Žbluňk

Romantická komedie o lásce a potížích, které do života ustaraného obchodníka vnesla pohledná mořská panna
Splash
1984 USA délka: 111 min
Daryl Hannah23Brief+(Madison)Jako mořská panna je sice nahá, ale většinou se zakrývá vlasy nebo je zabírána tak, aby nebylo nic vidět
Tom Hanks27Brief+(Allen Bauer)
Eugene Levy37(Walter Kornbluth)
Žbluňk Už jako malý chlapec se Allen Bauer setkal s mořskou pannou, když spadl z lodi do moře a ona ho zachránila. Teď už je Allen dospělý a po otci vede velkoobchod se zeleninou. Když se s ním rozejde jeho přítelkyně Victoria, vyrazí se uklidnit na Cape Code, kde se jako malý chlapec setkal s mořskou pannou setkal, i když to už považuje jen za vzpomínku na sen. A setká se tam s ní znovu a ona se do něj zamiluje.

Zamiluje tak, že se jej vydá hledat do New Yorku. Neznalá řeči ani zvyklostí se prochází u sochy svobody nahá, takže je odvedena na policejní stanici, kam si pro ni Allen přijede. I on se do ní zamiloval. Díky televizi se mořská panna naučí během jednoho odpoledne plynně mluvit, nakoupí si šaty a další potřebné věci. Allen ji pojmenuje podle ulice, po které právě procházejí, Madison. Jejich štěstí ale nemůže trvat věčně, Madison se musí za šest dnů vrátit zpět do vodní říše. To Allen netuší, stejně jako to, že je mořská panna. Ona se zdráhá mu své tajemství prozradit, bojí se, že by ji pak už nechtěl.

Nalézt mořskou pannu je snem lehce šíleného vědce Kornblutha. Ten na fotce v novinách v Madison pozná mořskou pannu, kterou zahlédl při svých výzkumech u Cape Code. Aby dokázal, že má pravdu, postříká Madison při večeři s prezidentem vodou. Mořská panna má totiž na suchu nohy, ale ve vodě se jí změní v ploutev.

Madison je odvezena a na výzkumy si ji zabaví doktor Zidell, stejně jako Allena, o němž si myslí, že by to mohl být rybí muž. Když pochopí, že Allen je obyčejný člověk, přestane jej zajímat. Allenova láska k Madison je otřesená. Ještě, že má bratra Freddieho, který sice rád, někdy až nezodpovědně, užívá života, ale v pravou chvíli dokáže svého bratra podržet. I doktor Kornbluth si uvědomí, že Madison i Allenovi zničil život a přidá se k oběma bratrům při záchraně Madison. Podaří se jim ji propašovat ven z přísně střežené laboratoře a odvézt ji až k zátoce. Ona se musí vrátit zpátky do vody a už pro ni není cesta zpět. Allen může jít s ní, pokud chce, ale znamenalo by to pro něj navždy opustit svět lidí. A láska samozřejmě zvítězí nad dosavadním životem, Allen následuje Madison do vodní říše. (-k-)

Režie: Ron Howard
Produkce: Brian Grazer, John Thomas Lenox
Scénář: Brian Grazer, Bruce Jay Friedman, Lowell Ganz, Babaloo Mandel
Kamera: Donald Peterman
Hudba: Lee Holdridge

Hrají:
Tom Hanks (Allen Bauer)
Daryl Hannah (Madison)
Eugene Levy (Walter Kornbluth)
John Candy (Freddie Bauer)
Dody Goodman (paní Stimler)
Shecky Greene (pan Buyrite)
Richard B. Shull (doktor Ross)
Bobby Di Cicco (Jerry)
Howard Morris (doktor Zidell)
Tony DiBenedetto (Tim)
Patrick Cronin (Michaelson)
Charles Walker
David Knell (Claude)
Jeff Doucette (Junior)
Royce D. Applegate
Tony Longo (Augie)
Nora Denney (paní Stein)
Charles Macaulay (prezident)
Ronald F. Hoiseck (doktor Johannsen)
Lou Tiano
Aktualizováno: 12.4.2006