Annie Hallová

Annie Hall
Intimní výpověď intelektuála Woody Allena
1977, USA, Délka: 93 min

Woody Allen (41) (Alvy Singer)
Diane Keaton (31) Brief- (Annie Hall) má pár milostných scén, vždy je dokonale zakrytá a nejvíc sexy je asi na posteli ve spodním tílku a kalhotkách
Carol Kane (25) (Allison)
Christopher Walken (34) (Duane Hall)

Annie Hallová U zrodu této romanticky laděné komedie údajně stála poněkud otřepaná, jednoduchá historka ze života, která se ale v rukou tvůrců pozoruhodným způsobem proměnila v působivé dílo.

Hrdinou je asi čtyřicetiletý manhattanský komik a televizní scenárista Alvy Singer, jenž zpětně přehlíží jednotlivé podoby svého neúspěšného vztahu k přitažlivé Newyorčance Annie Hallové. Přitom se občas ve vzpomínkách vrací i do doby svého dětství a školních let.

Film je doslova nabitý nápady a vtipy, občas připomíná jakousi současnou komedii mravů. Do intimního deníku hrdiny se tu a tam náhodou promítají i autobiografické prvky filmového tvůrce. Woody Allen se s ironií, občas s kousavou satirou dotýká nejrůznějších projevů pseudointelektuálství, nacionalismu a povrchních konzumních vztahů soudobé společnosti.

Zpěvák, kytarista a skladatel písní Paul Simon (který se nejvíce proslavil v pěveckém duetu Simon a Garfunkel) zde ztvárnil úlohu Tonyho Laceyho. Roli Pam představuje Shelley Duvallová, známá z filmů Roberta Altmana (McCabe a paní Millerová, Brewster McCloud, Tři ženy).

Kvality filmu potvrzují Oscary udělené Americkou filmovou akademií v roce 1977 ve čtyřech kategoriích: za ženský herecký výkon (Diane Keatonová), za nejlepší film, režii, a za původní scénář (Woody Allen a Marshall Brickman).

Režie: Woody Allen
Produkce: Fred T. Gallo, Robert Greenhut, Charles H. Joffe, Jack Rollins
Scénář: Woody Allen, Marshall Brickman
Kamera: Gordon Willis
Rok výroby: 1977
Země: USA
Orig. jazyk: Anglický

Hrají:
Woody Allen (Alvy Singer)
Diane Keaton (Annie Hall)
Tony Roberts (Rob)
Carol Kane (Allison)
Paul Simon (Tony Lacey)
Shelley Duvall (Pam)
Janet Margolin (Robin)
Colleen Dewhurst (Mom Hallová)
Christopher Walken (Duane Hall)
Donald Symington
Helen Ludlam (Grammy Hall)

Aktualizováno: 3.10.2005