Četníci z luhačovic

Kriminální seriál z prostředí prvorepublikové četnické stanice na malém městě, jejíž členové pátrají po pachatelích zločinů a bdí nad dodržováním zákona.
2017, Česko,

Pavel Zedníček (67) (strážmistr Hans Gebrt)
Robert Jašków (47) (strážmistr Václav Stavinoha)
Robert Hájek (24) (desátník Martin Láska) v 6. díle se v očekávání milování svlékne před Stáňou, zabraný je samozřejmě zezadu.
Martin Donutil (26) (desátník Zdeněk Cmíral)
Karel Dobrý (48) (strážmistr Radomír Vlach)
Igor Bareš (51) (okresní soudce Oldřich Janota)
Jiří Langmajer (51) (vrchní strážmistr Arnošt Sova)
Ondřej Malý (51) (obecní strážník Josef Hejkal)
Pavla Tomicová (55) (Růžena Hejkalová)
Ivana Korolová (28) (Stáňa Hejkalová)
Lukáš Vaculík (55) (rytmistr Jirka)
Dana Batulková (59) (Hortenzie Cmíralová)
Vica Kerekes (36) (Anna Vaňková) v 1. díle Pytláci
Marek Holý (37) (strážmistr Hynek Polívka)
Lots (dělnice) ve 4. díle Tabačka se umývá v lavóře nahoře bez jsa pozorována mladými strážmistry

1. Pytláci

Z četnické přípravky přicházejí na četnickou stanici dva nováčci, desátníci Martin Láska (Robert Hájek) a Zdeněk Cmíral (Martin Donutil). A protože si hned při prvním úkolu nechají utéct poběhlici ze šantánu Annu Vaňkovou, která po vsi šíří pohlavní nemoci, jsou nově jmenovaným velitelem Stavinohou (Robert Jašków) posláni ohledat místo činu, kde byl zastřelen pomocný hajný.

Oba případy, mord i uprchlá poběhlice, se čím dál víc zamotávají a celá četnická stanice bude muset vyvinout nemalé úsilí, aby je vyřešila. Oba mladíci se během toho seznamují s místními lidmi a potkávají nejen podezřelé, ale také sympatické slečny. (-k-)

2. Baron Kafr

V tunelu na kolejích byla nalezena mrtvola muže s roztříštěnou hlavou, takže nebylo možné jej hned identifikovat. Ve stejnou dobu přichází na četnickou stanici baronka Podhajská oznámit zmizení svého muže, bohatého továrníka,který už se dva dny neukázal doma. A do třetice někdo krade drobné předměty z oken, ovšem ne z přízemí, ale z vyšších pater.

Do pátrání po mrtvém muži se přidává i matka mladého četníka Zdeňka, paní soudcová Cmíralová, která doufá, že se jí podaří syna přemluvit, aby se vrátil domů a pověsil četnickou profesi na hřebík. Všechno nasvědčuje tomu, že mrtvý v tunelu skutečně je baron Podhajský a rozhodně to nebyla sebevražda. Hlavním podezřelým je jeho syn a také jeden z dělníků, kterého baron nedávno na hodinu propustil.

Podezřelých okolností je tu však víc. Baron rád chodil do šantánu a díky své zálibě v Kámasútře a vonných tyčinkách ho holky přezdívali baron Kafr. Ani tady však žádná stopa k baronovu vrahovi nevede. Při pátrání v hotelu Popper se mladý četník Zdeněk znovu setkává s poběhlicí Annou Vaňkovou, která už tentokrát slíbí, že se půjde léčit se syfilidou. Pachatele drobných krádeží pomůže vypátrat Gerbertův pejsek Dolfi, který četníky přivede ke skrýši na stromě. Lup si tam schraňuje opice, zřejmě uprchlá z nějakého cirkusu. A samozřejmě že četníci úspěšně vyřeší i hlavní případ, vraždu barona. (-k-)


3. Rodokaps

Skupina mladých mužů maskovaných šátky a klobouky přepadává vlaky přivážející do Luhačovic nóbl hosty a prodejce vracející se z trhu. A to právě v době, kdy má přes Luhačovice projíždět na Slovensko prezident Masaryk. Kvůli zajištění bezpečnosti přijíždí do Luhačovic rytmistr (Lukáš Vaculík). Velitel Stavinoha však musí řešit i osobní záležitosti, zamiloval se totiž do ovdovělé baronky Podhajské, která jej po několika společně strávených nocích odmítá s tím, že stále ještě musí myslet na zemřelého muže.

Starosta tlačí na četnického velitele, aby vlakové lupiče dopadl co nejdřív, jinak je ohrožen průjezd prezidenta Masaryka, který může jet na Slovensko i jinou trasou. Četníkům pomůže nález hodinek, které byly ukradeny při jedné z loupeží. Podaří se jim zjistit, že je v nelegálním gotesu vyhrál starosta a dal je svému synovi. Další stopu vnese do případu odvážný čin desátníka Cmírala, který se v přestrojení za dívku postaví lupičům přímo ve vlaku. Podaří se mu je odrazit, avšak nikoliv zadržet, utečou mu v lese, kde je zahlédne nasedat na povoz. Smyčka kolem pachatele se tím ale nezadržitelně stahuje.

Smůlu má ale velitel Stavinoha. Baronka Podhajská jej znovu pozve k pozve k sobě, opije ho a sebere mu revolver, kterým pak zastřelí paní Strakovou. Stavinohovi se snaží namluvit, že v sebeobraně, jenže on obě ženy den předtím u baronky zahlédl, takže ví, že baronka lže. Není pak už těžké zjistit, že to byla baronka, kdo si objednal vraždu svého muže, aby s ním nemusela odjet do Indie, a teď se jí přestalo chtít vyplácet slíbenou odměnu, když Straka dostal doživotí. Baronka putuje do vězení a Stavinoha k suspendaci. (-k-)


4. Tabačka

Účetní ve státní továrně na tabák zjistil ztrátu padesáti kilogramů tabáku. Ve stejném okamžiku je při odchodu z práce přistižena jedna ze zaměstnankyň, Jablůňková, jak se snaží propašovat ven hrstku tabáku. Tvrdí ale, že jí to musel někdo podstrčit. Ředitel továrny však Jablůňkovou přivede na četnickou stanici, kam ji doprovází i její krajanka Ďuricová, jejíž muž se včera po měsíci vrátil a zbil ji. Na stanici právě dorazil nový velitel, strážmistr první třídy Radomír Vlach (Karel Dobrý).

Ďuricová je sestra staniční posluhovačky Hejkalové, která jejímu muži hrozí odplatou, pokud na ni ještě jednou sáhne. Nový velitel se s Ďuricou zná z války a i on mu důrazně ukládá, nechat jeho ženu na pokoji. Ďurica se ovšem znovu opije a Vlach ho proto přinutí podepsat souhlas s rozvodem.

Dceři Hejkalové Stáně se líbí uniformy a nadbíhá strážmistru Cmíralovi. Jenž ten není na holky, a tak poradí svému kolegovi Láskovi, aby se o Stáňu ucházel on. Matka Hejkalová je však nanejvýš pobouřena, když na krku své dcery najde cucflek, o němž si myslí, že ho má na svědomí Cmíral. Ten zatím svého kolegu neprozradí.

K pátrání po ztraceném tabáku využije strážmistr Gebrt znovu svého psa Dolfiho. Na ubytovně dělnic z továrny sice najdou trochu ukradeného tabáku, do padesáti kil to má ale hodně daleko. Mladí strážmistři proto dostanou rozkaz sledovat továrnu a Gebrt hledá s Dolfim v továrně, ale bezúspěšně. Podezřelé jsou zejména dělnice Prchalová a Krátká, které prý kradly tabák už za války. Na inspekci do továrny přijíždí ministerská kontrola, a ta zjistí, že se žádný tabák neztratil, byla to jen chyba v součtech. Četníci ale pátrání nevzdávají, přibírají si na pomoc Ďuricovou, kterou v továrně někdo málem přizabije. Je jasné, že viděla něco, co neměla, a pátrání konečně nabírá obrátky. (-k-)


5. Evička

Na četnickou stanici přichází dva lidé oznámit zmizení. Libuše Chudomelová zmizení krávy, statkář Váchal (Jan Vlasák) zmizení dvouleté dcery Evičky. Četníci vyrážejí do terénu hledat krávu a zorganizovat rojnici na hledání Evičky, do něhož se zapojují místní lidé ze Sedlece. Evička je dcerou sedláka Váchala, kterou má se svojí druhou ženou, která, stejně jako ta první, zemřela. Jeho třetí žena Vanda je Maďarka, která ošetřovala jeho syna zraněného na frontě. Mezi místními ale není nová paní Váchalová oblíbená, považují ji za přivandrovalkyni a jsou přesvědčeni, že nevlastní dceru nemá ráda.

Hejkalová zahlédne svou dceru Stáňu rozmlouvat s desátníkem Cmíralem a rozhodne se, že ji pošle na Slovensko, aby se přestala scházet s četníky. Stáňu zachrání slečna sbormistrová, která potřebuje zastoupit a Stáňa je nejvhodnějším kandidátem. Matka Hejkalová se tedy nechá přesvědčit, ale jenom podmínečně.

Podezření z krádeže krávy padá na Cikány, kteří se potloukají po okolí. Evičku se ale nalézt nepodařilo. Jediný, kdo se ještě, kromě četníků, snaží ji hledat, je paní Váchalová, a to i potmě. Druhý den ráno je však paní Váchalová nalezena oběšená a po bližším ohledání je jasné, že to nebyla sebevražda, ale krutá vražda. Místní jsou totiž přesvědčeni, že se Váchalová své nevlastní dcery zbavila a její smrt berou jako boží soud. Četníci ale rozhodně nehodlají strůjce krutého mučení a vraždy nechat na svobodě. Musí ale vymyslet, jak prolomit mlčení vesničanů, kteří drží při sobě. (-k-)


6. Staré dluhy

V okolí Luhačovic dochází k loupežným přepadům. Za posledních 14 dní jich bylo pět, naposledy přepadli, ztloukli a okradli pošťáka. Navíc přišla zpráva o sňatkovém podvodníkovi, který v lázních vyhledává rozvedené ženy a připravuje je o peníze.

Do města se vrátil se mladý Podhajský, aby vyřídil dědictví po otci. Večer byl viděn v bordelu ve společnosti svého známého z války majora Vrábela. Ten byl za války polním soudcem a poslal na smrt pěknou řádku vojáků, za což si vysloužil přezdívku major Smrt. Mikuláš Podhajský byl jeho pobočníkem a velel popravčí četě. Nerad, ale bál se, že jinak by ho poslali na frontu. Proto hodně byl a nasekal obrovské dluhy v kartách. A to je hlavní důvod, proč Vrábel přijíždí do Luhačovic s Podhajským. Po vyřízení dědictví připadne prakticky všechno Vrábelovi. Mikuláš je na dědictví sám, jeho nevlastní matka, druhá manželka a vražedkyně barona Podhajského, spáchala ve vězení sebevraždu.

Do pátrání po lázeňském podvodníkovi se mladí desátníci pokusí zapojit paní Hejkalovou. Martin si od toho navíc slibuje možnost setkat se Stáňou, čemuž Hejkalová bedlivě brání. Jenže lázeňské prostředí není nic pro obyčejnou ženskou, a tak Hejkalová sotva po pár minutách lázeňské prostředí opouští. Martin proto vymyslí plán číslo dvě, povolat znovu paní Cmíralovou, s čímž velitel Vlach souhlasí. Paní Cmíralová přijíždí se svou nejlepší přítelkyní Zitou Kulíškovou a ubytují se v lázeňském hotelu. V přestrojení za sestřičku se paní Cmíralová pokouší v masérně nalézt muže s mateřském znaménkem na pozadí, čímž vyvolá rozruch a nevoli Zity Kulíškové. Odhalit podvodníka jí pomůže až náhoda, vybral si totiž za oběť právě Zitu, která je ovšem skálopevně přesvědčena, že se seznámila se slušným člověkem. Ani druhý pokus o milostné sblížení se Stáňou Martinovi nevyšel. Podařilo se mu sejít se Stáňou na půdě, když byli Hejkalovi pryč, ovšem svléknout se stihl jen on, Stáňa se zdráhala a mezitím se Hejkalovi vrátili. A to mohl Martin mluvit o štěstí, když spadl z půdy, protože Hejkal na noc odnášel žebřík do kůlny. Jednak že se mu nic nestalo, jednak že Hejkal má, na rozdíl od Hejkalové, pro mladé pochopení, takže prohlásil, že bude dělat, že nic neviděl.

Druhého dne ráno našel Mikuláš Podhajský ve svém domě mrtvolu majora Vrábela, přesněji řečeno jen uřezanou hlavu s vytrženým jazykem. Hlavním podezřelým je samozřejmě Mikuláš, ale četníci brzy zjistí, že je vystrašený a obává se, že někdo zavraždí i jeho. Mikuláše proto sledují a dostanou se až k tábořišti vysloužilců, kteří mezitím mladého Podhajského zadrželi. Velitel Vlach žádá o posily a než dorazí, jde se pokusit s vyvrheli vyjednávat. Patří k nim i Vaněk, díky němuž je vystopovali. Ten se také ujímá jednání s Vlachem, dokud se nevrátí jejich vůdce, Maďar Tepes s prudkou letorou. Vyjednávání se vyvíjí sice v napjaté atmosféře, ale bez emocí. Ovšem jen do chvíle, než se vrátí vůdce, který Vlacha bez varování zastřelí zezadu. Posily vedené rytmistrem Jirkou dorazily o chvíli později, většinu vzbouřenců zastřelili a zbytek zajali. Život Vlachovi to však už nevrátilo. (-k-)


Režie: Biser A. Arichtev, Peter Bebjak, Dan Wlodarczyk
Produkce: Darina Levová, Daniel Severa, Viktor Mayer, Jan Maxa
Scénář: Petr Bok, Tomáš Feřtek
Námět: Petr bok
Kamera: Martin Schinabek, Martin Žiaran, Richard Řeřicha, Jiří Chod, Aleš Hart
Hudba: Jiří Hájek

Hrají:
Pavel Zedníček (strážmistr Hans Gebrt)
Robert Jašków (strážmistr Václav Stavinoha)
Robert Hájek (desátník Martin Láska)
Martin Donutil (desátník Zdeněk Cmíral)
Karel Dobrý (strážmistr Radomír Vlach)
Igor Bareš (okresní soudce Oldřich Janota)
Jiří Langmajer (vrchní strážmistr Arnošt Sova)
Ondřej Malý (obecní strážník Josef Hejkal)
Pavla Tomicová (Růžena Hejkalová)
Ivana Korolová (Stáňa Hejkalová)
Marek Holý (strážmistr Hynek Polívka)
Lukáš Vaculík (rytmistr Jirka)
Martin Sitta (Libor Vaněk) v 1. a ve 2. díle
Dana Batulková (Cmíralová) v 1. díle
Vica Kerekes (Anna Vaňková) v 1. díle
Tereza Bebarová (Vilma Hermína Podhajská) ve 2. a 3. díle
Radim Novák (Václav Josek) ve 2. díle
Marek Pospíchal (Ignác Straka) ve 2. díle
Gabriela Štefanová (Karla Straková) ve 2. a 3. díle
Jaroslav Plesl (Mikuláš Podhajský) ve 2. díle
Radoslav Šopík (Richard Ziegelbauer) ve 2. a 3. díle
Robert Šenki (Josef Serinek) ve 2. díle
Miroslav Babuský ve 2. díle
Helena Čermáková ve 2. a3. díle
Stanislav Gerstner ve 2. a 3. díle
Jan Grygar ve 2. díle
Tereza Vilišová (Milena Steinová) ve 3. díle
Miloslav Maršálek (starosta Riedel) ve 3. díle
Martin Havelka (Věnceslav Župník) ve 3. díle
Milan Němec (Václav Vozka) ve 3. díle
Vladimír Hauser (Fridrich Krakl) ve 3. díle
Jiří Maryško (Daniel Rouha) ve 3. díle
Patrik Böhm ve 3. díle
Eva Doležalová ve 3. díle
Daniel Joch ve 3. díle
Ivo Gogál (Laco Ďurica) ve 4. díle
Jana Hubinská (Zlatka Ďuricová) ve 4. díle
Laura Kovala (Božidara Jablůňková) ve 4. díle
Jana Kvantiková (Mária Bánová) ve 4. díle
Roma Slovák (strážný Karel Kovanda) ve 4. díle
Jiří Fero Burda (invalida Václav Vocílka) ve 4. díle
Zdeněk Pecháček (Václav Hanousek) ve 4. díle
Ondřej Biravský ve 4. díle
Otmar Brancuzský ve 4. díle
Zdeněk Černín ve 3. a 4. díle
Alena Doláková ve 4. díle
Sandra Riedlová ve 4. díle
Kamila Valůšková ve 4. díleAktualizováno: 4.2.2017