Cesta byla suchá, místy mokrá

Komorní příběh o parním válci, ale spíše o trojici podivných lidí
2002, Česko, délka: 84 min
Klára Issová(23)Lots(Hanka)někkolikrát se hezky předvede nahoře bez
David Novotný(33)(Keny)
Lubor Tokoš(79)(Zborník)
Tento převážně exteriérový televizní film z dnešních dní se zamýšlí nad obecnými otázkami lidského života, nad tím, jak ho prožít naplno i proč životní cesta není vždy "suchá", ale proč je provázená nezdary, nejistotou, překážkami i prohrami, tedy proč bývá často i strastiplná a "mokrá".

Hlavní role starého řidiče Zborníka ještě staršího parního válce byla velikou uměleckou příležitostí pro barda českých i moravských divadel Lubora Tokoše, jenž do ní vložil všechnu svoji celoživotní hereckou zkušenost a zhostil se této nejednoznačné postavy s mistrovskou dokonalostí.

V úlohách dvou mladých hrdinů, frajera Edy, jedoucího se Zborníkem po té dlouhé cestě z Prahy do Budějovic a Hanky, dívky poněkud lehčích mravů, jež je dočasnou a zprvu nevítanou společnicí této dvoučlenné osádky uvidí divák mladé herce Vojtěcha Štěpánka a již filmově a televizně zkušenou, krásnou Kláru Issovou.

Zborník, Hanka a Eda, tato podivná, na první pohled věkově i povahově nesourodá trojice, spolu během několika dní prožije řadu peripetií i krizí, komediálních i značně dramatických, aby společně - i každý po svém, dospěla k poznání, že život není procházka po zelené louce, ani ušlapaná "suchá" cestička - ale že za každou lehkomyslnost, hloupost, nezodpovědnost či zradu se musí tvrdě zaplatit. Komorní příběh o parním válci. ale spíše o trojici podivných lidí, která díky tomuto stroji spolu prožije několik výjimečných dní.

Dramaturg: Jiří Bednář
Režie: Karel Kachyňa
Kamera : Andrej Barla
Vedoucí produkce : Vladimír Kořínek
Natáčení - červenec 2002
Vyrobilo Centrum dramatické tvorby České televize
Šéfdramaturg : Jan Otčenášek
Šéfproducent : Jaroslav Kučera
Délka: 84 min

Hrají:
Klára Issová (Hanka)
Lubor Tokoš (Zborník)
Vojtěch Štěpánek (Eda)
David Novotný (Keny)
Jaroslava Obermaierová (Vlasta)
Aktualizováno: 31.5.2003