Žena bližního tvého

Zamilovaní si někdy zahrávají s ohněm, a když se jedná o soudcovu ženu, je oheň na střeše
Thy Neighbor´s Wife
1953, USA, délka: 75 min
Hugo Haas(52)(Dragomie Damitrof)
Malé moravské vesnici Sklaní Hradec vládne mocí téměř neomezenou soudce Rafael Vojnar (Hugo Haas). V roce 1841, kdy se příběh odehrává, je vesnice zřejmě poslední, kde jsou ještě ženy veřejně pranýřovány za cizoložství. Nikdo z vesničanů nemá dostatek kuráže navrhnout tento krutý trest zrušit a soudce se domnívá, že jeho se to netýká. Jenže jeho krásná mladá žena Lita není tak nevinná, jak si myslí.

Když jednou soudce odjede přes noc do Ostravy, stráví jeho žena noc s Quirinem Michaelem, kamarádem z dětství. A téže noci je zavražděn Quirinův strýc Karel Šíma, bohatý sedlák, jehož je Quirin jediným dědicem. Podezření pochopitelně padne na Quirina, který nemůže prokázat své alibi. Lita se pokusí zajistit Quirinovi alibi tím, že přemluví služebnou Aničku, aby podepsala protokol, že byla té noci s ním. Anička podepíše, později ale nevydrží soudcův nátlak a přizná, že to není pravda.

Soudce che dostat stůj co stůj Quirina na šibenici. Neváhá kvůli tomu dokonce ani zavraždit bláznivého tuláka Honzu, který po rozepři Šímu zabil, utekl a po čase se vrátil, aby se přiznal. I tuto vraždu chce soudce přišít Quirinovi. Důkazem je Quirinův nůž, který soudce našel před svým domem a podle něhož poznal, že Quirin mu byl za ženou. Soudce však chce v očích veřejnosti zachovat svou ženu čistou a nepřipustí ani náznak pochybností o její věrnosti. Lita pochopí, že to její muž zabil Honzu, viděla u něj ten večer nalezený Quirinův nůž. Soudce se jí výsměšně přizná s tím, že jí stejně nikdo nebude věřit, takže Quirina čeká šibenice a Ritu doživotí v jeho náručí. K jeho smůle zaslechne toto přiznání farář, který přivedl zpět domů vyděšenou Aničku. Soudce ještě stihne svou ženu uškrtit, aby byl pak sám oběšen. jediným pozitivem, které po něm zůstane, je zbourání pranýře, ke kterému dal pokyn při představě své ženy na něm vystavené.

Podle románu Oskara Jelínka napsal, zrežíroval a hlavní roli si zahrál Hugo Haas. Film byl natočen v Hollywoodských ateliérech a rozhodně se nedá říct, že by patřil k povedeným dílům zaoceánské kinematografie. Děj je plochý, často až toporný a totéž se dá říct i o hereckých výkonech. (-k-)

Režie: Hugo Haas
Scénář: Hugo Haas
Produkce: Hugo Haas
Hudba: Václav Divina
Kamera: Paul Ivano
Země: USA
Rok výroby: 1953

Hrají:
Cleo Moore (Lita Vojnar)
Hugo Haas (Rafael Vojnar)
Ken Carlton (Quirin Michael)
Kathleen Hughes (Anička)
Tony Jochim
Tom Fadden (Honza Krátky)
Darr Smith
Oscar O´Shea
Tom Wilson
Roy Engel (majitel taverny)
Bob Knapp
Joe Duval
Henry Corden
Aktualizováno: 23.1.2009