Boží mlýny

Komediální krimi seriál o netradiční skupině vyšetřovatelů, která se snaží nejen najít důkazy proti pachatelům, ale také je potrestat i jiným způsobem.
2020 Česko
Martin Myšička50(kapitán Karel Fait)
Vincent Navrátil23(Alex Braun)
Eliška Křenková30Brief(Markéta Stránská)ve 3. díle (Splacený dluh) si obléká sexy šaty a je na chvíli zabraná v černé podprsence a kalhotkách
Robert Nebřenský56(kapitán Martin Dobeš)
Jiří Lábus70(Max Braun)
Matěj Ruppert42(majitel kasína Válek)
Pavel Řezníček53(ing. Luboš Lánský)
Jiří Maryško40(Broňa)

1. Provaz

Na louce je nalezen oběšený muž. Pro státního zástupce je případ jasný, sebevražda. A tlačí proto na vyšetřovatele, aby případ co nejrychleji uzavřeli. Jenže kapitánu Faitovi (Martin Myšička) se na případu něco nezdá a už vůbec se mu nelíbí tlak státního zástupce na rychlé uzavření případu. Vezme proto materiály případu na přednášku jako konkrétní příklady svým studentům. Karel Fait totiž kriminalistiku také přednáší na univerzitě. A jeden ze studentů, Alex Braun (Vincent Navrátil), si všimne toho, že oběšený muž má čisté ruce. Ovšem kdyby se oběsil sám, musel by mít ruce špinavé od kůry stromu.

Zkorumpovaný státní zástupce se pokusí využít mediální pozornost případu v televizi. Jenže Alex kontaktuje mladou investigativní reportérku Markétu Stránskou (Eliška Křenková) a i díky vzájemným sympatiím se mu ji podaří získat na stranu dobra. Brzy je jasné, že za vraždou stojí mafiánský majitel kasína Válek (Matěj Ruppert), jenže je potřeba získat důkazy a nenechat se převálcovat zkorumpovanými nadřízenými. (-k-)

2. Spící lodě

Bohatý podnikatel Lánský při předjíždění záměrně vytlačil ze silnice auto, které jej zpomalovalo, když spěchal na obchodní schůzku (to vytlačení bylo nahráno tak všelijak, že spíš vypadalo, jako že řidič toho vytlačeného auta se lekl předjíždějícího džípu a sjel ze silnice v podstatě sám, ale to filmařům odpustíme). Od soudu ovšem odchází zproštěn viny, protože podplacený soudní znalec podal dobrozdání, že nehodu způsobila závada na poškozeném vozidle. Obětí nehody se bohužel stal otec rodiny a jeho dcera zůstává ochrnutá dcera zůstává v péči své matky, která nemá peníze na její operaci.

Informaci o nespravedlnosti předává bývalému kapitánu Faitovi jeho bývalý nadřízený major Dobeš. Fait se opět obrátí na svého nadaného studenta Alexe a televizní reportérku Markétu. Spolu s nimi nastraží na Lánského past v podobě falešného obrazu českého malíře Jana Ryšavého Spící lodě. Lánský totiž sbírá obrazy českých malířů 20. století. A nenechá si ujít ani příležitost získat za příznivou cenu zajímavý obraz. Z prodeje pak může ovdovělá matka zaplatit své dceři léčbu. A Lánská se nevyhne ani zákonnému trestu, byť ne za usmrcení a ublížení na zdraví. A trestu neujde ani zkorumpovaný soudní znalec, na něhož Fait se svými spolupracovníky nastraží další léčku. (-k-)

3. Splacený dluh

Bezskurpulózní podvodník Lukeš (J. Kolařík) vyhraje soud o uznání sporné směnky na 300 milionů. Směnka je ovšem falešná a Lukeš vyhrává jen díky podplacenému grafologovi, který je navíc přítelem šéfa policie Votočka (J. Prouza). Jeden z podvedených dlužníků, Skácel (Luboš Veselý), už svou situaci neunese a zastřelí se před Lukešovým právníkem a televizní reportérkou Markétou. Skácel byl zase přítel Alexova otce (Jiří Lábus), takže osvědčený tým se znovu pouští do akce a tentokrát má políčeno nejen na podvodníka, ale i na samotného šéfa policie, který se snaží zastavit vyšetřování, v němž pokračuje jeho podřízený, kapitán Dobeš.

Kapitán Fiat nastraží odposlech u Lukešova oblíbeného stolu v jeho hotelu a Alex se v přestrojení za albánského mafiána s půvabnou tlumočnicí vydává na Lukešem pořádaný dobročinný večírek. Navázanou známost s Lukešem upevní nastrojený incident Alexova nabouraného auta. Alex, v předstíraném návalu hněvu vytáhne na kapitána Faita, který hraje ustrašeného viníka nehody, revolver. Kolem procházející Lukeš Alexovi nabídne své svědectví, že neviděl, že by na ubohého strejce vytáhl zbraň.

Alex s Markétou si pak domluví s Lukešem schůzku u něj v hotelu. Musí na Lukeše ovšem počkat až do druhého dne, a tak se jejich vztah neplánovaně utuží. Na schůzce Lukešovi sdělí, že Alex “řeší problémy” a že si ho na Lukeše najal druhý z podvedených Novotný. Lukeš okamžitě nabídne Alexovi dvojnásobek, když ho Novotného zbaví. Alex souhlasí. Teď už jen stačí nastražit past tak, aby se do ní kromě Lukeše chytil i Votoček. Albánec mluvící francouzsky a modelka, která si nechá od puberťáka sáhnout na zadek jsou sice Lukešovu synovi podezřelí, ale že je otec trouba mu řekne, až když je pozdě. (-k-)

4. Sekta

Vůdce sekty, která si říká “Církev druhého zítřka”, Eduard Fišer, který se nechává titulovat jako pastor Ezechiel přesvědčuje členy odmítat léčbu a pomáhá jim “do jiné dimenze”. Samozřejmě, že ne zadarmo. Jenže od soudu odejde zproštěn obžaloby, protože nenechat se léčit je věcí každého jednotlivce.

O sektu se proto začne zajímat Alex a také jeho přítelkyně Markéta. Markéta ovšem proto, že zemřela její sousedka, se kterou se přátelila jako s vlastní tetou, paní Klára Zelená. Markéta je zpočátku nedůvěřivá, ale i ji začne ovládat Ezechielovo charisma. To Alex naprosto nechápe a mezí ním a Markétou dochází skoro až k rozchodu. Ezechiel si Markétu oblíbil a chce z ní udělat novou apoštolku místo stávající paní Nováčkové, kterou přesvědčil, že se její synové mění v páteční noci na vlkodlaky, a proto musela odejít od manžela.

Bývalý kapitán Fait nastraží léčku na druhého Ezechielova apoštola, který nosí peníze od oveček do banky. S pomocí kaskadérky nasimuluje pokus o krádež jeho tašky, kterou překazí nablízku se nacházející policista Alex. Ten ale šikovně vymění tašku za jinou, což apoštol zjistí až v bance. I on tak upadne do Ezechieloviy nemilosti. Kapitán Dobeš na Faitův popud zjistí, že Ezechielovi přiznané příjmy zdaleka nekorespondují s přílivem peněz na jeho účtech a nemovitostech. I to stačí na Ezechielovo umístění za mříže, když už mu nelze prokázat zneužívání svých věřících. Paní Nováčkovou totiž dohnal málem až k vraždě svých dětí, naštěstí se ale přiotrávil jedem na krysy, který Ezechiel používal k “léčbě”. Ale s Markétou tak dorazili včas, aby zachránili ji i její děti. (-k-)

5. Asijská růže

Bezskurpulózní majitel bezpečnostní agentury Petr Vitouš si zajistí beztrestnost odstraněním svědka Jirsy, jehož výpověď by ho mohla dostat za mříže. Není svědek, není trest. Na ruku mu jde i zkorumpovaný státní žalobce, který pro ně na oko žádá vyšší trest. Jirsovo tělo se sice nenašlo, ale kapitánu Dobešovi je jasné, že jej Vitoušův bodyguard Hadraba odstranil.

Kapitán Fait se proto s Alexem a Markétou rozhodnou nastražit Vitoušovi past. Využijí při tom jeho slabosti pro mladá děvčata asijského původu a za pomoci dopravní policie, která zdrží prvého “dodavatele”, se jim podaří na Vitoušovu narozeninovou párty přivézt skupinu dívek. Vitouš si podle předpokladu vybere asijskou dívku Hong, která má falešný doklad totožnosti, podle něhož je jí čtrnáct (i když ve skutečnosti je jí víc). Na párty tak může vtrhnout policejní komando a zatknout Vitouše i státního zástupce.

Alexův otec Braun a hlavně jeho společník Petránek řeší blížící se soud ve Švýcarsku kvůli divoké privatizaci v devadesátých letech. Pokud by se k žalobě přidal i Český stát, byly by velmi pravděpodobně odsouzeni k nepodmíněnému trestu. Petránek proto přes Vitouše domlouvá podplacení státního zástupce, který by zařídil, že Česká republika žalobu nepodá. Pro Alexe to znamená komplikaci v akci proti Vitoušovi, protože nechce prozradit, že se jeho otec, byť jen jak tichý společník, zapletl do korupce. (-k-)

6. Asijská růže - zlomená květina

Vitouš je sice ve vazbě, ale reálně hrozí, že ho propustí, a navíc po svobodě běhá zabiják Hadraba. S pomocí Markéty nastraží kapitán Fait odposlech v návštěvní místnosti ve vazební věznici a díky starému známému (dozorci) si zajistí, že Vitouše vždy usadí ke stolku s nachystaným odposlechem. Tak se dozví, že Vitouš nařídí Hadrabovi, aby Hong odstranil, protože bez jejího svědectví nejsou důkazy o jeho vině v obvinění ze sexu s nezletilou.

To nahrává Faitovi, který s pomocí vyláká Hadrabu do vietnamské tržnice, nechá jej domněle zastřelit Hong a pak omámit, odvézt do opuštěného bazénu a tam z jeho mobilu zavolat na pomoc policii, ať si i obyčejní strážníci vyslouží pochvalu.Vitouše tím pádem z vazby pustí, ale i to je součástí Faitova plánu. Vitouš se schází se státním zástupcem Rambou, kterého se snažil vydírat Alex. Vitoušův rozhovor s Rambou osobně vyslechne kapitán Dobeš se svými lidmi, kteří seděli u vedlejších stolů.

Kapitán Fait je nazlobený na Alexe, protože pochopil, o co se Alex snažil. Nakonec ho ale vezme na milost. A jestli si Alexův otec Max půjde sednout do vězení, to se nedozví, ale aspoň jedna pozitivní chvíle ho na závěr seriálu čeká. (-k-)

Režie: Jan Hřebejk
Produkce: Simona Bradičková, Radko Janoušek, Karel Komárek, Jiřina Budíkov
Scénář: Jan Drbohlav, Janek Kroupa
Námět: Janek Kroupa
Kamera: Marin Šácha
Hudba: Matěj Kroupa

Hrají:
Martin Myšička (kapitán Karel Fait)
Vincent Navrátil (Alex Braun)
Eliška Křenková (Markéta Stránská)
Robert Nebřenský (kapitán Martin Dobeš)
Jiří Lábus (Max Braun)
Josef Prouza (šéf policie major Jiří Votoček) v 1. - 3. díle
Andrei Toader (Petránek) ve 3., 4. a 5. díle
pes Kaštan
Matěj Ruppert (majitel kasína Matyáš Válek) v 1. díle
Jiří Maryško (Broňa) v 1. díle
Josef Beck v 1. díle
Štefan Cankov v 1. díle
Martin Dostál v 1. díle
Jiří Holba v 1., 2. a 3. díle
Kristýna Hulcová v 1. díle
Kateřina Klausová v 1. díle
Ivan Kočí v 1. díle
Lukáš Křišťan v 1. díle
Pavel Řezníček (ing. Luboš Lánský) ve 2. díle
Jarmil Škvrna (JUDr. Eduard Keliš) ve 2. díle
Lilien Alner ve 2. díle
Aneta Bačíková ve 2. díle
Jana Epikaridis ve 2. díle
Daniel Horečný ve 2. díle
Jan Julínek ve 2. díle
Jan Slovák ve 2. díle
Roman Slovák ve 2. díle
Jan Kolařík (Roman Lukeš) ve 3. díle
Luboš Veselý (Skácel) ve 3. díle
David Máj (Dr. Záleský) ve 3. díle
Jiří Bábek (major Karel Malina) ve 2. a 3. díle
Jan Filipenský ve 3. díle
Václav Halama ve 3. díle
Michal Jagelka ve 3. díle
Eliška Jansová ve 3. díle
Lukáš Křišťan ve 3. díle
Stanislav Lehký ve 3. díle
Renáta Najmanová ve 3. díle
Marek Opatrný ve 3. díle
Vilém Postránecký ve 3. díle
Petr Prokop ve 3. díle
Vít Rohr ve 3. díle
Karel Daniel Sabouk ve 3. díle
Martin Valenta ve 3. díle
Dalibor Vinklát ve 3. díle
Ivana Wojtylová ve 3. díle
Bořek Slezáček (Eduard Fišer aka Ezechiel) ve 4. díle
Pavlína Štorková (Nováčková) ve 4. díle
Martin Kyšperský (Ezechielův apoštol Jiljí) ve 4. díle
Miroslav Babuský (zemřelý věřící) ve 4. díle
Jan Battěk (vyléčený věřící) ve 4. díle
Anna Bazgerová ve 4. díle
Přemysl Bureš ve 4. díle
Miriam Čížková ve 4. díle
Henry Hujíček ve 4. díle
Dana Semotánová ve 4. díle
Milan Mikulčík (Pert Vitouš) v 5. a 6. díle
Václav Čížkovský (Hadrava) v 5. a 6. díle
Pavel Lagner (státní zástupce Rampa) v 5. a 6. díle
Lukáš Bech v 5. díle
Hoang Yen Cao v 5. a 6. díle
Martin Dušek v 5. díle
Viktor Harangi v 5. a 6. díle
Přemysl Bukovský v 6. díle
Zbyšek Humpolec v 6. díle
Tomáš Jirsa v 6. díle

Aktualizováno: 26.4.2021