Vyprávěj VI

Šestá řada seriálu Vyprávěj odkrývá osudy některých postav z vedlejších dějových linek.
2012 Česko
Marie Durnová68(Jiřina?)

1. Proč byl Matěj estébák?

První díl představovací série se odehrává v letech 1975 až 1979. Matěj Stráský (Karel Dobrý) byl Tondův kamarád a působil spíš na straně disentu. Pocházel z buržoazní rodiny, které komunisti zabavili činžák a nechali jim jeden byt, byť velký, který zůstal Matějovi. A taky byl Matěj nenapravitelný svůdce žen. Ve svém bytě pořádal setkání disentu, organizoval domácí divadelní představení Othela. Kvůli svému původu nedostudoval psychiatrii a pracoval jako zřízenec v psychiatrické léčebně.

A samozřejmě byl v hledáčku státní bezpečnosti. A ta mu jednoho dala nabídku, výměnou za informace o lidech, s nimiž se stýká, bude dostávat peníze. StB dobře věděla, že Matěj moc peněz nemá. Matěj pochopitelně nabídku odmítl. Jenže pak se dostal do nepříjemné situace, opilý naboural půjčené auto a dostal vyhazov z práce. Zoufalý a bez peněz začal spolupracovat s StB. Zpočátku kvůli penězům, ale časem se mu udávání zalíbilo. Jenže vaz mu zlomily jeho avantýry se ženami. StB se bála, že by se tak mohl prozradit a rozhodla se ho zbavit. Buď vězení, nebo vycestování do Rakouska. Matěj zvolil, opět celkem pochopitelně to druhé.

Druhou figurkou, jejíž osudy tento díl popisuje podrobněji, je Jiřinka, která vypomáhá ve vile u Franců. Jiřinka je Scarletina sestřenice, obě pocházejí z malého města (ze Sobotky), kde vyrostly ve venkovském stylu. Jenže zatímco Jiřina byla s takovým stylem života spokojená, Scarlt toužila po velkoměstě a nóbl životě. Scarlet se vlastně jmenovala Marie, domácky Máňa, ale už od dětství milovala román Sever proti Jihu a její srdcovou hrdinkou byla Scarlet O'Hara.

Jiřinka se objevila u Francových krátce poté, co koupili vilku. Jiřinka byla hodná, ale naivní. Darovala dům svému synovi a ten ji se svou manželkou vyhodil z domu. JIřinka se rozhodla hledat útočiště u sestřenice, nejlepší kamarádky z dětství. Scarlet se zpočátku snažila brát Jiřinku jen jako krátkou návštěvu a tlačila na manžela, aby přes jeho právníky Jiřince pomohl. Jiřinka se jí totiž do jejího nóbl života nehodila. Jenže s darovací smlouvou nehnou ani právníci a díky Jiřince se vydařil koladauční večírek nové vilky, takže Jiřinka zakotvila u Franců natrvalo, v podstatě jako služebná, ale nanejvýš spokojená. A spokojená byla i Máňa, které od té doby neřekl nikdo jinak než Scart. (-k-)
Režie: Biser A. Arichtev
Produkce: Petr Šizling, Filip Robiňski, Rudolf Merkner, Martin Kopřiva, Petra Fabíková, Renata Vlčková, Martin Vansa, Tereza Lacinová, Ivana Kubešová, Irena Schubert
Scénář: Rudolf Merkner
Kamera: Martin Schinabek, Aleš Matějka, Daniel Vagenknecht, Marek Janda, David Cysař, Pavel Berkovič
Hudba: David Solař, Daniel Hádl, Michal Hrůza

Hrají:
Svatopluk Skopal (Josef Dvořák) nebyl v 1. díle
Veronika Freimanová (Jana Dvořáková) nebyla v 1. díle
Andrea Kerestešová (Eva Dvořáková) nebyla v 1. díle
Roman Vojtek (Karel Dvořák) nebyla v 1. díle
Nina Divíšková (babi Běta) nebyla v 1. díle
Jaromír Nosek (Tonda Sova)
Hana Vagnerová (Zuzana Sovová)
Alžbeta Stanková (Veronika Francová) nebyla v 1. díle
Ondřej Veselý (Jarda Franc) nebyl v 1. díle
Zdeněk Piškula (Honzík Dvořák mladší) nebyl v 1. díle
Karel Dobrý (Matěj Stránský) v 1. díle
Zdeněk Žák (Franc) v 1. díle
Zlata Adamovská (Scarlet Francová) v 1. díle
Roman Štolpa v 1. díle v 1. díle
Marie Doležalová (Milena) v 1. díle
Lenka Skopalová (paní Klimešová) v 1. díle
Marie Durnová (Jiřina?) v 1. díle
Miloslav Tichý v 1. díle
René Přibyl v 1. díle
Pavel Kolban v 1. díle
Naďa Jandová v 1. díle
Otýlie Brejchová v 1. díle
Dagmar Kouřilová v 1. díle
Petra Jindrová v 1. díle
Jitka Rybolová v 1. díle
Aktualizováno: 31.1.2020