Deborah Kerr

* 30.9.1921 - † 16.10.2007 (86) Velká Británie
L. A. Přísně tajné199775(ona smam z archívu)
Casino Royale (parodie)196745(agent Mimi / paní Fiona McTarry)
Odtud až na věčnost195331(Karen Holmes)

Deborah Kerr se narodila 30. září 1921 ve Skotsku. její otec byl vojenský pilot, válečný veterán, v bojích první světové války přišel o nohu, později pracoval jako stavební inženýr a konstruktér lodí. Dětství strávila s rodiči a starším bratrem pod pevnou viktoriánskou výchovou své babičky.

Po odstěhování rodičů do vlastního domu chodila Deborah na balet, ale kvůli většímu vzrůstu musela baletu nechat. Poté navštěvovala hereckou školu své tety Phyllis Smal a vystupovala ve Francii, Nizozemí i Belgii. první film, ve kterém hrála byl Kontraband, ale její scény byly nakonec vystřiženy. Natočila pak ještě film “Život a smrt plukovníka Blimpa” a odešla do Hollywoodu. Prosadila se ve filmu Odtud až na věčnost s Burtem Lancasterem, který jí vynesl postavení erotické ikony.

V roce 1945 se vdala, vzala si britského vojenského pilota Anthony Bartleye, s nímž měla dvě dcery (Melanii a Francescu). Jejich manželství se ale v roce 1959 rozpadlo. Už i během manželství si prošla několik milostných aférek s hereckými kolegy (mj. David Niven, Robert Mitchum, Stewart Granger). V roce 1960 si vzala německého spisovatele a scenáristu Petera Viertela. S ním sice otěhotněla, ale ve druhém měsíci potratila. V 70. letech začala dávat přednost divadlu, přesunula se střídavě do Švýcarska a Španělska a nakonec se vrátila do rodné Anglie. Později bojovala s Parkinsonovou chorobou, zemřela 16. října 2007 ve svém domě ve vesnici Botesdale v Suffolku, kde je také pohřbena.

V době aktivní kariéry byla šestkrát nominována na Oscara, ale ani jednou ocenění nezískala. Této pocty se dočkala až v roce 1994, kdy získala Oscara za celoživotní dílo.

Aktualizováno: 7.1.2023