Záhrada

Poetický film o mladém muži, který nachází východisko ze své patetické životní situace na samotě staré zahrady v chátrajícím domě po dědečkovi.
1995 Slovensko délka: 100 min
Roman Luknár30Lots(Jakub)vylézá nahý z vany na zahradě, zabraný z boku zezadu
Jana Švandová47Lots(Tereza)namluvila ji Zdena Studénková, dvakrát hezky naplno předvede ňadra
Zuzana Šulajová16(Helena)při převlékání si svlékne šaty, je ale zabraná zezadu od pasu nahoru
Záhrada Jakub (Roman Luknár) žije v bytě se svým otcem (Marián Labuda). Jakub je kolem třiceti a je zrovna v období života, kdy má pocit prázdnoty. Ještě á týden prázdniny, ale profese učitele ho nenaplňuje, s otcem také nevychází nejlépe a už vůbec si neví rady se vztahem k Tereze (Jana Švandová). Tereza si chodí k Jakubovu otci, krejčímu, nechat šít a tak se také seznámila s Jakubem. Na tom by nebylo nic špatného, jenže Tereza je vdaná a Jakuba vlastně jen využívá k uspokojení svých potřeb. A otec do Jakuba hučí, ať prodá zahradu po dědečkovi a koupí si byt.

Jakub se rozhodne od otce odejít, avšak ne do nového bytu, ale na starou zahradu. Tam se zdá, by mohl nalézt klid, i když i tady prožívá snad každý neuvěřitelné příběhy. K těm příjemnějším patří setkání s trochu záhadnou dívkou Helenou, která je a tom se vztahem ke své matce podobně jako Jakub k otci.

Film v roce 1995 získal šest Českých lvů (mj. Mariána Labuda za mužskou vedlejší roli). Oceněn byl i na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. (-k-)

Režie: Martin Šulík
Produkce: Rudolf Biermann, Bernard Granger, Joel Farges
Scénář: Marek Leščák, Martin Šulík, Ondrej Šulaj
Námět: Marek Leščák, Martin Šulík
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Vladimír Godár

Dále hrají:
Katarína Vrzalová
Hán Melkovič
Stanislav Štěpka
František Kovár
Dušan Trančík
Marta Rašlová
Marián Labuda ml.
Pavol Trančík
Michal Pribiš
Michaela Musilová
Iva Belunčíková
Vincent Frölich
Lubomír Benko
Jaroslav Burger
Aktualizováno: 29.10.2008