Brouk v hlavě

Komorní situační komedie plná nedorozumění a záměn na motivy stejnojmenné divadelní hry Georgese Feydeaua.
2002 Česko délka: 94 min
Viktor Preiss55(Viktor Emanuel Champsboisy / Bouton)
Zlata Adamovská43(Marcela Champsboisy)
Václav Postránecký58(hoteliér Ferraillon)
Martin Dejdar37(Homenides)
František Němec58(doktor Finache)
Jan Hrušínský47(Tournel)
Michal Novotný23(Kamil Champsboisy)
Jaroslava Obermaierová56(recepční Ferraillonová)
Marek Taclík29(sluha Štěpán)
Stanislav Fišer70(Baptistin)
Brouk v hlavě Manželovo milostné ochabnutí a šle zaslané z hotelu U něžné kočičky nasadí paní Marcele Champsboisy (Zlata Adamovská) brouka do hlavy. Netuší, že manželovy problémy jsou zdravotně-psychického rázu a šle patřily jeho synovci Kamilovi (Michal Novotný), kterému je strýc daroval. Rozhodne se vyzkoušet manželovu věrnost. Na radu přítelkyně Luisy (Ilona Svobodová) pozve manžela jménem neznámé dámy na schůzku do hotelu U něžné kočičky. Dopis za ni napíše Luisa, aby manžel nepoznal její písmo.

Jenže Viktor Emanuel Champsboisy (Viktor Preiss) se svěří doktorovi Finachemu (František Němec) a spolupracovníkovi a příteli Tournelovi (Jan Hrušínský). Ti naznají, že ona neznámá dáma se spletla ve jméně a dopis je ve skutečnosti určen Tournelovi. Ten vyrazí na schůzku místo Viktora Emanuela a setká se tam s jeho manželkou Marcelou, kterou miluje a pokládá schůzku za výzvu z její strany. Ona ale samozřejmě nechce o žádné nevěře ani slyšet.

V hotelu U něžné kočičky jsou na podobné zálety připraveni, a tak otočná zeď mezi pokoji číslo pět a šest spolu s dokonalou podobou pan Champsboisy a hotelového sluhy Boutona připraví všem protagonistům nejedno nečekané překvapení. A to se ještě do celého blázince připlete Kamil se svou dívkou (Betka Stanková) střeženou jejím otcem (Ladislav Potměšil) a žárlivý manžel Luisy Karlos Emanuel (Martin Dejdar). Tomu totiž Champsboisy také ukáže inkriminovaný dopis a Karlos Emanuel v něm pozná písmo své ženy. Jeho horká krev jej žene pomstít svou čest kulkou. Nakonec samozřejmě všechno dobře dopadne, nedorozumění se vysvětlí a život se vátí do starých kolejí.

Televizní veselohra byl natočena podle stejnojmenné divadelní hry Georgese Feydeaua. Na filmovém a televizním festivalu “Novoměstský hrnec smíchu", který se konal v říjnu 2002 v Novém Městě nad Metují, získala tato komedie Hlavní cenu. (-k-)

Režie: Zdeněk Zelenka
Scénář: Zdeněk Zelenka
Kamera: Lubomír Glavanakov
Hudba: Jiří Svoboda
Země: Česká republika
Rok výroby: 2002

Hrají:
Viktor Preiss (Viktor Emanuel Champsboisy / Bouton)
Zlata Adamovská (Marcela Champsboisy)
Jan Hrušínský (Tournel)
Václav Postránecký (hoteliér Ferraillon)
Martin Dejdar (Homenides)
František Němec (doktor Finache)
Ilona Svobodová (Luisa)
Stanislav Fišer (Baptistin)
Ladislav Potměšil (otec)
Betka Stanková (slečinka)
Michal Novotný (Kamil Champsboisy)
Jaroslava Obermaierová (recepční Ferraillonová)
Marek Taclík (sluha Štěpán)
Aktualizováno: 25.7.2004