Četníci z luhačovic

Kriminální seriál z prostředí prvorepublikové četnické stanice na malém městě, jejíž členové pátrají po pachatelích zločinů a bdí nad dodržováním zákona.
2017 Česko
Pavel Zedníček67(strážmistr Hans Gebrt)
Robert Jašków47(strážmistr Václav Stavinoha)
Robert Hájek24Brief+(desátník Martin Láska)v 6. díle se v očekávání milování svlékne před Stáňou, zabraný je samozřejmě zezadu.
Martin Donutil26(desátník Zdeněk Cmíral)
Karel Dobrý48(strážmistr Radomír Vlach)
Igor Bareš51(okresní soudce Oldřich Janota)
Jiří Langmajer51(vrchní strážmistr Arnošt Sova)
Ondřej Malý51(obecní strážník Josef Hejkal)
Pavla Tomicová55(Růžena Hejkalová)
Ivana Korolová28(Stáňa Hejkalová)
Lukáš Vaculík55(rytmistr Jirka)
Dana Batulková59(Hortenzie Cmíralová)
Vica Kerekes36(Anna Vaňková)v 1. díle Pytláci
Marek Holý37(strážmistr Hynek Polívka)
Tereza Vilišová36(Milena Steinová)ve 3., 4. a 5. díle
Jiří Maryško37(Daniel Rouha)
Lots(dělnice)ve 4. díle Tabačka se umývá v lavóře nahoře bez jsa pozorována mladými strážmistry

1. Pytláci

Z četnické přípravky přicházejí na četnickou stanici dva nováčci, desátníci Martin Láska (Robert Hájek) a Zdeněk Cmíral (Martin Donutil). A protože si hned při prvním úkolu nechají utéct poběhlici ze šantánu Annu Vaňkovou, která po vsi šíří pohlavní nemoci, jsou nově jmenovaným velitelem Stavinohou (Robert Jašków) posláni ohledat místo činu, kde byl zastřelen pomocný hajný.

Oba případy, mord i uprchlá poběhlice, se čím dál víc zamotávají a celá četnická stanice bude muset vyvinout nemalé úsilí, aby je vyřešila. Oba mladíci se během toho seznamují s místními lidmi a potkávají nejen podezřelé, ale také sympatické slečny. (-k-)

2. Baron Kafr

V tunelu na kolejích byla nalezena mrtvola muže s roztříštěnou hlavou, takže nebylo možné jej hned identifikovat. Ve stejnou dobu přichází na četnickou stanici baronka Podhajská oznámit zmizení svého muže, bohatého továrníka,který už se dva dny neukázal doma. A do třetice někdo krade drobné předměty z oken, ovšem ne z přízemí, ale z vyšších pater.

Do pátrání po mrtvém muži se přidává i matka mladého četníka Zdeňka, paní soudcová Cmíralová, která doufá, že se jí podaří syna přemluvit, aby se vrátil domů a pověsil četnickou profesi na hřebík. Všechno nasvědčuje tomu, že mrtvý v tunelu skutečně je baron Podhajský a rozhodně to nebyla sebevražda. Hlavním podezřelým je jeho syn a také jeden z dělníků, kterého baron nedávno na hodinu propustil.

Podezřelých okolností je tu však víc. Baron rád chodil do šantánu a díky své zálibě v Kámasútře a vonných tyčinkách ho holky přezdívali baron Kafr. Ani tady však žádná stopa k baronovu vrahovi nevede. Při pátrání v hotelu Popper se mladý četník Zdeněk znovu setkává s poběhlicí Annou Vaňkovou, která už tentokrát slíbí, že se půjde léčit se syfilidou. Pachatele drobných krádeží pomůže vypátrat Gerbertův pejsek Dolfi, který četníky přivede ke skrýši na stromě. Lup si tam schraňuje opice, zřejmě uprchlá z nějakého cirkusu. A samozřejmě že četníci úspěšně vyřeší i hlavní případ, vraždu barona. (-k-)

3. Rodokaps

Skupina mladých mužů maskovaných šátky a klobouky přepadává vlaky přivážející do Luhačovic nóbl hosty a prodejce vracející se z trhu. A to právě v době, kdy má přes Luhačovice projíždět na Slovensko prezident Masaryk. Kvůli zajištění bezpečnosti přijíždí do Luhačovic rytmistr (Lukáš Vaculík). Velitel Stavinoha však musí řešit i osobní záležitosti, zamiloval se totiž do ovdovělé baronky Podhajské, která jej po několika společně strávených nocích odmítá s tím, že stále ještě musí myslet na zemřelého muže.

Starosta tlačí na četnického velitele, aby vlakové lupiče dopadl co nejdřív, jinak je ohrožen průjezd prezidenta Masaryka, který může jet na Slovensko i jinou trasou. Četníkům pomůže nález hodinek, které byly ukradeny při jedné z loupeží. Podaří se jim zjistit, že je v nelegálním gotesu vyhrál starosta a dal je svému synovi. Další stopu vnese do případu odvážný čin desátníka Cmírala, který se v přestrojení za dívku postaví lupičům přímo ve vlaku. Podaří se mu je odrazit, avšak nikoliv zadržet, utečou mu v lese, kde je zahlédne nasedat na povoz. Smyčka kolem pachatele se tím ale nezadržitelně stahuje.

Smůlu má ale velitel Stavinoha. Baronka Podhajská jej znovu pozve k pozve k sobě, opije ho a sebere mu revolver, kterým pak zastřelí paní Strakovou. Stavinohovi se snaží namluvit, že v sebeobraně, jenže on obě ženy den předtím u baronky zahlédl, takže ví, že baronka lže. Není pak už těžké zjistit, že to byla baronka, kdo si objednal vraždu svého muže, aby s ním nemusela odjet do Indie, a teď se jí přestalo chtít vyplácet slíbenou odměnu, když Straka dostal doživotí. Baronka putuje do vězení a Stavinoha k suspendaci. (-k-)

4. Tabačka

Účetní ve státní továrně na tabák zjistil ztrátu padesáti kilogramů tabáku. Ve stejném okamžiku je při odchodu z práce přistižena jedna ze zaměstnankyň, Jablůňková, jak se snaží propašovat ven hrstku tabáku. Tvrdí ale, že jí to musel někdo podstrčit. Ředitel továrny však Jablůňkovou přivede na četnickou stanici, kam ji doprovází i její krajanka Ďuricová, jejíž muž se včera po měsíci vrátil a zbil ji. Na stanici právě dorazil nový velitel, strážmistr první třídy Radomír Vlach (Karel Dobrý).

Ďuricová je sestra staniční posluhovačky Hejkalové, která jejímu muži hrozí odplatou, pokud na ni ještě jednou sáhne. Nový velitel se s Ďuricou zná z války a i on mu důrazně ukládá, nechat jeho ženu na pokoji. Ďurica se ovšem znovu opije a Vlach ho proto přinutí podepsat souhlas s rozvodem.

Dceři Hejkalové Stáně se líbí uniformy a nadbíhá strážmistru Cmíralovi. Jenž ten není na holky, a tak poradí svému kolegovi Láskovi, aby se o Stáňu ucházel on. Matka Hejkalová je však nanejvýš pobouřena, když na krku své dcery najde cucflek, o němž si myslí, že ho má na svědomí Cmíral. Ten zatím svého kolegu neprozradí.

K pátrání po ztraceném tabáku využije strážmistr Gebrt znovu svého psa Dolfiho. Na ubytovně dělnic z továrny sice najdou trochu ukradeného tabáku, do padesáti kil to má ale hodně daleko. Mladí strážmistři proto dostanou rozkaz sledovat továrnu a Gebrt hledá s Dolfim v továrně, ale bezúspěšně. Podezřelé jsou zejména dělnice Prchalová a Krátká, které prý kradly tabák už za války. Na inspekci do továrny přijíždí ministerská kontrola, a ta zjistí, že se žádný tabák neztratil, byla to jen chyba v součtech. Četníci ale pátrání nevzdávají, přibírají si na pomoc Ďuricovou, kterou v továrně někdo málem přizabije. Je jasné, že viděla něco, co neměla, a pátrání konečně nabírá obrátky. (-k-)

5. Evička

Na četnickou stanici přichází dva lidé oznámit zmizení. Libuše Chudomelová zmizení krávy, statkář Váchal (Jan Vlasák) zmizení dvouleté dcery Evičky. Četníci vyrážejí do terénu hledat krávu a zorganizovat rojnici na hledání Evičky, do něhož se zapojují místní lidé ze Sedlece. Evička je dcerou sedláka Váchala, kterou má se svojí druhou ženou, která, stejně jako ta první, zemřela. Jeho třetí žena Vanda je Maďarka, která ošetřovala jeho syna zraněného na frontě. Mezi místními ale není nová paní Váchalová oblíbená, považují ji za přivandrovalkyni a jsou přesvědčeni, že nevlastní dceru nemá ráda.

Hejkalová zahlédne svou dceru Stáňu rozmlouvat s desátníkem Cmíralem a rozhodne se, že ji pošle na Slovensko, aby se přestala scházet s četníky. Stáňu zachrání slečna sbormistrová, která potřebuje zastoupit a Stáňa je nejvhodnějším kandidátem. Matka Hejkalová se tedy nechá přesvědčit, ale jenom podmínečně.

Podezření z krádeže krávy padá na Cikány, kteří se potloukají po okolí. Evičku se ale nalézt nepodařilo. Jediný, kdo se ještě, kromě četníků, snaží ji hledat, je paní Váchalová, a to i potmě. Druhý den ráno je však paní Váchalová nalezena oběšená a po bližším ohledání je jasné, že to nebyla sebevražda, ale krutá vražda. Místní jsou totiž přesvědčeni, že se Váchalová své nevlastní dcery zbavila a její smrt berou jako boží soud. Četníci ale rozhodně nehodlají strůjce krutého mučení a vraždy nechat na svobodě. Musí ale vymyslet, jak prolomit mlčení vesničanů, kteří drží při sobě. (-k-)

6. Staré dluhy

V okolí Luhačovic dochází k loupežným přepadům. Za posledních 14 dní jich bylo pět, naposledy přepadli, ztloukli a okradli pošťáka. Navíc přišla zpráva o sňatkovém podvodníkovi, který v lázních vyhledává rozvedené ženy a připravuje je o peníze.

Do města se vrátil se mladý Podhajský, aby vyřídil dědictví po otci. Večer byl viděn v bordelu ve společnosti svého známého z války majora Vrábela. Ten byl za války polním soudcem a poslal na smrt pěknou řádku vojáků, za což si vysloužil přezdívku major Smrt. Mikuláš Podhajský byl jeho pobočníkem a velel popravčí četě. Nerad, ale bál se, že jinak by ho poslali na frontu. Proto hodně byl a nasekal obrovské dluhy v kartách. A to je hlavní důvod, proč Vrábel přijíždí do Luhačovic s Podhajským. Po vyřízení dědictví připadne prakticky všechno Vrábelovi. Mikuláš je na dědictví sám, jeho nevlastní matka, druhá manželka a vražedkyně barona Podhajského, spáchala ve vězení sebevraždu.

Do pátrání po lázeňském podvodníkovi se mladí desátníci pokusí zapojit paní Hejkalovou. Martin si od toho navíc slibuje možnost setkat se Stáňou, čemuž Hejkalová bedlivě brání. Jenže lázeňské prostředí není nic pro obyčejnou ženskou, a tak Hejkalová sotva po pár minutách lázeňské prostředí opouští. Martin proto vymyslí plán číslo dvě, povolat znovu paní Cmíralovou, s čímž velitel Vlach souhlasí. Paní Cmíralová přijíždí se svou nejlepší přítelkyní Zitou Kulíškovou a ubytují se v lázeňském hotelu. V přestrojení za sestřičku se paní Cmíralová pokouší v masérně nalézt muže s mateřském znaménkem na pozadí, čímž vyvolá rozruch a nevoli Zity Kulíškové. Odhalit podvodníka jí pomůže až náhoda, vybral si totiž za oběť právě Zitu, která je ovšem skálopevně přesvědčena, že se seznámila se slušným člověkem. Ani druhý pokus o milostné sblížení se Stáňou Martinovi nevyšel. Podařilo se mu sejít se Stáňou na půdě, když byli Hejkalovi pryč, ovšem svléknout se stihl jen on, Stáňa se zdráhala a mezitím se Hejkalovi vrátili. A to mohl Martin mluvit o štěstí, když spadl z půdy, protože Hejkal na noc odnášel žebřík do kůlny. Jednak že se mu nic nestalo, jednak že Hejkal má, na rozdíl od Hejkalové, pro mladé pochopení, takže prohlásil, že bude dělat, že nic neviděl.

Druhého dne ráno našel Mikuláš Podhajský ve svém domě mrtvolu majora Vrábela, přesněji řečeno jen uřezanou hlavu s vytrženým jazykem. Hlavním podezřelým je samozřejmě Mikuláš, ale četníci brzy zjistí, že je vystrašený a obává se, že někdo zavraždí i jeho. Mikuláše proto sledují a dostanou se až k tábořišti vysloužilců, kteří mezitím mladého Podhajského zadrželi. Velitel Vlach žádá o posily a než dorazí, jde se pokusit s vyvrheli vyjednávat. Patří k nim i Vaněk, díky němuž je vystopovali. Ten se také ujímá jednání s Vlachem, dokud se nevrátí jejich vůdce, Maďar Tepes s prudkou letorou. Vyjednávání se vyvíjí sice v napjaté atmosféře, ale bez emocí. Ovšem jen do chvíle, než se vrátí vůdce, který Vlacha bez varování zastřelí zezadu. Posily vedené rytmistrem Jirkou dorazily o chvíli později, většinu vzbouřenců zastřelili a zbytek zajali. Život Vlachovi to však už nevrátilo. (-k-)

7. Padělek

Zdeněk se dozvídá nemilou zprávu, Stáňa má nápadníka, emigranta z Ameriky, Johnyho Voriska. Na stanici všichni čekají, že novým velitelem bude jmenován strážmistr Gebrt. Jenže velitelství poslalo nového velitele, strážmistra druhé třídy Arnošta Sovu (Jiří Langmajer). Ten dostal post tak trochu za odměnu, protože po rpožitých válečných strastech má podlomené zdraví. A přiváží si s sebou zvířecího mazlíčka ze svého afrického působení, varana. Z toho není paní Hejkalová vůbec nadšná, zvlášť když mu varan uteče a ona ho s mužem musí lovit pod kurníkem.

Na stanici přichází podvedený kupec padělaného obrazu, René Zapletal. Prodejce se vydával za stálého hosta hotelu Popper, známého znalce a obchodníka s obrazy pana Lexu. Malováním obrázků se přiživuje Josef Lizner. Četníci ho ale najdou už mrtvého, někdo ho zavraždil. Je ale zřejmé, že Lizner by takový obraz namalovat nedokázal, padělaný obraz tedy musí pocházet od někoho jiného. Četníci si všimnou, že tvář na obraze připomíná jednu z dívek ze šantánu.

Zdeněk Láska by si moc přál, aby do případu padělání byl zapleten jeho sok v lásce Vorisek, který také maluje obrazy a momentálně maluje portrét Stáni. A na scéně se objevuje další padělek, tentokrát mnohem závažnější, padělané kolky na bankovkách. Pozadí případu se pomalu začíná objasňovat a kolem pachatelů se stahuje síť. Málem se jim podaří utéct, ale díky automobilu paní je četníci dostihnou a předají spravedlnosti. (-k-)

8. Zpěvačka

Do hotelu Popper přijíždí slavná operní pěvkyně Ema Hradská. Ještě před hotelem ji málem porazil malý Toník Lichý, který se s ukradenou klobásou ze stánku snažil ujet na listonošově kole. Má ale smůlu, že nablízku byli desátníci Cmíral a Láska, kteří jej odvedli na stanici. Velitel Sova nařídil, aby mu Hejkal vysázel dvanáct ran a holou. Před exekucí četníci najdou na jeho těle starší rány, které mu způsobil otčím, a desátník Láska Toníkovi trest odpustí, ani tak mu nepřišel zrovna adekvátní.

Toníkův otčím se nevybíravě chová nejen k němu, ale i jeho matce. Tu se Toník snažil bránit, když ji otčím napadal a bodl jej do zad vidlemi. Otčím na četnické stanici svádí na Toníka i krádež v koloniále a taky krádež morfia, které se ztratilo v ordinaci doktora Ziegelbauera. Ke krádežím dochází i v hotelu, lepším hostům se ztrácejí cenné věci. Včetně Emy Hradské, která po hotelu požaduje náhradu škody. A někdo dokonce ukradl i šachy desátníku Cmíralovi z jeho pokoje na stanici.

Jedním z lázeňských hostů je kunsthistorik (Jiří Pecha), který se zajímá o historii místního kostela, údajně kvůli publikaci pro vídeňské nakladatelství. A velmi ho zajímá vzácný obsah jedné z hrobek. Ke zděšení všech je ráno před mší nalezen mrtvý farář. A v kostele četníci najdou Toníka, celého od krve. Pro velitele Sovu je případ jasný, ale strážmistru Gebrtovi ani desátníkům se to nezdá. Proč by Toník zabíjel faráře, kterého měl rád a který ho v kostele schoval před otčímem i před četníky. Na správnou stopu navede četníky chomáč černých vlasů nalezený v dlani mrtvého faráře. Ukázuje se, že kromě faráře ve vedlejší vesnici, který je bratrem zavražděného, je ve hře i další příbuzný.

Stáňa si má brát Voriska, který se nabídl zaplatit opulentní svatbu. Termín je stanoven , jenže Voriskovi ještě nedorazily peníze na zálohu. Paní Hejkalová neváhá a peníze mu půjčí. Jenže hned nato se Vorisek odhlašuje z hotelu a mizí. (-k-)

9. Dopis ze záhrobí

Pan Března dostává dopis od své ženy, která je dva roky mrtvá. Poslala ho ještě za války a on oběšel celou Evropu než se zase vrátil zpátky. V dopise si mj. stěžuje na nevhodné chování Kristiána Zoneveda, majitele místní pily. Ten se chová velmi přísně nejen k zaměstnancům, ale i svému stejnojmennému synovi.Někdo jim do domu vhodil oknem výhružný dopis a další den se cestou z práce pokusilo několik zaměstnanců Zoneveda i se synem zbít. Jenže starý Zoneved se ubránil a svou holí naopak ztloukl jednoho z útočníků.

Den před přepadením Zonevedových přivedla Ďuricová pozdě večer do nemocnice svou kolegyni Marii Bánovou. Doktor zjistil, že prodělala potrat u andělíčkářky. Ďuricová dovedla četníky ke staré Škrábalové, která potrat Márii zprostředkovala. U ní četníci narazili na Stáňu, kterou tam poslal její matka Hejkalová. Bánová na druhý den umírá. Škrábalová však odmítá říct, kdo potraty dělá. Teprve po důkladném výslechu se četníci dozvídají, že potrat dělala nějaká žena v roušce v lázeňském domě. Představovala se jako doktorka Vaníčková, ale ve skutečnosti pracuje v lázeňském domě jako masérka. Pracuje ale na etapy, takže četníci musí počkat do příštího týdne, kdy bude mít službu a přijede, nikdo neví odkud.

Další den je nalezen mrtvý i starý Zoneved, svázaný a rozřezaný strojní pilou. Podezřelí jsou zaměstnanci, kteří Zoneveda zbili, ti však mají alibi, celé odpoledne byli v hospodě, kde zapíjeli svoje vyhazov z práce. Paní Vaníčková (Alena Mihulová) se četníkům  ke všemu ochotně doznala. Na svou obhajobu uvedla, že pomáhala těm ženám, kterým ublížili právě muži a pak je odkopli, takže takový trochu smutný příběh. A vrah starého Zoneveda se mezitím odkopal sám, i když zatýkání bylo dramatické.

I panu Gebrtovi se na služebně něco ztratilo, mentolové pastilky. Gebrt i desátníci podezřívají velitele Sovu. Tomu utekl varan Bismark a utopil se v latríně. Nechal varana pohřbít, ale na pohřeb si zapomněl čepici, pro kterou poslala Hejkalová Stáňu. A ta našla v Sovově skříni ukradené věci.Velitel Sova je prostě kleptoman. A Stáňa odjíždí na Slovensko, aby tam porodila a nechala dítě u matčiny rodiny na výchovu. Zdeněk se sice stále cítí podvedený, ale pořád má Stáňu rád a dá jí najevo, že bude rád, až se zase vrátí. (-k-)

10. Bestie

Tento případ byl inspirován skutečnými událostmi na Moravě z roku 1918. Začíná docela mrazivě. Před šantánem byl nalezen pobodaný notář Blažek. Někdo mu amputoval šourek. Nikdo ale četníkům nic nehlásil, dozvěděli se to až díky náhodnému setkání s jednou pracovnicí šantánu. Šantán mění majitele, novou majitelkou se stává mladá Vaňková, teď provdaná za barona, který šantán kupuje od doktora Ziegelbauera. Podezřelým je Adam Bartoš, řečený Zimnice, který pracuje jako podomní myškář, což do sebe zapadá.

Pan Gebrt byl povýšen na vrchního strážmistra a jmenován velitelem stanice. A kromě  dostali novou posilu, strážmistra Hynka Polívku. Ten se jeví být nadmíru pobožný. A taky dost akurátní, hned po příjezdu zkritizuje paní Hejkalovou, že jeho pokoj nebyl dostatečně uklizený. Svoji práci ale dělá poctivě. Bývalý velitel Sova je v nemocnici a podle doktora na tom není moc dobře.

Ztratila se mladá Židovka, rabínova dcera Sára Goldstiger cestou z Luhačovic do Slavičína, kde v táboře žije několik židovských rodin. A není jediná, za poslední dva roky se jich ztratilo osm a četnictvo ze Slavičína jim nechce pomoct. Do Slavičína proto vyráží strážmistr Polívka s desátníkem Cmíralem. Jednak zatknout Bartoše a pokusit se zjistit něco víc o zmizeních Židů. Strážmistr Kudyn ze Slavičína nemá Židy v lásce. Myslí si, že utíkají do Ameriky, kam je údajně zve jeden z nich, Áron. Jejich rabín jim ale odjezd do Ameriky zakázal, a to je pro kudyna jasnou známkou toho, že utíkají potají.

Četníkům se v bazaru podaří najít Sářinu tóru. Do bazaru ji dal syn zemřelého majitele mlýna Viktor Menzel. Ten byl s bratrem Lukášem obviněn, že prodávají maso ze zatoulaných psů, podezření se ale neprokázalo. Oba bratři byli ve válce, Lukáš byl dokonce vážně zraněn v obličeji. Vše naznačuje, že přinejmenším Sáru potkali a okradli. Bratři ale odmítají vypovídat, a tak se četníci musí uchýlit ke lsti. S pomocí doktora Zielgebauera předstírají, že jeden z Židů, s nímž se setkali, měl lepru. Jestli nedostanou chinin, zakrátko zemřou ve strašných bolestech. Jenže chinin má doktor jen pro jednoho. A touha přežít vede k hrůznému doznání a odhalení jejich činů. (-k-)

11. Udavač

Někdo zabil doktora Ziegelbauera, přímo v jeho bytě ho uškrtil. Byla to zřejmě loupežná vražda, ztratily se veškeré cennosti. Po večerech ho chodily navštěvovat ženy a dívky a ze šantánu. Nedávno se ale zasnoubil, se sedmnáctiletou Eliškou Vajglovou, vnučkou bohatého rentiéra, čímž pochybné návštěvy skončily. Vlastnil akcie Imrefierny, manžela Vaňkové. Její otec, Ludvík Vajgl, ale se zásnubami nesouhlasil, dohromady je dal Eliščin dědeček.

Četníci dostávají hlášku o nelegálním obchodu se zbraněmi (dvě strojní pušky i s municí). Zbraně ukryl starý Kučera v hotelu U tří králů, napráskal ho jeho syn. Desátník Láska zná Kučerovi od nich ze vsi. Otec Karel Kučera (Ondřej Pavelka) je strážmistr první třídy, o to je jeho snaha prodat zbraně horší. Chtěl je prodat Maďarům.

Konkurz na hospodyni pro četníky, uchází se paní Josková, jejíž syn získal místo obecního strážníka, a Gebrtova bývalá přítelkyně, paní Plívová. Paní Josková vaří mizerně.

12. Dražba

Hotel Popper jde do dražby. Mezi zájemci je i továrník Berghof, který se v hotelu ubytoval v luxusním apartmá. Ředitel hotelu Ladislav Hrabal pozval na výpomoc další personál z řad moravského spolku rovnosti. Jeho členové jsou proti Berghofovi vysazení, protože za války dal střílet do stávkujících dělníků, z nichž většin a byla žen, a výsledkem bylo dvacet mrtvých. Ředitel hotelu doufá, že jejich přítomnost Berghofa přiměje k odjezdu, jak se již v minulosti na různých akcích stalo, a hotel tak koupí jeden z českých zájemců, s nímž je ředitel dohodnut.

Jenže druhého dne ráno je továrník Brhof nalezen ve svém, zevnitř zamčeném, pokoji mrtvý. Otrávený strychninem podaným zřejmě v zákuscích, které si objednal na noc. Podezření pochopitelně padá na členy spolku, zejména pomocnou sílu v kuchyni (Jitka Němcová). Ta však kategoricky jakékoli obvinění popírá a naopak naznačuje, že za tím bude ředitel hotelu. Strychninem byl otráven i přednosta Karkl. Když však strážníci dorazili k němu domů, byl již v pořádku a tvrdě spal. Strychnin mu podala v guláši jeho žena (Hana Vagnerová), která pracuje v hotelu jako pokojská a manžela podvádí. Chtěla ho ale jen postrašit, aby podepsal rozvod. Než četníci přišli, podala mu čaj s barbiturátem, který působí jako protijed. Inspirovala se článkem v časopise, který našla v jednom hotelovém pokoji, což četníky přivedlo na stopu skutečného pachatele.

Vaňková, která si teď říká baronka Emresi Erney nabízela k prodeji Bergofovu pobočníku Šínovi akcie podniku svého manžela. Tomu se to ale zdálo podezřelé, takže akcie nekoupil a nahlásil své podezření četníkům. Ti se rozhodnou Vaňkovou, a zejména jejího manžela, prověřit. Manžel je ale opět na služební cestě v Brně, jako vždy, když s ním četníci chtěli mluvit, vrátit se má pozítří. Manžel se ale pozítří nevrátí, protože žádný manžel neexistuje. A Vaňková zmizela, vydala se na cestu do Ameriky, nechala však četníkům přiznání a účetní knihu, z níž vyplynulo, že prodala bezcenné akcie za více než milion korun. Mezi podvedenými je soudce Janota i starosta Riedl, ten “investoval” čtyři sta třicet tisíc, ovšem z toho čtyři sta tisíc bylo z obecní pokladny.

Obecní strážník Josek byl starostou pověřen výrobou ohňostroje ke slavnostnímu otevření nového pramene. Joskovi se několik pokusů nezdaří, jeho pomocník, železniční zřízenec Rouha, dokonce zaviní požár stodoly, když přes Joskovo varování, aby na nic nesahal, vytáhne z lahve bílý fosfor. Nakonec se ale Joskovi ohňostroj vydaří a sklidí za něj potlesk publika.

Desátník Zdeněk Cmíral si uvědomuje, že ke strážmistru Hynkovi Polívkovi cítí něco víc. Povzbuzen jeho dřívější iniciativou mu napíše dopis, ale Hynek ho předá veliteli a Zdeněk se musí, ještě v noci, odstěhovat do hotelu U tří králů. V zoufalství pošle telegram matce, která pro něj neprodleně přijede. Velitel Gebrt před matkou dopis zničí, aby Zdeňkovi nezkazil život. Matka odváží Zdeňka na léčení do Švýcarska. Strážmistr Polívka přísahá na bibli, že on Zdeňka nijak nevyprovokoval. Jeho angažmá v Luhačovicích tak jako tak končí, byl tu jen na výpomoc. Desátník Láska složil zkoušky a stal se strážmistrem. Odejít se chystá i velitel Gebrt, má už svoje léta a chce se vrátit k manželce do Vídně. (-k-)

Režie: Biser A. Arichtev, Peter Bebjak, Dan Wlodarczyk
Produkce: Darina Levová, Daniel Severa, Viktor Mayer, Jan Maxa
Scénář: Petr Bok, Tomáš Feřtek
Námět: Petr bok
Kamera: Martin Schinabek, Martin Žiaran, Richard Řeřicha, Jiří Chod, Aleš Hart
Hudba: Jiří Hájek

Hrají:
Pavel Zedníček (strážmistr Hans Gebrt)
Robert Jašków (strážmistr Václav Stavinoha)
Robert Hájek (desátník Martin Láska)
Martin Donutil (desátník Zdeněk Cmíral)
Karel Dobrý (strážmistr Radomír Vlach) ve 3. - 6. díle
Igor Bareš (okresní soudce Oldřich Janota)
Jiří Langmajer (vrchní strážmistr Arnošt Sova)
Ondřej Malý (obecní strážník Josef Hejkal)
Pavla Tomicová (Růžena Hejkalová)
Ivana Korolová (Stáňa Hejkalová)
Marek Holý (strážmistr Hynek Polívka)
Lukáš Vaculík (rytmistr Jirka) a v 6. díle
Martin Sitta (Libor Vaněk) v 1., 2. a5. díle
Dana Batulková (Cmíralová) v 1. a 5. díle
Vica Kerekes (Anna Vaňková) v 1. díle
Tereza Bebarová (Vilma Hermína Podhajská) ve 2. a 3. díle
Radim Novák (Václav Josek) ve 2. díle
Marek Pospíchal (Ignác Straka) ve 2. díle
Gabriela Štefanová (Karla Straková) ve 2. a 3. díle
Jaroslav Plesl (Mikuláš Podhajský) ve 2. a 5. díle
Radoslav Šopík (doktor Richard Ziegelbauer) ve 2., 3., 5. a 6. díle
Robert Šenki (Josef Serinek) ve 2. díle
Miroslav Babuský ve 2. díle
Helena Čermáková ve 2., 3. a6. díle
Stanislav Gerstner ve 2. a 3. díle
Jan Grygar ve 2. díle
Tereza Vilišová (Milena Steinová) ve 3., 4. a 5. díle
Miloslav Maršálek (starosta Riedel) ve 3. a 6. díle
Martin Havelka (Věnceslav Župník) ve 3. díle
Milan Němec (Václav Vozka) ve 3. díle
Vladimír Hauser (Fridrich Krakl) ve 3. a 6. díle
Jiří Maryško (Daniel Rouha) ve 3. díle
Patrik Böhm ve 3. díle
Eva Doležalová ve 3. díle
Daniel Joch ve 3. díle
Ivo Gogál (Laco Ďurica) ve 4. díle
Jana Hubinská (Zlatka Ďuricová) ve 4. díle
Laura Kovala (Božidara Jablůňková) ve 4. díle
Jana Kvantiková (Mária Bánová) ve 4. díle
Roma Slovák (strážný Karel Kovanda) ve 4. díle
Jiří Fero Burda (invalida Václav Vocílka) ve 4. díle
Zdeněk Pecháček (Václav Hanousek) ve 4. díle
Ondřej Biravský ve 4. díle
Otmar Brancuzský ve 4. díle
Zdeněk Černín ve 3., 4. a 6. díle
Alena Doláková ve 4. díle
Sandra Riedlová ve 4. díle
Kamila Valůšková ve 4. díle
Jan Novotný (Arnošt Váchal) v 5. díle
Livia Bielovič (Vanda Váchalová) v 5. díle
Amálka Gregorová (Evička Váchalová) v 5. díle
Zuzana Slavíková (Libuše Chudomelová) v 5. díle
Jakub Zindulka (Petr Chudomel) v 5. díle
Tomáš Dianiška (Josífek) v 5. díle
Dalibur Buš v 5. díle
Olga Fečová v 5. díle
Zdeněk Julina v 5. díle
Milan Kroka v 5. díle
Rozálie Kracnerová v 5. a 6. díle
Jiří Pištěk v 5. díle
Otto Rošetzký v 5. díle
Eliška Skálová v 5. díle
Václav Svoboda v 5. díle
Petr Šimčák v 5. a 6. díle
Šimon Tintěra v 5. díle
Tomáš Turek v 5. díle
Marcel Vašinka v 5. díle
Dalibor Vinklát v 5. díle
Simona Zmrzlá v 5. díle
Michal Soltézs (Gyulla Tepes) v 6. díle
Naďa Konvalinková (Zita Kulíšková) v 6. díle
Miloslav Mejzlík (Bohumil Blažek) v 6. díle
Vojtěch Blahuta v 6. díle
Radek Galaš  v 6. díle
Hana Holišová v 6. díle
Luděk Jelen v 6. díle
Pavel Lagner v 6. díle
Marie Ludvíková  v 6. díle
Taňa Malíková v 6. díle
Jan Mazák v 6. díle
Ludmila Mecerodová v 6. díle
Kateřina Sedláková v 6. díle
Zdeněk Truhlář v 6. díle
Ivan Urbánek v 6. díle

Aktualizováno: 11.6.2021