3 plus 1 s Miroslavem Donutilem - Škola (Hajzlík, Výlet, Reparát)

Další tři povídky, tentokrát ze školního prostředí
Tři plus jedna s Miroslavem Donutilem - škola / 3 + 1
2005 Česko délka: 77 min
Miroslav Donutil54v 1. povídce Hajzlík češtinář Dohnal, ve 2. povídce zástupce ředitele gymnázia Urpes, ve 3. povídce Reperát hraje ředitele, profesora biologie Kulatého a trenéra juda Ing. Böhma
Lubomír Lipský82(Dohnal otec)v 1. povídce otec M. Donutila
Eva Salzmannová46Brief-(ředitelka školy)v 1. povídce Hajzlík je přistižena v milostném objetí v kabinetě s tělocvikářem, ale dokonale se kryje peřinou
Miriam Kantorková70(kuchařka)v 1. povídce Hajzlík
Jana Paulová50(profesorka Trávová)ve 2. povídce Výlet
Jitka Čvančarová27Brief(Soňa)ve 2. povídce Výlet je v oranžových plavkách
Dita Zábranská20(studentka)ve 2. povídce Výlet
Jakub Chromeček(student)ve 2. povídce Výlet
Gabriela Vránová65(profesorka francouzštiny)ve 3. povídce Reparát
Petr Motloch40(učitel Čipera)v povídce Hajzlík
Johanna Tesařová59(Kulatá)v povídce Reaprát
Martin Donutil14(Jirka)v 1. povídce Hajzlík
Roman Štabrňák21(Novák - Luňák)v povídce Výlet
Šárka Krausová18(Dana)v povídce Reparát
Komediální triptych 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem se skládá ze tří humorných povídek a jednoho krátkého příběhu, který Miroslav Donutil přidá jako bonbónek na závěr. Tentokrát na téma škola.

Režie: Ondřej Kepka
Hudba: Emil Viklický
Země: Česká republika
Rok výroby: 2005
Délka: 77 min

Hajzlík

Učitel hudební výchovy a češtiny Dohnal (Miroslav Donutil) má starostlivého otce, který mu do školy nosí zapomenuté svačiny. Snad právě proto má pochopení pro Jirku, kterým ostatní spolužáci opovrhují, a to i přesto, že za ně na sebe vzal úklid záchodů ucpaných vajgly. Jirka je adoptovaný a jeho adoptivní rodiče právě procházejí problematickým obdobím. Otec přišel o práci a nemají peněz nazbyt. Ani ostatní učitelé nemají Jirku právě v lásce a ředitelka navrhuje jeho přeřazení na jinou školu. Proti je jedině učitel Dohnal. Náhodou přistihne ředitelku v choulostivé situaci s tělocvikářem Čiperou. Slíbí, že se o tom nikdo nedozví, pokud Jirka zůstane na této škole. Učitel Dohnal je sám také adoptovaný a ví, že obzvlášť pro tyto děti je porozumění důležité. (-k-)

Námět a scénář: Jarmila Pohlová
Kamera: Jan Matiášek

Hrají:
Miroslav Donutil (učitel Dohnal)
Eva Salzmanová (ředitelka školy)
Lubomír Lipský (otec Dohnal)
Petr Motloch (učitel Čipera)
Stanislava Topinková-Fořtová (Jirkova matka)
Martin Donutil (Jirka)
Miriam Kantorková (Kuchařka)
František Bauma (žák)
Michal Hofbauer (žák)
Micha Hruška (žák)
Oliver Cox (žák)
Jakub Štěpán (žák)
Tomáš Materna (žák)
Jakub Tomík (žák)

Výlet

Maturitní ročník vyráží na výlet do vesničky Vlkovec. Vedoucím je zástupce ředitele profesor Urpes (Miroslav Donutil), přezdívaný pitbul pro svou přísnost. Doprovod mu dělá půvabná profesorka Trávová (Jana Paulová). Studenti se těší, jak si večer užijí při lahvince, jenže profesor Urpes jim udělá čáru přes rozpočet. Nachytá je u přehrady u ohně a donutí je pochodovat nocí lesem. Druhý den všichni padají únavou a to je čeká další pochod a prohlídka hradu.

I profesor Urpes se těší, že si výlet užije. Podplatí kastelána, aby mu umožnil strávit noc v hradním pokoji, kde se údajně projevují paranormální jevy. nechce ho tam samozřejmě trávit sám, ale s profesorkou Trávovou. Tu mají studenti rádi, a tak profesorovi Urpesovi předvedou hotový rej strašidel. Profesor Urpes se ukáže být strašpytlem a profesorka Trávová je z jeho spárů zachráněna. Na oplátku poradí Soni (Jitka Čvančarová), která představení zorganizovala, ať řekne svému rytíři Kamilovi, že jej za dva dny vyzkouší, a když bude umět, k maturitě jej pustí. (-k-)

Scénář: Vlado Štancel
Námět: Miroslav Donutil
Kamera: Jan Matiášek

Hrají:
Miroslav Donutil (profesor Urpes)
Jana Paulová (profesorka Trávová)
Jitka Čvančarová (Soňa)
Jindřich Nováček (Kamil)
Roman Štabrňák (Novák - Luňák)
Zdeněk Pecha (Stenly)
Tereza Tausingerová (Hrochová)
Tomáš Dianiška (Kobylka - Mimoň)
Jiří Maryško (Jarda)
Kristýna Jetenská (Věrka)
Rudolf Stärz (kastelán)
Dora Štérová (průvodkyně)
Petra Doležalová
Pavla Janišková
Dita Zábranská
Zdenka Macháčková
Gabriela Hudáková
Jakub Cromeček
Jiří Krejčí
Tomáš Suchop

Reparát

Student posledního ročníku gymnázia Mirek (Lukáš Rous) nepatří zrovna k nejlepším, a to i přesto, že ředitel (Miroslav Donutil) si jej oblíbil. Problémy má v biologii i francouzštině. Biologii naštěstí učí profesor Kulatý (opět Miroslav Donutil), s jehož dcerou Danou (Šárka Vaculíková) Mirek chodí. Při jedné návštěvě u Kulatých získá pro profesora propustku na večer do hospody na karty. Paní Kulatá je totiž rázná žena a svého muže drží zkrátka. Za to jej profesor Kulatý vyvolá z dohodnuté látky a dá mu jedničku. Horší je to s francouzštinou, z té ho čeká reparát.

Mirek by rád studoval herectví. Inspirací je mu i trenér juda, které Mirek cvičí, inženýr Václav Böhm (do třetice Miroslav Donutil), který příležitostně dělá kaskadéra. Díky kamarádovi, který se vrátil ze studia ve Francii Mirek reparát z francouzštiny zvládne bez problémů. Už před tím byl přijat na herectví, takže reparát a maturita pro něj byly jen něčím navíc. A Dana? S tou se rozešel, přes prázdniny se věnoval víc francouzštině než jí.

Námět tohoto příběhu napsal Miroslav Donutil jako vzpomínku na svá studia a oním studentem Mirkem není nikdo jiný než on sám. Dalo by se tak říct, že v tomto příběhu si zahrál ne trojroli, ale v podstatě čtyřroli. (-k-)

Scénář: Jiří Bednář
Námět: Miroslav Donutil
Kamera: Andrej Barla

Hrají:
Miroslav Donutil (ředitel školy, profesor Kulatý, Ing. Václav Böhm)
Lukáš Rous (Mirek)
Šárka Vaculíková (Dana)
Johana Tesařová (Kulatá)
Tomáš Holý (Petr)
Jacob Erftemeijer (Pavel)
Lukáš Reichl (Roman)
Gabriela Vránová (profesorka francouzštiny)
Zuzana Ščerbová (Jarmilka Váchová)
Aktualizováno: 9.10.2018