší, že jeho dívka Gábika Malatová (Zuzana Kocúriková) po Pavolovi jede a Pavol nezůstal k jejím svodům imunní

Pavolův vztah k Blance je poněkud chladný, a když se dozvídá, že Blanka je těhotná, naléhá na ni, aby si nechala dítě vzít. Blanka váhá, ale nakonec se nechá od Gábiky přemluvit. Pavolovi řekne, e teď má co chtěl, nemá ani dítě, ani ji. Ani pracovně se Pavolovi příliš nedaří, dělá špatná rozhodnutí, k chlapům na stavbě se chová hrubě, a tak je přeřazen z teplé kanceláře do betonárky.

Gábika je do Pavola zamilovaná, přijíždí za ním na stavbu, zatímco Igor jede za ní do Bratislavy. Pavol ale Gábiku svým přezíravým způsobem odmítá. Při odjezdu se na nádraží Gábika setkává s Igorem a všechno mu řekne. Igor nese rozchod s Gábikou statečně. U skleničky Pavolovi prozradí, že Blanka je v porodnici. Dítě si nechala, potrat jen fingovala. Pavol sedá na nákladní Tatru a řítí se do Bratislavy. Tam jej pro rychlou jízdu honí policie, dostihne ho však až v porodnici v okamžiku, kdy se Pavol dozvídá, že má syna. Pavol je šťastný a ani ho netrápí pokuta, kterou bude muset zaplatit.

Film byl natočen ve spolupráci s n.p. Váhostav Bratislava. (-k-)

Režie: Jozef Režucha
Scénář: Peter Jaroš
Námět: Peter Jaroš
Kamera: Vincent Rosinec
Hudba: Karel Svoboda
Země: Slovensko
Rok výroby: 1973

Hrají:
Mada Vašáryová (Blanka Chodáková)
Juraj Kukura (Pavol Jurek)
Zuzana Kocúriková (Gabika Malatová)
Emil Horváth ml. (Igor)
Vlado Müller (Ing. Rajnoha)
Tibor Bogdan
Imrich Fábry
Slavo Záhradník
Emil Adamík
Slávo Drozd
Viera Radványiová
Michal Hraška
Ladislav Fecko
Anton Januš
Aktualizováno: 30.7.2007